Dezertér

Dezertér https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51260/dezerter-qfw-51260.png 4 1 1

Částečně realistický, částečně lyrický průnik do příběhu venkovského mladíka, který dezertuje z vojny. Skrývá se v lesích poblíž rodné vesnice, kde tvrdě bojuje o přežití i o to, aby se vyhnul prozrazení ze strany bývalých sousedů a někdejších přátel. V těchto těžkých chvílích přemítá o smyslu a ceně lidské svobody.

Stammel
30.11.-0001 4 z 5

Emocionálně nejsilnější Mahenova hra, co jsem četl. Nejen proto, že linie zaměřená na prožívání hladového, zraněného a čím dál divočejšího štvance je mrazivým, skoro surrealistickým vhledem do nitra člověka na pokraji sil duševních i tělesných, ale stále ze všech sil bojujícího. Ale i díky tomu, jak Mahen opět nekompromisně zkouší, nakolik jeho postavy obstojí v mravně náročných situacích. V Mahenově podávní jsou takové exameny cenným svědectvím o člověku.
V neposlední řadě ovšem nelze vynechat Mahenův cit pro dramatické napětí. Scéna, kdy četníci po tmě číhají na hrdinu v domku jeho matky je geniální. U málokteré hry mne orosil tak chladný pot...

Jiří Mahen
česká, 1882 - 1939