Dívka v zeleném svetru

Dívka v zeleném svetru https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475067/bmid_divka-v-zelenem-svetru-lI8-475067.jpg 4 258 65

V roce 1943 se život sto padesáti tisíc lvovských Židů pomalu naplňoval. Deportace, vraždění, vystěhování do ghett a čekání na smrt. Skupinka několika z nich se troufale pokusila nalézt úkryt v městském kanalizačním systému. Poslední z této skupinky – Krystyna Chigerová – vypráví jeden z nejniternějších a nejhrůznějších příběhů přeživších holokaustu. Dívka v zeleném svetru je sama Chigerová, která nám předkládá svědectví o čtrnácti měsících, jež se svou rodinu prožila v páchnoucích stokách lvovského podzemí. Dívka v zeleném svetru je ovšem také příběhem Leopolda Sochy, nepravděpodobného zachránce skupiny. Polský katolík a bývalý zlodějíček, jenž s nasazením vlastního života zásoboval rodinu Chigerových v podzemí potravinami a dalšími nezbytnostmi. Dívka v zeleném svetru je silně emotivní příběh o životě v nepředstavitelných podmínkách; niterná zpověď o vůli přežít, přátelství a spáse.... celý text

Romány Válečné Biografie a memoáry
Vydáno: , Kontrast

The Girl in the Green Sweater , 2008

escapelle
23.07.2022 3 z 5

Příběh je zajímavý, naprosto šílený. 14 měsíců života ve smradlavém kanále. Ve tmě, v kobce kde se dospělý člověk ani nepostaví, věčný hlad, zima, vlhko, krysy....
Přesto všechno, čím si osazenstvo kanalizace prošlo, za srdce mě to tak úplně nechytlo. Ale určitě za přečtení stojí, nudit se u ní nebudete.

TerryDee
18.07.2022 4 z 5

Sledujeme tu příběh sedmileté Krystyny, která žila spokojeným životem se svojí rodinou ve Lvově. Nicméně to vše se změnilo s příchodem války. A aby unikli hrůzám, jenž se děly, a zachránili si život, museli se po dobu 14 měsíců ukrývat v kanalizačním systému. Člověka až mrazí při pomyšlení, co všechno museli prožit a přečkat.

Knihu bych doporučila všem, nejen příznivcům historie. Díky této knize nahlédnete do doby minulé. A především zjistíte, co znamená vůle přežít a co je člověk schopný podstoupit, aby zachránil život sobě i cizím lidem.

veronika4937
12.07.2022 5 z 5

Jedná se o autentický příběh, kdy během druhé světové války přežila skupina lvovských Židů 14 měsíců v místním kanalizačním systému. Příběh vypráví Kryša, v té době osmiletá, nyní poslední žijící členka této skupiny. Při vyprávění hodně čerpá z deníku svého otce, některé věci si přece jen jako dítě nemohla pamatovat nebo je třeba vnímala jinak.

Jedná se o velmi silný příběh, je pro mě absolutně nepochopitelné, že někdo měl takovou obrovskou vůli přežít, aby podnikl všechno, co tato skupina lidí. Velmi čtivě napsáno, doporučuju přečíst.

Mudry
02.07.2022 4 z 5

Bezpochyby silný příběh vyprávěný očima dítěte. Nemůžu se ale zbavit pocitu, že bych raději četla několikrát zmíněný otcův deník.

WaN635
22.06.2022 4 z 5

Silný příběh, úplně jiný než jsem zvyklá číst v souvislosti s židovskou tématikou. Příběh rodiny, která přežila v nelidských podmínkách v kanalizaci ,, polského,, Lvova.
Klobouk dolů rovněž před Poldkem (a jeho kolegy, ať byla jejich motivace jakákoliv), bez něj by nepřežili. Kniha je psána zvláštním stylem, který mi úplně nesedl, hodně se v ději skákalo a trvalo mi než jsem se zase zorientovala. Ovšem za silné téma dávám za 4 hvězdičky.

Princezna22
11.06.2022 3 z 5

Do půlky mě kniha pohltila, četla jsem jedním dechem. Pak se kniha strašně táhla a místy mě nebavila.. Jinak neuvěřitelný, že se tohle opravdu dělo. Jinak doporučuju knihu přečíst.

Janca007
07.06.2022 5 z 5

Knížka mě zaujala svým názvem. A že hraje zelený svetr fakt velkou roli. Špína Židů se skrývá v době 2. Světové války v kanalizačním systému. Co všechno museli vytrpět. A jak všechno vnímaly děti. Nejhorší je, že je to podle skutečné události. Doporučuji přečíst. Snad se někdy lidí poučí.

Ovecka_Saki
23.04.2022 3 z 5

První polovinu jsem zhltla a byla nadšená, pak jsem se sekla a už jsem četla pomalu a bavilo mě to méně a méně.

Martina23
17.04.2022

Strašné, i v kontextu toho, co se v tuto dobu děje. A podruhé strašné, že jsou lidé nepoučitelní. Doporučuji přečíst.

Josh
25.03.2022 5 z 5

Půjčení knihy byla náhoda, i když nevím zda doslova, protože příběh Židovky Krystyny se odehrává v (polském) Lvově, kde se během jejího dětství střídala moc Ruska, Ukrajiny, Německa – nelze nevnímat její poslání v kontextu už 1 měsíc trvající současné války – a v tomhle zkuste žít normálně!!?? Vyprávění z pohledu dítěte mi nepřišlo „viditelné“, natož jako problém při čtení, ale spíše to, že se něco opakovalo až tak, že to čtu podruhé.

Dle obálky - příběh je niterný, ale nejhrůznější ne, tedy ve smyslu popisu událostí, což by mohlo odradit si knihu přečíst, a to by byla škoda. Určitě je zajímavé vnímat historičnost, dějiny, reálný pohled člověka, který zde vyrostl. Jako výstižné mi přijde, že je kniha plná opačných „věcí“ – dobro a zlo, odevzdání a bojovnost, láska a nenávist, pokora a pýcha, úcta a nelidskost, odpuštění a zloba … Dojem protilehlých pocitů je zde opravdu silný. Jen volba Židů se v tomto pohledu jeví jako vybírat vždy ze zla a „jen“ poměřovat jeho únosnost. Ještě jedna maličkost - slovo zázrak tímto příběhem dostalo výjimečný obsah, zvláště v závěru knihy věnovanému době po skončení 2SV.

Ivushaak
18.02.2022 5 z 5

Ze začátku mně chvilku trvalo než jsem si zvykla na styl psaní, ale jak jsem se začetla, tak už jsem nemohla přestat. Bylo zajímavé číst o tom, jak 2. světovou válku vlastně vnímaly děti. Určitě doporučuji přečíst.

cornetka
15.02.2022 5 z 5

Velmi silný příběh skupiny několika židů, které válečné období donutilo schovávat se v kanalizačním městském systému. Ze začátku mi nevyhovoval způsob vyprávění, nicméně vyplatí se vydržet. Obzvlášť když se jedná o skutečné události.

Pančelka
12.02.2022 5 z 5

Naprosto nepředstavitelný příběh. Musí být bolestivé vzpomínat i po tolik letech. Kniha se mi četla velmi dobře. Za mě určitě doporučuji.

lenuskav
28.01.2022 5 z 5

To bylo neskutečný. Vůbec si to nedokážu představit

Helena568
26.01.2022 4 z 5

Nepředstavitelné....ale bohužel podle skutečného příběhu

tonysojka
21.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Pod nevinným názvem se skrývá příběh,jehož realitu žádná fantazie nepřekoná.Vyprávění o neuvěřitelných krutostech,jichž se dopouštěli za války ve Lvově Ukrajinci,Rusové a Němci na Židech.O ohromné vůli přežít,zachovat si zbytky lidské důstojnosti,hašteření i lidské solidaritě,která je místy paradoxní.Polák pomáhájící židům přežít v kanalizaci je bývalý lupič,katolický konvertita a jeho manželka je antisemitka."Chodž sobie za swojimi žydami!"vyhání ho.Přesto mu pomáhá také.Jistě dělali to za peníze,ale také v případě prozrazení jim hrozila okamžitá smrt zastřelením.
Podle knihy byl natočen Agniezskou Holland film "V temnotě".

AlbionFoxyFox
04.01.2022 4 z 5

Pro mě další z mnoha knih s tématikou holocaustu a opět se jednalo o originální příběh a jedinečné osudy. Kniha však nebyla tolik čtivá, některé věci byly popisovány opakovaně, často jsem měla problém se hlouběji začíst.

Pitbullka
30.12.2021 4 z 5

Příběh, ze kterého opravdu mrazilo. Tolik bolesti, odvahy. Jediné, co musím vytknout je styl psaní, není příliš plynulý a přeskakuje se z místa na místo, v různých časech, to mi čtení trošku kazilo.

Ophelie
22.12.2021 5 z 5

Tak tohle bylo tedy cteni! Knih s tematikou Druhe svetove valky a Zidu skryvajicich se na uteku existuje na trhu nespocet a hodne jsem jich i precetla, ale tato kniha byla pro me originalni pribehem a zkusenostmi autorky, ktera se se svou rodinou behem valky ukryva v kanalech. Bylo to misty opravdu drsne cteni, neuveritelne, v jakych podminkach byli nuceni zit a prezivat… Kniha rozhodne stoji za precteni.

Red-haired
12.12.2021 4 z 5

Kniha Dívka v zeleném svetru vypráví autentický příběh dle vzpomínek malé židovské holčičky během druhé světové války, která se svou rodinou a pár dalšími lidmi přežila vyhlazování židů díky čtrnácti měsícům skrývání ve lvovské kanalizaci.

Příběh je vyprávěn opravdu jako vzpomínky - hlavní hrdinka nám tedy vypráví svůj příběh tak, jak si ho pamatuje ona, či jak se dočetla v tatínkových denících. Občas chronologicky, jindy ve vzpomínkách odbočí do budoucnosti či minulosti a zmiňuje také, které události ji poznamenaly dodnes. Styl vyprávění dodává příběhu na mrazivé autentičnosti, ale občas knize kvůli tomu chybí spád a některé informace se často zbytečně opakují.

Každopádně se rozhodně jedná o příběh, který by si měl přečíst každý. Nepřestává mě fascinovat, jak silná dokáže být lidská vůle přežít a v jakých podmínkách je toho člověk schopen. Nepřestává mě udivovat, jakých zvěrstev jsou někteří schopní, ale také jaké oběti občas dokážou podstoupit, aby zachránili úplně cizího člověku.

Román je natolik reálný, že zde naleznete opravdu všechno. Jak dobrou, tak stinnou stránku lidské povahy.

Co mě v knize nejvíc překvapilo je, kolik štěstí rodina Chigerů měla, a jak vynalézavý byl otec Krysi ve snaze udržet rodinu naživu.

Knihu hodnotím 4*/5* - jednu hvězdičku ubírám za časté opakování informací, kvůli kterému se čtení občas vleklo, ale za sebe knihu rozhodně doporučuji.