Do tmy

Do tmy https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240709/bmid_do-tmy-hVO-240709.jpg 4 1494 440

Do tmy série

Příběh osamělé, nemocné ženy, která většinu života zasvětila sběru, sušení a odevzdávání léčivých rostlin, má od počátku nádech apokalypsy. Děj se posouvá kupředu pomocí detailně propracovaného „plánu sběru“. Konstantou je pak úterý, výkupní den, kdy hrdinka nedočkavě navštěvuje výkupnu. I přes pomalé, zdánlivě nevzrušené tempo probublává pod hladinou podivný neklid. Rafinovaný styl nás kapitolu po kapitole vtahuje hlouběji: hlouběji do staré půdy, hlouběji do prokletí sběru bylin.... celý text

Vědruna
23.04.2016 5 z 5

Kniha na mě nepůsobila depresivně, možná díky tomu, že se odehrává ve vrcholícím létě, kdy jsou noci krátké a dny dlouhé a slunečné. Spíš mi bylo líto Anny, která nenajde cestu k ostatním lidem a bojuje se vším v sobě a kolem sebe sama. Oslovila mě i velká role přírody v jejím životě. Poklona autorce knihy. A moc se mi líbil komentář Makropulos tady na stránce.

kusma
16.04.2016 4 z 5

Hodně smutná až depresivní kniha. Úplně jsem cítila to předbouřkové dusno a bylo mi zle společně s hlavní hrdinkou. Byla to hodně těžká kniha - obsahem a hlavně atmosférou.

Frakira
12.04.2016 5 z 5

Čím delší doba od přečtení uplynula, tím více se mi kniha líbí a neustále se k ní v myšlenkách vracím....náročně krásné dílo!

Pett
05.04.2016 5 z 5

Tenhle příběh vás doslova provoní... zatoužila jsem po létě... zavzpomínala na babičku a tolik milované prázdniny na vsi... cítila to slunce nad hlavou... plakala nad královnou lípou... spousta emocí je vám naservírována "pouze" skrz Anninu posedlost sběrem... Jednoduché? Zacyklené? Ale kdeže, ta tísnivá atmosféra pečlivě ukrytého bolestného žití/nežití vás pohltí a i když Anna není zrovna sympaťačka... mnohdy máte chuť díky jejímu prapodivnému sebevražednému chování nad ní zlomit hůl... tak stejně máte nutkavou potřebu pokleknout spolu s ní a pomáhat jí plnit pytle... pomáhat jí žít...

Márinka
02.04.2016 4 z 5

Tato kniha možná za pár dní získá ocenění Magnezia Litera za prózu. Je mezi nominovanými.
Je to zvláštní text. Vypovídá o tom, že ho napsala bohemistka a jazyková korektorka, jejíž jedinou předchozí knihou byla básnická sbírka. Její čeština je skutečně magická. Tak jako příběh sběračky léčivých bylin Anny, nemocné, podivné, až šílené ženy, která svůj život podřídila rytmu od úterý do úterý. Je to smutná, někdy až depresivní kniha, ale stojí za to ji číst.

Makropulos
16.03.2016 5 z 5

Každý z nás má něco, co ať chceme, či nechceme, nějakým způsobem řídí náš život. Stále se za něčím honíme, někam spěcháme a každý máme někde tu svoji „Výkupnu“, do které to musíme stihnout.
Na postavě Anny autorka ukazuje, kam až takové snažení může dojít. Že člověk zapomene sám na sebe, na svůj život, na svoje okolí a lidi kolem sebe. Proto je v knize život Anny pouze naznačen. Pro ni je nejdůležitější stihnout včas sebrat všechny bylinky a včas je dovézt do výkupny. Ano, Anna je těžce nemocná, možná i částečně šílená, ale i to je důsledkem jejího životního snažení, které ji nezadržitelně vede DO TMY.
Kniha je k tomu všemu ještě napsaná skvěle, krásným jazykem a dokáže člověka vtáhnout do myšlenek hlavní hrdinky, až se člověk lekne. Po prvním večeru čtení jsem byla strašně neklidná a měla jsem stále pocit, že musím něco stihnout. Až tolik mě Anna zasáhla.
Bylinky, příroda, dusno před bouřkou i bouřky samotné úžasně doplňují vnitřní pocity naší hrdinky, její nemoc i psychický stav.
Knížku mohu jen doporučit, je úžasná a určitě ne oddechová.

Radka_p
11.03.2016 5 z 5

Nádherné lyrické čítanie plné melanchólie, nezmyselnosti ....takej krásnej až to núti prečítať si knihu na jeden šup. A hlavná postava je zvláštna až tak zvláštna, že nedáva zmysel....

LucieT.
08.03.2016 5 z 5

"Sbírání bylin ve velkém není pro slabší povahy".
„Sběr léčivých bylin má na člověka zhoubný vliv.“

Závislost, šílenství, fascinace, omamná vůně bylin. Originální příběh náruživé bylinkářky Anny - těžce nemocné vesnické podivínky, která veškerý svůj čas věnuje sběru léčivých bylin. Intenzivní sběr se pro ni stává závislostí až úchylkou, bolest je jediným bližním, který ji neustále doprovází. Jedna z knih, od které se nedokážete odtrhnout, strhující čtení, kdy zapomenete na okolní svět a sami toužíte vyrazit sbírat hluchavku, bez či přesličku :-)
Zvláštní, ne moc přitažlivá anotace? Taky jsem nevěřila. Přesto nevšední čtenářský zážitek, doporučuji!

bookcase
22.02.2016 5 z 5

Hodně zvláštní kniha, napsaná velmi poeticky. Asi není pro každého, ale číst ji, to je opravdu labužnický zážitek.

aralka
18.02.2016 5 z 5

Včera jsem dočetla a stále na ní musím myslet.... je to kniha, která se v žádném případě nedá považovat za průměrnou, myslím, že se buď bude líbit hodně a nebo vůbec... já patřím k té první skupině ! .... pochmurný baladický příběh o bylinkářce s těžce apokalyptickým podtextem, který popohání ve čtení, celé je to skvěle napsané, velmi poeticky, ale sem tam sprosté slovo celý text krásně koření... dozvíte se, že Anna je těžce nemocná, ale jakou má nemoc, to se nedozvíte, všechno je tam jaksi nedořečené, nedovysvětlené, samé náznaky, tedy kromě popisu sběru bylin a přírody, ostatní se čtenář dovídá jaksi mimochodem, je to tak trošku pohádkový příběh :-)..... prostě nádherná kniha, na kterou se nezapomíná!!! velmi doporučuju k přečtení!!!

Dorrinka
13.02.2016 5 z 5

Doporučuji všem, které by na první pohled odrazovalo téma knihy, aby neváhali a četli. Jedná se o příběh nesmírně temný, protože je o vytahování kostlivců ze skříně. A mnohoznačný, protože nikdo se nemůže dozvědět vše.

JelizaRose
05.02.2016 5 z 5

Ta kniha, i přese všechno, dýcha....a voní. Úžasné čtení!

medialstar
17.01.2016 5 z 5

Baladický příběh, na který určitě nezapomenu. Vyprávění vás vtáhne, vůni bylin i léta cítite až v nose. Její touha po sběru byla její záchranou i zhoubou. Byť je příběh zasazen do současnosti, dýchá na vás atmosféra starých časů na venkově. Možná, že od této chvíle si při nazouvání bot na chalupě vzpomenu na Annu.... Čarokrásné.

MartinaP
30.12.2015 5 z 5

Nejhezčí kniha, kterou jsem letos četla. Naprosto autentická a naléhavá. Bude se mi po Anně stýskat.

evickakyticka
29.12.2015 5 z 5

Bylinky jsem naposledy sbírala ještě na základní škole, kde jsme měli "povinné" sběry. Pomocí této knihy jsem si opět vybavila tu vůni seschlých rostlinek, šustění novinového papíru a také neodmyslitelný sběr. Jak jsem se pinožila, ono to pak seschlo a nic z toho nebylo... Proto patří velký obdiv hlavní postavě, která tento sběr považovala za nejdůležitější věc na světě navzdory své nemoci. Krásná, smutná, voňavá kniha, do posledního písmenka přečtená.

vojtech4039
30.10.2015 5 z 5

Tu knihu jsem chtěl dát jako dárek, ale něco mi říkalo, že to není úplně ono: Do tmy. Jestli se (prý) civilizace ve spirále točí vzhůru, život hlavní hrdinky v kruzích padá níž a níž. Někde za slovy se rozpadá tělo a spolu s ní i sítě lidských vztahů, které mají člověka držet na hladině. Či alespoň příležitostně vytáhnout z řeky. Slova jsou pro byliny, neboť ty jsou pro duši. Tělo fasáda. Na půdě straší.
Výborný.
"Ležet v třezalce není pro tělo nic pohodlného. Pro duši je to však nezapomenutelné."

Hanina61
29.09.2015 5 z 5

Knížku jsem četla velice pomalu... ne proto, že by byla "těžko čtivá", ale proto, že jsem si ji šetřila a dávkovala po malých kouscích jako ten nejvzácnější kaviár. Poslední stránky byly čteny takřka šnečí rychlostí, jen abych se nemusela s hrdinkou rozloučit a dlouho rozečtenou knihu zavřít. A mám z ní - já bylinkářka - stejné pocity "prozření", jako když jsem pro sebe před mnoha lety objevila dlouho odmítaného Bohumila Hrabala. Už teď můžu říct, že jsem si ji zařadila do knih, ke kterým se budu znovu a znovu vracet, i kdyby jen pro krásu jejího výraziva. A doufám, že paní spisovatelka Bolavá bude pokračovat ve své divukrásné tvorbě:-)

mia
20.09.2015 5 z 5

knihu doporucuju, libil se mi pribeh, jazykovy styl, hlavne popisovani pocitu a nirernych myslenek hlavni hrdinky; jak je uvedeno na prebalu knihy - celou dobu mate pocit, ze se blizi apokalypsa, dusno je v knizce primo "hmatatelne"; kniha se krasne cetla; ocenuju take vsechny znalosti autorky ohledne sberu lecivych bylin; u teto knizky bych v zaveru chtela tzv. "videt za roh" --- jak to bylo dal...

vekune
03.09.2015 5 z 5

Já jsem nadšená. Dokonce jsem v průběhu čtení měla chuť jít sbírat bylinky a sušit:) Krásný jazyk, výborný styl, nechtěla jsem to dočíst a zároveň děsně chtěla. Bála jsem se o hrdinku, chtěla vědět, co jí je a zároveň ne. Jedna z nejlepších knih tohoto roku.

Babouš
02.06.2015 4 z 5

Pro náročnější čtenáře určitě doporučuji. Popisy bolesti - nejen fyzické, ale i psychické - jsou vykreslené tak, že na to nemůžu přestat myslet. V knize jakoby bublá cosi temného pod povrchem, něco co a první pohled vůbec nezaznamenáte, ale když se dostanete na konec, všechno začne dávat smysl. Hodně zvláštní kniha.