Dlouhý pochod

Dlouhý pochod
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136037/bmid_dlouhy-pochod-136037.jpg 4 2530 2530

Dlouhý pochod - tak se jmenuje nová soutěž pro čím dál otrlejší a náročnější diváky i soutěžící. Sto mladých chlapců se dobrovolně rozhodlo postavit se na start a vydat se společně na Dlouhý pochod. Soutěž má prostá pravidla: nikdo se nesmí odchýlit z vytyčené trasy a nikdo se nesmí zastavit ani zpomalit chůzi pod určitou rychlost, jinak dostane napomenutí: tři napomenutí znamenají definitivní konec v soutěži. Nezáleží na tom, kdo jde nejrychleji nebo dojde nejdál, Dlouhý pochod přežije jen jeden z nich...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Long Walk , 1979

Atuin
30.12.2013 3 z 5

Příběh dobrý, ovšem bez pozadí, bez jakéhokoliv šumu kde by King vykreslil nějaký jiný reál než soutěž.a to pak, je jen těžko se s hrdiny natolik a úplně sžít. Mohl se jen více rozmáchnout za to "vše". Naštěstí tomu udělal dobrou tečku. Takovou která té knize doslova pasuje

Sapy
27.12.2013 4 z 5

Uff..
Přečetla jsem dvě strany a říkám si, jestli je to vtip nebo opravdu bude celých 279 stran o tom, jak jde člověk po silnici?
A tak čtu dál. Načež si uvědomím, že stále ve zběsilém tempu otáčím strany, sahám po knize několikrát denně, kdykoliv je čas a po dvou dnech mám přečteno.
King zde ukazuje své neuvěřitelné schopnosti. Postupně vykresluje charaktery jednotlivých postav i samotného hlavního hrdiny - hezky krůček po krůčku zvyšuje napětí a nedovolí vám chvíli oddychu, kniha snad nemá slabší část, v mnoha pasážích jsem se o kus vracela a četla je znovu jen abych si užila autorův styl psaní. Úžasná psychologická hra. Doporučuji.

popomala
26.12.2013 5 z 5

Kniha, která vás na dlouhé hodiny unese do Kingovi fantazie (=pouze pro otrlé) a pak vás vyhodí zpět do reality jako zmatené děcko. Čili taková klasická kingovka... jedna z lepších.

Darkry
25.12.2013 5 z 5

Strhující kniha. Po přečtení obdivuji Kinga ještě daleko víc než před ním. Je úžasné, jak dramaticky a nevšedně dokáže autor popsat poměrně monotonní
i když dramatický děj knížky. Na začátku jsem nechtěl věřit, že celá kniha bude doopravdy jen o tom, že těch sto chudáků půjde a budou postupně umírat, ale na konci jsem si uvědomil, že právě díky jednoduchosti děje se mohl autor zaměřit na psychologii chování jednotlivých hrdinů a sledovat postupnou změnu jejích vnímání smrti, svého dosavadního života i pochodu samotného.
Skvělá kniha! Doporučuji.
5/5

sioux
25.12.2013 2 z 5

Téma mi přišlo úžasné. Skvělý nápad na napsání knihy. Reality show budoucnosti. Dekadence společnosti vrcholí, stejně jako ve starém Římě.
Ze začátku mě to bavilo, ale zhruba v půlce jsem se začal do čtení nutit a pak už jsem jednotlivé části přeskakoval. Přišlo mi to stále stejné.
Podle mě nuda v této knize zvítězila nad zajímavým tématem.

enkibb
19.12.2013 4 z 5

Prima kniha. Ked sa mi dostala do ruky, tesil som sa a po docitani konstatujem ze ani nesklamala. Mozno ten koniec mi prisiel ako trosku urychleny a cakal som nejaky "dramaticky zaver", ale pan spisovatel to vykupil hlbokou sondou do problematiky piatelstva a hodnotoveho rebricka, ktory sa dynamicky meni so situaciou v ktorej sa clovek nachadza - ake osuchane, ake pravdive. Je to druha kniha Kinga, ktoru som precital a urcite nie posledna.

scr00chy
17.12.2013 4 z 5

Mrzelo mě, že King téměř vůbec nerozvedl politickou situaci a nepopsal svět, ve kterém se příběh odehrává.

AURIL
26.11.2013 5 z 5

Můj první King\Bachman a obávám se, že ne poslední. Neuvěřitelný co dokáže tenhle člověk rozehrát na trati dlouhého pochodu.

Dahlia
16.11.2013 4 z 5

Kniha je dokonalá. Jakožto studentka psychologie a věčný tulák jsem si v tom našla své. Určitě se k ní vrátím, a ne jednou. Když jsem si ráno obouvala boty, napadlo mě, že bych něco podobného na nějakém čundru ráda zkusila (pochopitelně bez zbraní).

michalka S.
07.11.2013 1 z 5

Bohužel mě tato kniha neoslovila . Nedočetla jsem.

lucifuk
04.11.2013 5 z 5

Mňam! Skvelý psycho thriller. Prečítané na jeden záťah. Ale mám dojem že viac ako o smrti a zabíjaní je kniha o priateľstve. A o tom King vie písať.

hankapimi
26.10.2013 3 z 5

Zvrácená a depresivní reality show stovky mladých kluků na "Dlouhém pochodu smrti", z nichž dojde jen jeden jediný.. S.King je bez přehánění Mistr slova a umí vykreslit tu krvavou pouť věru poutavě, rozmanité charaktery postav, na co myslí při vyčerpávající chůzi bez spánku a odpočinku, stres, nemoci, horečky a hlídkující vojáci s nabitými zbraněmi, skandování přihlížejících davů, odpadávající soutěžící a počítání mrtvých... Některé pasáže Dlouhého pochodu byly opravdu dlouhé! Ale co mně v tomto thrilleru velmi chybělo, byla alespoň stručná sonda hlavních hrdinů do jejich rodinného zázemí, přátel a kamarádů, aby čtenář pochopil jejich pohnutky k takovému sebevražednému pochodu - pocit nesmrtelnosti? důležitosti? soutěživost? machrování? ješitnost? A ten useknutý konec mi připadal, jako když zedník pustí lopatu...Na rozdíl od podrobného vykreslování vlastního pochodu se s koncem tedy autor moc "nepáral" - asi už měl taky "splníno"...Nicméně stojí za to si Dlouhý pochod přečíst, i když si po něm musíte najít něco veselejšího ke čtení, abyste to vyvážili...

Hanyuu-hime
12.10.2013 5 z 5

V první řadě je to psychologický thriller zabývající se především pocity postav, tím, co se jim honí hlavou a snaží se i čtenáře ponouknout k tomu, aby přemýšlel nad otázkami, které mu jsou podsouvány prostřednictvím postav.
Proto tak trochu nechápu komentáře některých uživatelů, kteří tvrdí, jak se celou dobu nic nedělo... Ano, vlastně máte pravdu, ale mělo to o něčem takovém vůbec být?
Můj pohled na věc je totiž následující -

Na začátku knihy se seznámíme s jedním ze stovky Chodců, jehož prostřednictvím nám bude podáván jakýsi 'report' z celého Dlouhého pochodu. Stejně jako on, i dalších 99 chlapců jsou z počátku jen obyčejní soutěžící, čísla, pod kterými jsou vedeni a jimi po celou soutěž také oslovováni.
My jako čtenáři ale nebudeme pouhými diváky té kruté soutěže, ze které vyjde živ pouze jeden. Soutěžící se pro nás z čísel stanou jmény. Najednou to bude Garraty, Stebbins, Olson, McVries, Jensen, Baker, Parker a další. Někteří z nich zůstanou pouze jmény objevenými na malou chvíli a následně zapomenuty pro nedostatek vůle jít dál. Z dalších, kteří se stále drží na nohou, se pro nás ale stávají jednotlivé osobnosti, lidé jako každý jiný. Rozmazlený mamánek, chlapec chystající se napsat knihu nebo budoucí otec... všichni mají své životy, ale dopředu víme, že v něm bude moci pokračovat pouze jeden jediný z celé stovky takových lidí. A to je to, o čem ta kniha je. Ne o stránkách napěchovaných akcí, ale o tom, že stále jen čteme o klucích, kteří jdou a jdou. Jdou až do té chvíle, kdy nebudou moci a v průběhu toho jsme svědky jejich uvědomění. Uvědomění si všeho, co si při přihlašování se do této kruté reality show vůbec neuvědomovali - a tím největším a nejkrutějším zjištěním je uvědomění si své vlastní smrtelnosti, kterou si málokdo připouští, dokud mu zubatá není v patách.

hromis666
23.09.2013 5 z 5

jak zminil Ben Nevis, pro me taky nejlepsi Bachmanovka

Donatello
03.09.2013

Zajímavé téma, jen tak si jít na procházku...

Ben Nevis
30.08.2013 5 z 5

Pro mě je to nejlepší Bachmanovka, protože jinak mám raději romány, co King napsal pod svým jménem.

Temná a znepokojující knížka o tom, že krvavé gladiátorské hry mají své kouzlo pro plebs v každé době. Škoda, že se King soustředil pouze na popisování pochodu a neodhalil víc z pozadí - ze světa, který se baví odstřelováním mládeže. Drobné útržky se dozvídáme během celé knížky, ale některé informace (třeba proč Garraty do toho vůbec šel, jestli účastníci trénovali nebo se přihlásili jenom tak) se ke čtenáři dostanou zbytečně pozdě.

Největší myšlenka však není v poselství, že reality show je bak bak. Reality show je spíše v pozadí a v popředí hraje hlavní roli proměna lidské psychiky pod fyzickou zátěží. U Kinga nic nemívá romantický nádech a takto knížka se obzvláště topí v hnusu, bolesti a trapnosti.

Ruxandra
28.08.2013 5 z 5

Moje první "kingovka" a hned láska na první pohled. I když jsem toho za ta léta od Kinga přečetla hrozně moc, Dlouhý pochod a Holčička, která měla ráda Toma Gordona budou vždy moje srdcovky, i přes to, že třeba nejsou úplně to nejlepší co jsem od něj četla :)

Petula.now
27.08.2013 4 z 5

moc pěkná a drsná reality show,četla jsem to asi když mi bylo 16 takže mi bylo stejně jako těm klukům,což bylo děsivý takle se do toho promítnout,o to víc jsem si to užila :)

Dáma s hrnstjm
23.08.2013 5 z 5

Velmi mrazivý příběh... nechce se mi ani přemýšlet o světě, ve kterém by podobná reality show existovala a byla podporována ze všech možných stran. Zaujaly mě hlavně dialogy postav. Mužská ješitnost a touha po dobrodružství je strašná věc, pokud má dopad na jejich blízké, což v případě Dlouhého pochodu platí tisícinásobně (pokud by Dlouhý pochod opravdu existoval, přišla bych o spoustu známých, protože by si prostě byli jisti, že to mají promyšlené a nemůžou nevyhrát). Role diváků a vojáků je naprosto děsivá. Doufala jsem v různé konce, ale ten, kterého jsem se dočkala, přinesl víc otázek než odpovědí. Ale nevadí, vybírám si vlastní přijatelnou variantou a hodnotím plným počtem.
Věta, která pro mě vystihuje celý příběh: "Vezmeš si něco do hlavy... pracuješ na něčem... a pak to ani nechceš."

see_sawandrew
22.08.2013 5 z 5

Vynikající komorní Kingovka, která nabízí krom desítek tragédií také kritickou hypotézu budocnosti Ameriky a záliby v absurdních reality show. 90%