Divočina

Divočina https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/173359/bmid_divocina-R0u-173359.jpg 4 1448 1448

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť, keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu - dvadsaťdvaročná Cheryl - sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. Po matkinej smrti, ktorú Cheryl znáša veľmi ťažko, sa rodina rozpŕchne. Do jej života sa dostanú drogy a sex s náhodnými mužmi. Časté nevery vedú aj k rozpadu jej manželstva. V tomto okamihu sa uvedomí, že musí niečo urobiť, že jej život nemôže takto pokračovať ďalej. O štyri roky neskôr, v čase keď už nemá čo stratiť, urobí to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlá sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemá nijakú skúsenosť a chodník je iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamená najmä nádej, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Netuší však, aká ťažká skúška ju čaká. Životom skúšané dievča sa vydá cestu bez náležitej prípravy. Putuje pešo s batohom takým ťažkým, že jej do krvi oškrie chrbát, príde takmer o všetky nechty na nohách, časť cesty prejde iba v jednej topánke… Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Počas cesty zažíva najrôznejšie emócie: odhodlanie, hnev, beznádej, ale napokon katarziu a naplnenie. Divočina je napínavé rozprávanie okorenené humorom, ktoré živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť dlhá 1 770 kilometrov ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Ikar (SK)

Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail , 2012

Edeltruda
26.06.2015 5 z 5

Už od zhlédnutí filmu a poté přečtení knihy mám chuť vydat se po PCT také.

Merynkaw
24.06.2015 5 z 5

Za mě 5*, autorka umí krásně vyprávět o přírodě aniž by se opakovala. Začátek byl na můj vkus zbytečně dlouhý, kdy popisovala vztah s manželem a maminkou, ale zbytek knihy mě oslovil. Je to vkusně napsaná oddychová kniha.

Elmont
20.06.2015 odpad!

Americká slátanina, upřímně, nedočetla jsem to. Hlavní hrdinka je tak otravná, že to prostě nejde.

kokina74
18.06.2015 4 z 5

Od knihy jsem čekala úplně něco jiného. Nic méně jsme si ji užila i tak. Klobouk dolu před lidmi, kteří se rozhodnou takovou pouť podstoupit.

fruitbueno
16.06.2015 4 z 5

Čekala jsem úplně něco jiného, ale ve výsledku jsem zklamaná nebyla. Vydat se na cestu, aby člověk vyléčil rány, bolest nebo minulost, dává celkem smysl. Cheryl jsem fandila, a i když bych uvítala trochu více detailů ze samotného cestování, výsledný dojem je i přesto fajn.

Paja85
12.06.2015 5 z 5

Z počátečních rozpaků, že kniha je žánrově úplně mimo můj styl jsem se přenesla cca po 100 stranách, kdy jsem se bavila nad minulostí Cheryl a čím dál víc mě zajímalo její putování po PCT a byla to jedna z mála knížek, kdy při každé straně navíc jsem se bavila víc a víc :)

LadyCotton
06.06.2015 3 z 5

Mě osobně kniha moc neoslovila... Kdybych si pod hlavní hrdinkou nepředstavovala pořád Reese Witherspoon, tak bych knihu možná ani nedočetla - hrdinka mi moc sympatická nebyla... i dnes, po přečtení knihy nějak netuším co si o ní myslet... Jasně, je to super, že ušla pěšky 1770 km v divočině (prakticky sama) a takový výkon je rozhodně vhodné obdivovat, ale její příběh (se vším všudy) mne moc neoslovil. Při čtení jsem se několikrát přistihla přitom jak přeskakuji odstavce (hlavně to zdlouhavé popisování prostředí). Nicméně i přes to, se rozhodně kouknu na film, jelikož si myslím, že se mi díky němu spousta věci zcela "dokreslí".
Takže: přečíst to asi mohu doporučit, ale myslím si, že spousta lidí si to přečte jednou a bude jim to do konce života stačit...

Grafoy
02.06.2015 5 z 5

Vůbec se mi do toho nechtělo, ale jsem nadšená! Opravdu skvěle odvyprávěný zajímavý příběh, Cheryl je sympatická, prostě nádhera. Doporučuju.
Mám vážně chuť něco podobného podniknout.

ITGIF
01.06.2015 5 z 5

Super, do situace Cheryl jsem se celkem bez problémů vžila a celou knížku jsem jí fandila, aby cestu dokončila. DOPORUČUJI!

Yunnan
01.06.2015 5 z 5

Velice zajímavá kniha, která ke mně přišla v naprosto dokonale pravou chvíli. V době, kdy jsem si řešil lehce podobné rodinné a osobní záležitosti (ne, heroin a jiné drogy, to opravdu nebyl :o)) a díky ní si uvědomil pár, pro mne, velmi důležitých věcí. Mimo jiné to, jak jsem vlastně šťastný a bohatý. A kdyby nic jiného, tak u mne tato kniha zafungovala na 120%. A za to patří Cheryl můj neskonalý dík.
A kromě toho jsem se u čtení moc bavil a prožíval její cestu, radosti a útrapy. Asi ve mně nevyvolala takovou chuť vyrazit na pouť, ale to v mém případě nevadí.

Sorrow
01.06.2015 4 z 5

Když bych svoje pocity z této knihy měla vyjádřit pomocí hvězdiček - začalo to jasnými pěti, pak se to nenápadně posouvalo směrem ke čtyřce a ke konci to téměř sklouzlo na trojku.
Ano, i já už jsem byla v závěru otrávená nadržeností hlavní hrdinky, a přestože mě popisy PCT ze začátku opravdu bavily, ke konci už to byla nuda (a zřejmě ne jen pro mě, ale i pro samotnou autorku). Zkrátka ten konec už neměl šťávu.
Pro mě byly asi nejlepší vzpomínky na mámu, proto mi první třetina připadala nejlepší.

emíšek22
30.05.2015 4 z 5

Konečně jsem knihu dočetla a musím říct, že se mi opravdu líbila. Hned po prvním otevření jsem překonala asi 150 stran na jeden nádech, ale později jsem měla problémy se ke knize opět dokopat. Líbí se mi popisování přírody a samozřejmě i jejího života, co mi trochu vadilo bylo to, že pořád narážela na svou matku. Sice je smutné, že její matka umřela, ale i tak mě po určité době už otravovalo o tom pořád čís, i když chápu, že smrt její matky, má za následek celou výpravu na PTC. Její popisování krajiny a zážitků a celé výpravy ve vás vyvolává touhu začít cestovat, díky ní jsem pochopila jak je Kalifornie vlastně velká. Kniha si rozhodně hodlám ještě někdy přečíst.

janyska13
14.05.2015 5 z 5

Super příběh o překonávání sebe sama... :)

ivorey
03.05.2015 3 z 5

Příběh se čte lehce, svižně. Několikrát jsem se při čtení knihy přichytila, že bych tamější krásy přírody ráda viděla na vlastní oči. To se autorce dařilo. O divočině avšak nemůže být řeč. Jsou to nadhodnocená slova, které slouží k propagandě knihy. Jediná divočina se vyskytovala v hlavě hlavní postavy, kterou lze shrnout pěti slovy: "Bože, to je ale blbka". Pokud to byl záměr autorky, tak smekám, dařilo se jí to znamenitě, jelikož emoce to ve mě rozhodně rozvířilo. Pokud ne, tak....

kristyy
29.04.2015 2 z 5

Čekala jsem divočinu, více rozepsané putování, krajinu, trochu více humoru. Kniha mě v podstatě zklamala. Davajská feťačka se vzpamatuje a jde hledat sebe, celou dobu se noří do svých uplakaných problémů, do kterých se dostala svojí blbostí. Problémy těhle lidí nelidí mě fakt nezajímají...Ani zabalit si neumí...jako vážně pilu, tucet kondomů, 2 hrnce, tunu knih a další blbosti ? Už by mě nepřekvapovalo, ani kdyby si sebou do batohu narvala pračku, sporák s troubou a Maxipsa Fíka...

ctecka_knih
28.04.2015 5 z 5

Kniha je mnohem lepší než film.

TerkaPS
16.04.2015 3 z 5

Nemohu si pomoci, ale i přes obdivuhodný výkon mi hlavní hrdinka byla nesympatická. Kniha dobře napsaná, ale díky té antipatii nedokážu asi plně ocenit.

Safienka
13.04.2015 4 z 5

Překvapila! Začátek byl náročnější, ale jinak skvělá! Dobře se četla, místy humorná (nebyl problém si živě představit - například první nandávání batohu na záda:o)))..pořád jsem čekala víc útočících zvířat. Sama bych měla větší strach! Takže velký obdiv a poklona! Jsem zvědavá na film :-)

cathyblack
07.04.2015 3 z 5

Kniha nebyla špatná to ne, bohužel ji srovnávám s Útěkem do Divočiny (na místo Into the Wild mi byla Wild doporučená knihkupcem). Byť má Cheryl o číslo větší boty, Supertrampovi nedosahuje ani na paty. Odvahu však ženská má, to jo. A vypravěčský ujm taky. Kniha dočtena, takže nakonec můžu doporučit, hlavně kvůli poslední kapitole. (:

Manifest blech
22.03.2015 4 z 5

Citlivé, podnětné a zároveň bolestivé. Cheryl může být inspirací pro mnohé, kdo v životě hodně prožili, a chtějí začít od začátku.