Dievča s cudzím srdcom

Dievča s cudzím srdcom https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433845/bmid_dievca-s-cudzim-srdcom-nSX-433845.jpg 4 15 15

Aby tvoje dieťa mohlo žiť, jej dcéra musí zomrieť. Dve matky. Dve dcéry. Jedno srdce. Keď sa Alisonina šesťročná dcéra Amalie utopí, jej svet sa ponorí do temnoty. Alison sa svoj žiaľ pokúša prekonať, no počas dlhých chladných dní nórskej zimy sa úplne zrúti. Nie je schopná usmiať sa na nevlastného syna, odpísať priateľom na správy, nedokáže sa ani pozrieť na svojho manžela. Chce len jediné: aby sa Amalie vrátila. Náhodou sa dozvie, že dievča, ktoré dostalo srdce jej dcéry, býva neďaleko. Na rozdiel od Amalie má Kaia budúcnosť. Je nažive, pretože v jej hrudi bije Amaliino srdce. A kdesi v najhlbších zákutiach Alisoninej mysle sa pomaly začína rodiť nebezpečný plán...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Heart Keeper , 2019

Karin94
29.07.2023 2 z 5

Bolo mi povedané, že táto kniha patrí k jednej z najlepších od tejto autorky. Ak je to pravda, do ďalších sa púšťať určite v blízkej budúcnosti nebudem. Toto je pre mňa vo všeobecnosti jedna z tých horších kníh, ktoré mi vôbec nesadli.

Inak mimochodom, žiadny thriller od knihy nečakajte. Kniha sa rozdeľuje na kapitoly dvoch žien: jedna prišla o zmysel života a druhá ho naopak získava. V tomto to bolo dosť ťažké a srdcervúce čítanie, a aj zaujímavé, pokiaľ toho nie je priveľa. Lebo ako sa hovorí, všetkého veľa škodí. A tu toho smutného a depresívneho bolo na môj vkus už priveľa. Neskôr to malo za následok, že ma to už rozčuľovalo a nie dojímalo.

Okrem toho žiadna napínavosť, žiadne zvraty, žiadne extrémne tajomstvá, z ktorých by sme zistili viac než z anotácie tam neboli. Dejovo to bolo furt to isté dokola a aj koniec bol taký prirýchly a vyplutý, že som z tej knihy viac nasratá, než aby mi niečo dala. A ešte tam bolo toľko nedokončených a nevysvetlených otázok, že to snáď ani nie je pravda.

Jediné čo sa mi na knihe páčilo bol autorkin štýl písania. Nič náročné, nad čím by ste sa museli pozastavovať a rozmýšľať.
Výborne boli opísané aj informácie o darcovstve orgánov a koľkým ľudom takto zachránili život, inak by odišli príliš skoro.

Aj napriek tomu, že som podľa mňa bola dosť kritická, knihu odporúčam. Možno vám ostatným sadne viac než mne.

petgona
09.06.2022 4 z 5

Taka prijemna oddychova vecicka - ani nejak extra nenadchla ani neunudila. Citalo sa to celkom prijemne, ale nesedela som na kraji sedacky a ani som si nehryzla nechty od napatia. Ale podla mna tu boli pekne vykreslene obe zeny - Alison aj Iselin, a tak nejak som mala pochopenie pre obe. Necitala som od autorky ostatne knihy, ale na zaklade tejto by som usudila, ze vie uchopit a predostriet nam psychiku postavy tak, aby sme ich vnimali ako prirodzene a autenticke postavy. Aspon tu som mala pocit, ze sa jej to podarilo.

Lexie321
26.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Kniha bola dobre napísaná. Išla pekne do hĺbky pocitov reálnych žien (matiek), kde nie vždy je všetko ružové a dokonalé. Mne osobne ale sa čítala dosť ťažko. Snažila som sa chápať som bolesť Alison a teda aj dôvody, prečo to pre ňu muselo zájsť tak ďaleko a aby urobila to čo urobila, ale počas celého čítania som vedela že to dopadne zle. Bolo naozaj ťažké čítať ako Alison vlastne klamala Ise a snažila sa s ňou "skamaratiť" pričom jediné, čo chce bola jej dcéra. Človek chcel s ňou súcitit a pochopiť ju ale bolo to ťažké.
Záver mi prišiel veľmi rýchly, a dosť hrozivý. Čakala som, že sa Kaiu pokúsi uniesť ale nie to že ju dievčatko s transplantovanym srdcom vezme do ľadovej vody aby ju mohla "zachrániť". Už som čítala viacero kníh kde postavam postupne viac a viac šibalo ale toto bolo aj na mňa veľa.
Z nejakého dôvodu to na mňa urobilo veľmi zlý dojem ale možno to bol autorkin cieľ.
Epilog to trocha zmiernil. Oliver bol ako postava super.

knihomolka_eli
07.11.2021 3 z 5

V knihe dievča s cudzím srdcom sa striedajú kapitoly príbehov 2 žien, ktoré sa v istom momente spoja - Alison a Iselin, kým jedna prišla o zmysel života, druhá ho nachádza.

Alison prežíva najhoršie obdobie svojho života. Alisonina dcéra sa ako 6-ročná utopí v jazere. Alison túto stratu veľmi ťažko nesie. Zo začiatku má snahu žiť normálne, navštevuje terapeutku, ale po čase nadobúda stále väčši dojem, že jej nikto skutočne nerozumie a s terapiami skončí. S manželom nevedia nájsť spoločnú reč. Sem tam majú isté malé pokusy vrátiť sa do starých koľají, ale strata dieťaťa pre nich predstavuje priepasť, cez ktorú nevedia prejsť. Alison si udalosti z toho nešťastného dňa pri jazere stále prehráva, vyčíta si ich, obviňuje sa a vie, že ju v duchu obviňuje aj manžel. Ich vzájomné city ochladnú a z dokonalého úspešného páru, sa stávajú dvaja úplne cudzí ľudia. Oliver, nevlastný syn Alison, prežíva stratu milovanej sestričky tiež veľmi ťažko. Zúfalí ľudia robia zúfalé veci. Keďže malá Amalie po svojej smri zachránila život niekomu inému, ako darkyňa, Oliver začne googliť informácie o darcovstve a o tom, ako sa mení človek s ,,cudzími" orgánmi. Dočíta sa o bunkovej pamäti a rôznych prípadoch, kde prevzal takýto človek nejakú vlastnosť, záľubu, či správanie od darcu. Tieto informácie vyhľadával viac menej zo zvedavosti, no podelí sa s nimi s Alison a ju táto téma viac ako zaujme. Túži, aby jej dievčatko stále žilo, keby aj v tele iného. Hoci sa doma pretvaruje, v duchu premýšľa, ako zistí, komu bije v hrudi srdce Amalie.

Iselin práve naopak prežíva lepšie obdobie svojho života. Po rokoch trápenia s chorou dcérkou, je Iselin oznámené, že sa našiel darca. Kaia je po rokoch choroby konečne schopná žiť ako iné deti a veľmi si to užíva. Vo veľa veciach sa však po transplantácii zmenila. Iselin trápi ich finančná situácia. Začne predávať obrazy. Keď sa s ňou skontaktuje Alison, začne jej dôverovať a považovať ju za priateľku. Ale Alison ide o niečo úplne iné...

Iselin som si obľúbila, chápala som jej frustráciu a to, že občas mala toho na pleciach príliš a bola som vďačná zato, ako sa jej život menil k lepšiemu. Alison mi bolo neskutočne ľúto. Ťažke je už len pomyslenie na to, čo prežívala. Postava Olivera mi bola veľmi sympatická. Na svoj vek to bol naozaj inteligentný, rozumný a empatický chlapec, záver mi to len potvrdil.

Kniha nebola taká napínavá, ako som čakala, dej mi prišiel jednotvárny a bez nejakých napínavých momentov, či zvratov.
Ale nebola som vyslovene sklamaná. Zistila som zaujímavé informácie o téme darcovstva, je úžasne takto rozmýšľať a po smrti zachrániť životy, ktoré by inak odišli príliš skoro. Zaujímavá téma, aj príbeh.

psychologické thrillery únosy dětí matky a dcery thrillery pro ženy

Alex Dahl
norská, 1982