Dny opuštění

Dny opuštění https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100047/bmid_dny-opusteni-dQ1-100047.jpg 3 298 298

Román, jehož hlavní hrdinkou je překladatelka Olga, se odehrává v Turíně, kde Olga žije v malém bytě s manželem Mariem, dvěma dětmi a psem. Děj začíná v okamžiku, kdy manžel, zdánlivě bezdůvodně, od rodiny odchází. Olga si zprvu nedělá starosti, nepochybuje, že se Mario opět brzy vrátí. Postupem času však naděje na manželův návrat mizí. Olga v noci nemůže spát, sleduje pornografii, která se jí během dne promítá do života. Pomalu přestává zvládat základní činnosti, ztrácí se ve světě vzpomínek na rodnou Neapol a smyšlených představ. Byt se jí stává vězením… I ve svém druhém románu se Elena Ferrante noří do duše ztrápené ženy. Probírá s ní její vzpomínky i smyšlené představy, pomáhá jí najít cestu z bezútěšné situace. Kniha byla roku 2005 zfilmovaná italským režisérem Robertem Faenzou. Jednu z hlavních rolí si v něm zahrál i oblíbený hudebník Goran Bregovic.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Kniha Zlín

I giorni dell'abbandono , 2002

alcerka
18.04.2019 2 z 5

Kniha obsahuje tolik negativních emocí, až jsem z ní dostala bolení břicha...

Chesterton
18.04.2019 1 z 5

Jakési prázdné hňahňání v pocitech sebelítosti bez náznaku důvodů či chyb hrdinky.
Pocity to skutečně přetéká natolik, že to nedokážu ani poslouchat. Neskutečně prázdná a zbytečná exploze emocí. Lepší věnovat čas čemukoli praktickému.

lištička123
16.04.2019 4 z 5

Elenu Ferrante a její knížky mám moc ráda a vím, že má svůj osobitý styl, ale za mě byla toto nejslabší knížka. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla, ale víc ji už asi číst nebudu. Škoda.

Enehy
25.03.2019 3 z 5

Celou dobu čtení jsem si kladla jednu otázku. Kdyby se pod pseudonymem Elena Ferrante skrýval muž, vyznal by se tak dobře v duši a pocitech ženy? Některé situace jsou vykresleny tak detailně a šíleně, že bych to tipla na vlastní zkušenost autora/autorky. Nebo to vymyslela manželka a manžel napsal? Ať tak nebo tak, asi jsem moc rozumově založená, abych s Olgou soucítila, což mě ale neodradí od toho, abych si přečetla jeho/její další knihy.

tatasek
27.02.2019 4 z 5

Kniha mě bavila, myslím že podobně to prožívají i muži. Zajímavé čtení.

jasmína
31.01.2019 3 z 5

Obsahuje SPOILERY : Hlavní hrdinka po rozchodu stávající se troska, skoro blázen. Chudáci děti, ještě že to byla jen kniha a jak jsem se dočetla i zfilmováno, asi se podívám, ač scénu s umírajícím pejskem, nemocným synem a dcerou řezající do stehna matky na její povel, no nevím, zda to zvládnu.

Do momentů, kdy se nevykašlala na děti, jsem ji i chápala, ale později moc ne, ač přišla k rozumu a naštěstí nebylo ještě úplně pozdě.

J.x
03.12.2018 3 z 5

Knížka se mi chvíli četla dobře, chvíli jsem měla pocit, že když přeskočím dvacet stran, nic se nestane, pak zase dobře. Jsem na rozpacích.

Radka_p
17.10.2018 3 z 5

To že táto autorka vie písať je jasné, aj v tejto knihe je to jasné ale mne sa žiaľ kniha nepáčila. Hlavná hrdinka mi bola až vrcholne nesympatická, rozumiem tomu, že proces rozvodu je náročný ale v niektorých momentoch (tak polovica knihy) správanie Olgy hraničilo so psychózou a reálne som očakávala, že hlavná hrdinka skončí na psychiatrii. Alebo je len možné, že taliansky temperament je jednoducho iný ako ten náš

adorjas
16.07.2018 5 z 5

Druhá kniha Eleny Ferrante, ktorú vydala po 10 rokoch od Zraňujúcej lásky (tá na mňa pôsobila roztrieštene, cítila som, že autorov štýl ešte úplne vytriebený nie je). V tejto knihe je pociťujem takisto jemné hľadanie seba ako svojho autorského hlasu, hlavne v časti, keď Oľga začína "šalieť", má vidiny, nezvláda realitu. Ale je to celé v ucelenejšej forme, sny sa až toľko s realitou neprekrývajú. Kniha ma opäť bavila tou surovou talianskou naturalistickou formou!

KACABAK
21.06.2018 5 z 5

Úžasná kniha, pokud autorka popisované opuštění Olgy neprožila a jen událost vymyslela, je to geniální spisovatelka.Velmi silně popsané emoce až do úplné hloubky, kniha je občas obscénní, ale bez toho by událost popsat nešla.

esma
26.02.2018 3 z 5

Rozpad rodiny dle vzorce : on + mnohem mladší nová partnerka, ona + péče o společné děti a jeho psa. Exploze emocí a hledání cesty ven.

LuciLu
18.07.2017 4 z 5

Toto je zobrazení ženy, Olgy, a toho jak se zabývá (nebo neřeší) skutečnost, že se její manžel náhle rozhodl ji opustit. Čtenář je po celou dobu v hlavě hlavní postavy, čímž se dostává do opravdu ponurého, temného a někdy i šokujícího místa. Jsme svědky jejích nepravidelných myšlenek, halucinací, zoufalství, bolesti, hněvu.
Celý příběh (i když jednoduchý) je neuvěřitelně silný. Po celou dobu jsem měla naprosto smíšené emoce směrem k hlavní postavě (Olze). Z části jsem s ní sympatizovala, protože její situace byla strašná ale na druhou stranu některé věci, které řekla a udělala, způsob, jakým s lidmi zacházela, to bylo hodně přes čáru.
Přestože se jedná o relativně krátký román, čtení chvíli zabere - už jenom z toho důvodu, abyste mohli vstřebat emoce, které na vás tryskají.
Kniha rozhodně stojí za přečtení. Je až neuvěřitelné, jak i po několika dnech musíte pořád přemýšlet o pocitech a chování Olgy.

jitvav
09.05.2017 3 z 5

Hlavním tématem knihy je situace, kdy manžel po patnáctilétém soužití opouští svou ženu, nechává jí na starost péči o domácnost, dvě malé děti a psa. Tento stav zažily mnohé z nás a každá byla nucena vyrovnat se s ním po svém. Hrdinka knihy se velmi otevřeně zpovídá z toho, jak situaci řešila ona. Je to napsáno na můj vkus dost syrově až naturalisticky. Přestože jsem se s hrdinkou vůbec neztotožňovala v řešení nejrůznějších problémů, kniha mne zaujala a za přečtení určitě stojí.

Marcela52
23.11.2016 3 z 5

Psychologická studie opuštěné ženy je napsaná otevřeně a přestože je to zpočátku značně depresivní čtení, autorka má svérázný smysl pro humor a dokáže vás natolik vtáhnout do problémů opuštěné ženy, že knihu dočtete až do konce. Není to kniha, která vám zlepší náladu, ale určitě vás donutí k zamyšlení a to také není málo...