Dívka, had, trn

Dívka, had, trn https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474654/bmid_divka-had-trn-XmS-474654.jpg 3 190 190

Podmanivá a originální pohádka o prokleté dívce, která může kohokoli otrávit jediným dotekem a která zjišťuje, jaká síla se v její kletbě skutečně skrývá… Soraya je prokletá. V krvi jí koluje jed, který ohrožuje každého, kdo se k ní přiblíží moc blízko. Musí proto žít v ústraní, daleko od své rodiny. Útočištěm jsou jí jen zahrady, kde cítí alespoň náznak svobody. Brzy se má však konat svatba jejího bratra a Soraya se musí rozhodnout, jestli má dost odvahy na to, aby vystoupila ze stínů. V podzemí se zatím skrývá démon, který jako jediný zná způsob, jak Sorayinu kletbu zlomit...... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Pohádky
Vydáno: , Yoli (ČR)

Girl, Serpent, Thorn , 2020

vandalindakova
08.11.2021 4 z 5

Dostal se mi do rukou zase trochu jiný retelling. Originální pohádku neznám, ale samotný tento příběh měl takový hodně pohádkový vibe. A mě to celkem bavilo.
Byla to jiná kultura, jiné zvyky a jiné nadpřirozené bytosti. Četlo se to dobře, a hlavně mě to u toho dokázalo udržet. Já furt chtěla vědět, co bude dál, a jak to dopadne. Zvrat v jedné třetině příběhu jsem upřímně moc nečekala, ale potom už to bylo hodně takový protahovaný, co se právě těch zvratů týká. Furt se to klopilo na jednu stranu, pak na druhou a znovu.
Čtení jsem si ale užila, a jsem ráda, že jsme převzali originální obálku. Ta je totiž nádherná.

anishta
04.11.2021 4 z 5

Když si tento příběh zpětně přehrávám, tak mi vlastně na začátku chyběla ta úvodní scéna s tím pohádkovým zámkem a logem Disney. Opravdu je to pohádka, ale povedla se. Disney by na tom vydělal. :D

Kayla
03.11.2021 2 z 5

Přemýšlím jak mam knihu hodnotit. Nebyla špatná, ale nebyla to zase taková pecka jak jsem čekala. Hodně mě nalákala obálka a anotace. Miluji fantasy příběh s romantikou a u této knihy jsem předpokládala, ze v ni toto přesně najdu. No v tomhle směru jsem lehce zklamaná. Za mě je to jedna z těch knih, které stačí přečíst jednou a už se k ni nevracet. V žánru Young adult je to podprůměrná kniha. Najdou se v tomhle žánru daleko větší pecky.

MedvidekS
30.10.2021 5 z 5

Normálně fantasy knížky nečtu, ale tato mě zaujala obálkou a anotací. Krásný pohádkově-krvavý příběh, u kterého budete chtít zjistit, jak skončí.

anndrra
26.10.2021 5 z 5

Tak tohle se mi líbilo moc. Atmosféra orientu je v knize vykreslená dokonale. Pointa je originální. Pohádkové motivy jsou úplně všude. Trochu jsem se bála LGBTQ tématiky, abych se do hlavní postavy dokázala vcítit, ale romantická linka je tady opravdu velmi jemná, takže mi to bylo fuk. Rozhodně doporučuji

vevera6
25.10.2021 5 z 5

Kombinace perských příběhů a ponechání "cizích" pojmů dodalo knížce nádech speciálnosti a zajímavosti. Zezačátku to trochu drhlo, ale později už je to fajn čtení.

Luccinda
22.10.2021 3 z 5

Rovnou musím pochválit obálku, která mě upoutala na první pohled a naživo vypadá ještě lépe než na fotce. Ta se opravdu povedla! Jen kdyby takto dokonalá byla kniha i svým obsahem… No, nebudu lhát, když vezmu do ruky knížku s takto nádhernou obálkou, automaticky zvýším svoje očekávání, což zrovna v tomto případě byla chyba. Příběh byl fajn, ale potenciál měl rozhodně větší.

Dívka, had, trn je retellingem na perské pohádky a mýty a autorce se podařilo vytvořit úžasnou atmosféru, která odpovídá světu, jímž se nechala inspirovat. Knížka se četla výborně, nechyběl jí spád a dějové zvraty, které jsem ve většině případů neměla šanci předpovídat. Líbila se mi také romantická linka, která sice byla v knize trošku nadbytečná, nicméně autorka jí dokázala do příběhu docela dobře zapracovat.

Zároveň ale nečekejte od knížky žádné zázraky. Je to zkrátka taková ničím výjimečná pohádka. Čtení mě bavilo, námět byl zajímavý, ale jakmile jsem knížku odložila, neměla jsem vůbec žádnou potřebu v ní pokračovat. A po dočtení ve mně rozhodně nezanechala žádný hlubší dojem. Proto hodnotím průměrně.

KatChiss
19.10.2021 3 z 5

Jsem vcelku zklamaná. Nějak jsem od toho čekala víc. Obzvlášť po všech těch komentářích vzadu na knize. Moc se mi líbil námět s jedovatou princeznou a inspirace Persií a její historií. Líbila se mi i obyčejná hl. hrdinka, která byla na okraji společnosti a dělala špatná rozhodnutí. Možná jich ale dělala až příliš mnoho. A byla dost naivní. Příliš jsem si ji neoblíbila, ale fandila jsem jí, to jo. Co se týče romantické linky, čekala jsem větší důraz na lgbt, když je to tolik zmiňováno, ale vlastně jsem ráda, že tam byla okrajově. Nerušila mě, nebyla násilná, takže v pohodě. Kniha byla čtivá, ale přesto, že měla originální námět, úplně mě nepohltila. Neměla jsem nutkání pokračovat dál, nekonal se žádný wow moment. Což mě ve výsledku mrzelo. Nicméně nelituji, že jsem si ji přečetla.

Kikina182
18.10.2021 3 z 5

Moc se mi líbí, že ji kniha inspirována nejen pohádkami, ale i perskými mýty. Příběh samotný mi však úplně nesedl. Byl podstaven na základě, který plul na vodě. Bylo to tak především proto, že postavy dělaly nelogická rozhodnutí, která v příběhu navršovala jednotlivé absurdity. Sám o sobě byl příběh a jednotlivé scény propracován dobře, jen celé to sestavení zápletky bylo špatná. Ale hodně se mi líbilo zařazení LGBT tématiky do knihy jako přirozené součásti světa.

bookbug_cz
11.10.2021 4 z 5

Temná pohádka s perskými mýty. Yong adult – ale pro mě žádný problém. Prakticky od první stránky se řinula jedna akce za druhou a to bylo vážně super! Hlavní hrdinkou příběhu je Sorája. Dívka, která žije v tichosti paláce, sama, bez rodiny a přátel, neboť je prokletá a její dotyk zabíjí. Když do paláce přivezou a uvězní jednoho z daévů, který by snad mohl znát recept na zrušení její kletby, neváhá ani vteřinu, a vydává se zjistit pravdu. Ve sklepení se setkává s parikou jménem Parvane, která ji prozrazuje, že za kletbou může její matka a toto tajemství by měla slyšet z jích úst. Sorája je mladá a divoká. Jedná impulzivně a občas i bez logiky světa a tak to dopadá většinou dost špatně jak pro ni, tak pro její rodinu. S pocitem osamělosti, že ji rodina odmítá a štítí se jí, začíná pátrat po své minulosti. Parvane ji nabízí pomoc, ale pouze v případě, kdy jí donese legendární pero Símurg. Sorája, zcela rozčilená, že ji matka celou dobu lhala o její kletbě, za pomocí cizince Azada uhasíná Královský oheň. Na jeho dně nalézá pero, ale nemá čas se moc radovat, neboť uhašením ohně, které chránilo jejího bratra Sorúše, uvrhla celé království do nebezpečí. Z Azada se stalo bájné zlo, postava z jejího nejoblíbenějšího příběhu Šáhmar. Ten převezme moc nad královstvím a bere si zpět svou korunu. Sorája postupně zjišťuje, že je všechno trochu jinak, než si myslela a snaží se s vypětím všech sil všechno ztracené napravit.
Tento příběh je plný zvratů, lehce a čtivě napsaných, že vás to donutí dočíst až do konce na jeden zátah. Líbí se mi motiv perských mýtů, tamní kultura a skvěle vystavený fantasy svět. Romantickou linku ale moc nečekejte, není v tomto příběhu to hlavní, co by vás mělo okouzlit.

sArKa236
04.10.2021 5 z 5

Zajímavý příběh inspirovaný perskými mýty/historií. Knížku jsem četla jako pohádku, a jako k takové k ní nemám výtky - zajímavé propojení princezny a netvora, špetka lásky, autorka neopomněla ani rodinné vztahy a to, jaký dopad měla Sorájina kletba nejen na ní samotnou, ale i na její okolí a na ty, kdo ji milovali.
Doporučuji jako lehkou odpočinkovou četbu pro chvíle, kdy máte s čajem v ruce náladu na trochu toho tajemna a kouzel.

Pedruska01
04.10.2021 4 z 5

Kniha mě v první řadě uhranula tou svou skvostnou obálkou, která je opravdu nádherná a v té druhé samozřejmě svou anotací, která zněla velmi dobře a pohádkově. Potom, co jsem si zvykla na styl vyprávění se to četlo dobře a pěkně to ubíhalo. Autorka napsala něco, co se inspirovalo orientem, bylo opravdu hodně originální, nevýdané, jen těžko bych hledala něco podobného a zároveň skvělého. Na to, že by tohle měla být druhá autorčina kniha, tak musím smeknout. Hodně povedené.
Hlavní hrdinka Sorája byla už od počátku k politování. Bylo smutné, co se jí stalo, vlastně trpěla cizí "vinou". Přijala jsem ji a byla celkem fajn. Nemůžu říct, že bych si ji vyloženě zamilovala, ale dokázala jsem ji v pohodě akceptovat. Sledovala jsem její kroky a činy, fandila ji a přála ji tu šanci na normálnost. Vyloženě jsem proti ní neměla nic, alespoň do téměř konce, kdy získala jisté sebevědomí a určitou moc, což to trošek zkazilo. Byla náhle jiná až cizí. Dokázala bych to pochopit, kdyby to šlo pomalu, ale mě se to zdálo rychlé, takže pak to bylo zvláštní a možná nešťastné. Taky si neodpustím tu romantickou linku, která pro mě byla premiérou především v tom, že se jednalo o sympatie stejného pohlaví. Já nevím, ať mi každý odpustí, ale přišlo mi to obecně zvláštní. Taky proto, že Sorája to svým způsobem táhla na obě strany, takže by mi víc seděla ta linka s tím chlapem, ke kterému se vzápětí dostanu, a taky jim to šlo lépe. A když už tam něco takového bylo, čekala bych toho víc než náhlou pusu a šmytec. Obecně, romantika v tomhle příběhu neměla místo a to, co jo, tak to bylo trochu chabé. Kdyby tam nebyly ty zmatky kolem orientace, tak by mi to snad kupodivu ani nevadilo. To okolo mi to celkem vynahradilo.
Druhý hlavní a mužský hrdina, který byl vyobrazen jako záporák, si mě na plné čáře získal neskutečným stylem. Byl 2v1 a ani s jednou verzí jsem vyloženě neměla problém, naopak jsem si jeho první já snad i zamilovala. Byla pravda, že mě dokázal překvapit, mnoha směry a přesto všechno jsem mu snad i držela palce. A to hlavně v té romantické lince se Sorájou, téměř do konce než mi bylo jasné, že sama vůbec asi neví a vypadalo to jako by ho tahala za nos. Mrzelo mě, jak dopadl, ale bylo to zase logické. A jisté pravidla pohádek se musí dodržovat. Přesto ale, to byl hrdina na černé listině záporáků a já ho měla moc ráda.
Tahle kniha byla něco nového a zvláštního, jedinečného a hezkého, co mě bavilo a líbilo se mi to, v příběhu samotném nevidím chybu - zajímavý nový svět, moderní přesto starověká fantasy pohádka. Dokáže to pohltit, zaujmout, oslovit, bylo to velmi nepředvídatelné a překvapující. Přesto se pro mě objevilo pár drobností, a to především na straně hlavní hrdinky, díky kterým tu knihu nevidím na samotném vrcholu. Je to trochu škoda, protože nakročeno měla vážně solidně a já z toho mám jinak skvělý pocit. Musím se přiznat, a to je taky škoda, že konec byl na vlně fofru. Každopádně rozhodně mohu doporučit a co se týče hodnocení, tak krásné 4* má jisté. :)

Ellinek
29.09.2021 4 z 5

Co sáhnu po knize z perského prostředí, tak je to láska. Nejinak tomu bylo u této knihy. Prostředí Golvaharu mě okamžitě okouzlilo, všechny ta termíny, které autorka použila, nádherně podtrhly atmosféru blízkého východu. Tamější prostředí má svými příběhy, pohádkami a legendami tolik co nabídnout, až mě mrzí, že toho nemám doma víc.

Dějově se nejedná o žádnou velkou akci, hlavní hrdinka často dumá a hloubá, ale otázka toho, kde končí princezna a začíná monstrum, je natolik zajímavá, že zvládne utáhnout celý příběh. Velice oceňuji, že se autorka leckdy přiklonila na stranu Šáhmara, kdy už jsem fandila, aby to s ním vyšlo, ale nakonec...no, nevadí. Já jsem šťastná, že Sorája přemýšlela i jinak než jako typická dobrácká hrdinka, ale zvažovala i tu temnou stránku, která v ní dřímala. Azad byl naprosto skvělý a i když jsem věděla, jaké bude jeho tajemství a kam kráčí, přesto jsem se do jeho postavy zamilovala a klidně bych si dala ještě nějaké jiné příběhy s ním!

Tenhle příběh je skrytý poklad. Opravdu má toho hodně co nabídnout, zejména když nad příběhy rádi hloubáte a přemýšlíte nad dobrem a zlem. Skvělá kniha, velké překvapení a nová láska.

Konfu97
26.09.2021 5 z 5

Za mě velmi povedený příběh :) Nečekejte tunu boje nebo akce. Je to krásný a oddechový příběh. Nemohla jsem knihu odložit. Chtěla jsem vědět, co se bude dít dál, jak to vlastně všechno skončí. Děj byl svižný, méně stránek knize vůbec neublížilo. Knihu doporučuji, opravdu se u ní odpočinete, vypnete a užijete si jí. :)

Ajda300
20.09.2021 4 z 5

Rozhodně zajímavé. Neřekla bych, že je to jedna z nejlepších fantasy knih, co jsem kdy četla - to rozhodně ne. Ale byla to milá pohádka s trochu drsnými prvky a krapet urychlenou romantickou linkou (tu jsem si ale stejně užila, snad poprvé fantasy s wlw romantikou). Pěkné a stojí za přečtení.

přátelství mýty a legendy samota svoboda moderní pohádky

Autorovy knížky

2021  69%Dívka, had, trn