Gideon Devátá

Gideon Devátá https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463532/bmid_gideon-devata-zKH-463532.jpg 4 124 29

Zapečetěná hrobka série

Nespoutaný sci-fi román plný šermířských soubojů, politických intrik a lesbických nekromantek Císař potřebuje nekromanty. Nekromantka Devátého dvora potřebuje šermířku. Gideon má meč, sbírku pornočasopisů a taky plné zuby nemrtvých hovadin. Gideon strávila dětství ve společnosti zkostnatělých řeholnic, seschlých sluhů a bezpočtu kostlivců a nehodlá obětovat svůj život — včetně toho posmrtného — nekonečné službě. Proto si sbalí meč, boty, časopisy a naplánuje další z mnoha odvážných pokusů o útěk. Jenže její dávná nemesis ji jen tak nepustí. Harrowhark Nonagesima, Ctihodná dcera Devátého dvora a mimořádně mocná nekromantka, byla povolána do boje. Císař si přeje, aby se dědicové všech jeho věrných dvorů utkali ve smrtící zkoušce důvtipu a umu. Pokud by Harrow uspěla, stala by se nesmrtelnou a všemocnou služebnicí Znovuzrození, ovšem každý nekromant potřebuje svého šermíře. Bez Gideonina meče Harrow selže a spolu s ní vymře i celý Devátý dvůr. Někdy je však smrt to nejlepší řešení.... celý text

Literatura světová Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Host

Gideon the Ninth , 2019

DavidPvlt
12.12.2023 5 z 5

5 z 5
já moc fantasy a tak nečtu, proto pro mě tohle bylo trochu zjevení. skvělé postavy, skvěle napsané, hurá na další díl

Dragonian
26.11.2023 2 z 5

Anotace je velice lákavá, ale nedostanete ani jednu věc, o které se zmiňuje.
Velice slabá kniha, s plochými postavami. Nepřinese nic nového ani zajímavého.

jmn7053
06.05.2023 5 z 5

Zábavná sci-fi/fantasy/detektivka, co buduje na silných a originálních postavách, i když jsou jasnými představiteli svých typologických skupin, udržují si své kouzlo, a netradičním prostředí, do kterého vás autorka prostě hodí, a je jen na vás, jestli (a jak brzy) se v tom naučíte plavat.
Bylo to zábavné, magické, netradiční a dost přímočaré, jakož i co se zápletky týče, ale body to tomu neubírá.
Velmi se mi líbil autorčin svěží realistický přístup, kterými postavy vykreslila - udělala z nich opravdu žijící a fungujíci tvory - zápach potu, pupínky, bolesti, úchylky, slabosti, emoce, porno časáky, ...
Jediné mínus bych viděla v občasném zvláštním popisu událostí a prostředí, díky čemuž jsem si nejspíše představovala věci velmi odlišně než (předpokládám) byly zamýšleny/vykresleny.

pohoda58
10.11.2022 3 z 5

Kniha mne mile překvapila, zpočátku jsem se jenom trochu ztrácela v postavách.

Pan_Skala
27.09.2022 5 z 5

Naprosto příjemné překvapení, protože tohle jsem vážně nečekal. Ani nevím, proč jsem si knihu vůbec kupoval, ale nejspíše za to mohla kombinace nádherné obálky a celkem zajímavé anotace.
V prvé řadě autorčino pojetí nekromancie a ústřední motiv celé knihy bylo něco neočekávaného. Pravda jsem se díky množství "dvorů" ztrácel v postavách a kdo ke komu patří, ale to je drobná vada. Hlavní hrdinka mi celkem přirostla k srdci stejně jako druhá hrdinka i když k té se ta cesta hledala pomaleji. K tomu celkem zajímavá zamotanost děje s dobrým vyvrcholením a jsem spokojen. Pravda ... ten konec mě spíše naštval, ale i tak se určitě časem vrhnu na další díl.

tomas0851
16.08.2022 5 z 5

GIDEON DEVÁTÁ- příjemné překvapení.
Pro knihu jsem se dlouho rozhodoval. Pozitivní recenze uživatelů i odborníků mne lákaly a zároveň odrazovaly. Párkrát jsem se spálil, takže jsem byl na vážkách. Navíc téma nekromantů jsem si tak docela neuměl představit.
Ale ke knize samotné.
Kniha se velmi příjemně čte. Příběh je neotřelý, zajímavý. Autorka Vás postupně šikovně vtahuje do děje, takže hltáte stránku za stránkou až do nečekaného konce.
Vzhledem ke své jazykové vybavenosti jsem četl v českém překladu. A hodně dobrý. V průběhu příběhu se semtam objeví neotřelé věty a výrazy, které knihu příjemně ozvláštňují.
Kniha je první díl připravované trilogie o světě nekromantů, jejich vzniku, dovednostech, magii. Nekromantce a její rytířce, které jsou nepřátelé téměř na život a na smrt a největší kámošky v jednom.
Doporučuji dobře si zapamatovat osoby a obsazení, bo já se chvílema ztrácel a naopak neztrácejte víru, proč a jak něco je, protože v závěru je většina vysvětlena.
Kdo má rád,podle mne, neobvyklé téma fantasy, neotřelý jazyk vyprávění, neměl by váhat.

Sigurd_Lesandi
23.07.2022 odpad!

Pro začátek bych rád položil několik žertovných otázek: Sci-fi. Kde? Souboje. Kde? Magie. Kde? Napětí. Kde? Logika. Kde? Romantika. Kde? Detektivní zápletka. Kde? Akce. Kde?
Ale abych se teď vyjádřil trochu podrobněji. Kniha vypráví o Gideon, která mnoho rozumu nepoprala a z jistého důvodu letí s dědičkou devátého dvora na jinou planetu. To, že postavy odcestovali na jinou planetu je spolu s Gideoninými brýlemi jediný důvod, proč se má jednat o sci-fi. Vše ostatní funguje jako klasická středověká fantasy, kde se bojuje klasickými meči v klasickém brnění, bydlí se na hradě, a kromě vesmírných stanic (ty byly zmíněné dokonce jednou) chybí i moderní vybavení. A poté následuje zhruba 300 stran, kdy hlavní postava chodí chodbami, neví, co má dělat, neví, proč tam vlastně je a sem tam si poslechne cizí rozhovor, který je úplně bezpředmětný.
To je první velkým problém, který s knihou mám. Tam se vůbec nic nedělo. Gideon celou dobu jen tak někde chodí a největší akce proběhne, když si zajde na oběd. Kniha slibovala příběh plný šermířských soubojů a nedělám si legraci, když řeknu, že za 448 stran byly 3. Konec ani nechci komentovat, protože něco tak nudného, natáhlého a dopředu krásně odhadnutelného, jsem dlouho nečetl.
A i po dočtení mám pořád tolik otázek. Proč tam je císař? Proč dvory, podle čeho jsou rozdělené, jak fungují, jak se liší jejich moc? Proč bojují meči? Proč jsou tam planety, když to jinak se sci-fi nic společného nemá? Jak mají sloužit nekromanti a k čemu je zkouška, kterou musejí podstoupit, dobrá? Já mám dojem, že jsem omylem vynechal první díl ze série, který měl být návod k tomuto příběhu.
Asi jsem nikdy nečetl něco, co by postrádalo tolik logiky. Celá kniha představuje jedno velké nic natáhnuté na 448 stran.
Aby to nevyznělo špatně. Mně vůbec nevadí pomalejší děj ani když vám příběh nevyloží vše na začátku a musíte pátrat, ale musí to mít hlavu a patu a aspoň něco se dít musí. Tady nebylo ani jedno z toho. A mám obavu, že jediný důvod, proč se v knize jednou objeví jiné planety a Gideon má brýle, je, aby autorka mohla knihu označit jako sci-fi, které tam jinak prostě není.
I když se opět jedná o knihu, která měla velký potenciál, tak to bylo hozeno do koše.

Ahmose
23.07.2022 odpad!

Podľa anotácie sa malo jednať o nespútaný sci-fi román plný šermiarskych súbojov, politických intríg a lesbických nekromantiek. V skutočnosti sa jedná o strašnú zlátaninu veľmi slabého sci-fi a stredovekého fantasy. Príde aj vám táto kombinácia divná ? Kiež by to bol jediný problém. Autorka čitateľa hneď od začiatku hodí do deja bez toho aby sa unúvala čokoľvek vysvetliť. Kniha má skoro 450 strán a za celú dobu sa nedozviete absolútne nič o tom ako ten svet funguje, aký je vzťah medzi rytiermi a nekromantmi, ako fungujú nekromanti, koľko druhov nekromantov je, pretože z príbehu je jasné, že ich je viac... Aby toho utrpenia nebolo málo, celým príbehom sledujete Gideon, ktorá sa snaží byť strašne drsná a cool... No drsná bola asi ako hladká múka. Mnohé recenzie sľubujú more vtipov. Žiaľ, vtipný mi prišiel až hodnotný jeden. Všetky ostatné boli skôr trápne pokusy Gideon byť drsná. Anotácia sľubovala šermiarske súboje. Nuž... áno, sú tam. Problém je len v tom, že by sa dali zhrnúť tak na 2-3 strany. Finálový boss fight je síce obsiahlejší, ale už som bol z celej knihy tak strašne otrávený, že už mi to bolo srdečne jedno. Veľkú časť knihy tvoria opisy toho ako Gideon chodí po chodbách a schodoch hore-dole. Keby to prostredie bolo aspoň zaujímavé, ale v živote mi nenapadlo, že budem čítať na jednej strane o tom ako sa celý hrad rozpadá a plesnivie a súčasne sú v ňom zabudované najmodernejšie laboratória... Aj keď je pravda, že tento popis sedí na nie jednu slovenskú nemocnicu. Aby toho nebolo málo, korunu tomu všetkému nasadila úplne príšerná úprava textu a gramatické chyby a preklepy, ktoré udreli do očí aj mne a to som Slovák, dysgrafik, ktorý to čítal v Češtine.
Pri čítaní tejto knihy som trpel. Absolútne nerozumiem, ako je možné, že toto vyšlo a ešte je to aj prekladané, a má to pokračovanie. Škoda papiera, farby a peňazí. Absolútne neodporúčam.

tomas0851
18.07.2022 5 z 5

Příjemné překvapení.
Ale ke knize samotné.
Kniha je první díl připravované trilogie o světě nekromantů, jejich vzniku, dovednostech, magii, nekromantce a její rytířce, které jsou nepřátelé téměř na život a na smrt a největší kámošky v jednom.
Kdo má rád, podle mne, neobvyklé téma fantasy, neotřelý jazyk vyprávění, neměl by váhat.

Alena_S
09.07.2022 4 z 5

Tohle byl hodně těžký začátek: Nemusím kostlivce, což je pro čtení téhle knihy pořádný handicap. :) Za druhé, o svém světě vám "při vstupu" autorka nesdělí ale vůbec nic. Nada. Je celý skrytý pod psycho horou kostí, a vyhrabej si sám.
Ale ten překlad, panečku, je tak parádní, že to čtení bylo nakonec překvapivě příjemné pro oko. Dušičce zase lahodily hlášky a celkem sympatické hrdinky, obojí v kategorii velmi originální. Stálo za zkoušku!

farys_books
18.05.2022 3 z 5

Nápad jako takový mě u téhle knihy hodně zaujal - nekromanti, oživování mrtvých a ještě do toho lgbt .
Bohužel však nepřišlo nic světoborného, protože jsem celou knihu tápala, jak vlastně celé to nekromantství funguje, jak funguje společnost, zkrátka nic nebylo vysvětleno. A to mi dost vadilo.
Gideon jako hlavní postava mi ale byla docela sympatická, je to taková 'badass' hrdinka s (rádoby) vtipnými hláškami. Zajímavá byla i Harrow, jen mi přišlo, že jí tam bylo dost málo a v půlce knihy najednou úplně změnila své chování. A to nemluvím o tom, že tyhle dvě spolu mají nějakou historii, na kterou je neustále odkazováno, ze které se ale bohužel moc nedozvíme - nebo dozvíme, ale pozdě.
Když se budu věnovat ději, tak zhruba prvních sto stran jsem byla opravdu ztracená a dokonce jsem uvažovala, že knihu odložím. Pak jsem se ale začetla a bylo to lepší. Některé momenty v příběhu mě opravdu překvapily, konec jsem začala tušit někdy v polovině, ale i tak se mi dost líbil. A zanechal mě plnou otazníků.
Doufám, že v dalším díle se dozvím, jak vlastně všechno funguje a že na většinu otázek mi bude odpovězeno.

MagdaFish
18.04.2022 4 z 5

(SPOILER) Výborně jsem se bavila. Gideon Devátá je úžasně nahláškovaná knížka, psaná neuvěřitelně svěžím a lehkým stylem.
Celý nápad s nekromantským vesmírem je zábavný, jednotlivé Dvory by si ale zasloužily trochu líp představit. O takovém Druhém dvoru není řečeno skoro vůbec nic a až skoro na konci knížky zjistíte, že Devátý je vlastně jen takový šutr na okraji sluneční soustavy.
Likvidace adeptů liktorství navíc v určité chvíly začne připomínat Deset malých černoušků.
Přesto ale děj odsejpá v podstatě bez hluchých míst a konec je správně hořkosladkej s tou správnou vábničkou na druhý díl. Spokojenost.

DreamerX9
21.03.2022 4 z 5

Tahle kniha byla hodně rozpolupná. Bavilo mě prostředí, postavy ale hlavně ten humor a hlášky! Morbidne legendární. Moc mi nesedl rozvetveny dej kniha by klidně některým pasazim mohla věnovat kratší dobu a jiným delší ale nevadí. Za zpestření si fantasy to rozhodně stalo!

kedlubajz
17.02.2022 3 z 5

Dost dlouho jsem nevěděl, co si o tom všem vlastně myslet. Začátek zrovna nenavnadil a působil dost slátaninovsky, od startu nekromantské školy v přírodě ale přeci jen začíná solidní zábava a byl jsem příjemně zvědavý, co z toho maglajzu tak může vylézt. Finále v podobě staromódního akčního showdownu bylo tedy spíše zklamáním, ale celkově jsem se bavil. Místy je to originální, místy puberťácké, ve všech těch kostech jsem se občas ztrácel.. nu druhý díl možná ještě dostane šanci.

Tilte
07.02.2022

idealni nenarocne cteni pro dlouhe stonani. vtipne, napinave, vztahove. bavilo me nekromantske prostredi. strcila bych to do YA

parvitas
08.01.2022 5 z 5

Ani neviem, kde začať. Milujem diela, kde nie je všetko jasné na prvý pohľad. Kde si treba počkať na vysvetlenie a niekedy to ani nepríde, a vy si len spájate útržky tak, ako nekromati z deviatich dvorov skladajú z kostičiek konštrukty... Je to neforemné, ale drží to tvar a uvidíme, ktorým smerom sa to pohne. Je to morbídne? Áno. Je to vtipné? Určite. Je tam plno šermiarkych súbojov, mágia a aj sci-fi prvky? Áno, áno a zase áno. Dokopy by to nemalo dávať zmysel, ale prekvapivo to funguje. Asi najviac ma bavili tajomstvá, hádanky za zatvorenými dverami, pátranie po poznaní a objavovanie skrytých vecí.
Gideon Nav je dieťa, ktoré nemalo prežiť. Ako nevoľníčka Deviateho Dvora nemá veľa možností, ale aj tak sa znovu a znovu snaží utiecť. S pobalenými pornočasopisami, obojručným mečom a túžbou po slobode uteká už 87. raz. Skostnatelé pravidlá, geriatrickí obyvatelia a na smrť zmaľované mníšky jej v tom nezabránia. Aj tak ju nenávidia a ona im to z celého srdca vracia. Ale Ctihodná Dcéra vládnuceho páru, tá môže všetko zmeniť. Jej rovesníčka, jej nepriateľka, jej osud. Bavili ma ich dialógy, ich (ne)spolupráca a vzájomný vzťah.
Ak ste milovali Červený úsvit, alebo Sabriel, či Desať malých černoškov, Gideon Devátá sa nepodobá na nič z toho. Je to hrdinka, ktorá je ako osina v zadku a ja ju za to zbožňujem! Idem rovno pustiť do pokračovania.

Turante
03.01.2022 5 z 5

Joo, tak to byla super jízda, už dlouho jsem nečetla takhle super knihu, kde je spousta humoru i skvělé postavy a děj stojí za to. Gideon se mi zalíbila hned a doufám, že s Harrow to bude ještě lepší.

marie2577
25.10.2021 4 z 5

Chce to trpelivost. Pomalu se rozviji . Necekane a predcilo me domnenky.

vendylein
25.10.2021 5 z 5

Co říct ke Gideon Deváté... Je nabitá vtipnými hláškami i akcí, fascinující magií lomeno vědou a panoptikem obskurních postav, které si nelze neoblíbit. Autorka přeskakuje mezi fantasy, sci-fi, hororem a detektivkou jako by se nechumelilo a celé to koření dialogy, za které mám chuť jí vlepit hudlana (a na tomto místě nutno vyzdvihnout překladatelku Alžbětu Lexovou).
Pravda, rozjezd je náročnější na zorientování se. A konec... Nu, řekněme, že nemám ráda konce, kde padouch vysvětluje, proč je padouch a jak to všechno udělal. A navíc... (modří vědí).
Královsky jsem se bavila od první stránky až po tu poslední a Gideon Nav si zamilovala.

voody99
15.08.2021 5 z 5

Na Gideon jsem se těšila už když jí Host ukázal ve svém edičním plánu. Těšila jsem se oprávněně.
Tamsyn Muir spojila několik žánru které v téhle knize skvělé fungují.
Guma byla prostě úžasná :-D a já si to sní opravdu užila.
Teď jen čekání na Harrow a další díly které v mé knihovně určitě nesmí chybět.

lesby, lesbismus nekromancie LGBT, queer, LGBT+

Tamsyn Muir