Gideon Devátá

Gideon Devátá https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463532/bmid_gideon-devata-zKH-463532.jpg 4 125 29

Zapečetěná hrobka série

Nespoutaný sci-fi román plný šermířských soubojů, politických intrik a lesbických nekromantek Císař potřebuje nekromanty. Nekromantka Devátého dvora potřebuje šermířku. Gideon má meč, sbírku pornočasopisů a taky plné zuby nemrtvých hovadin. Gideon strávila dětství ve společnosti zkostnatělých řeholnic, seschlých sluhů a bezpočtu kostlivců a nehodlá obětovat svůj život — včetně toho posmrtného — nekonečné službě. Proto si sbalí meč, boty, časopisy a naplánuje další z mnoha odvážných pokusů o útěk. Jenže její dávná nemesis ji jen tak nepustí. Harrowhark Nonagesima, Ctihodná dcera Devátého dvora a mimořádně mocná nekromantka, byla povolána do boje. Císař si přeje, aby se dědicové všech jeho věrných dvorů utkali ve smrtící zkoušce důvtipu a umu. Pokud by Harrow uspěla, stala by se nesmrtelnou a všemocnou služebnicí Znovuzrození, ovšem každý nekromant potřebuje svého šermíře. Bez Gideonina meče Harrow selže a spolu s ní vymře i celý Devátý dvůr. Někdy je však smrt to nejlepší řešení.... celý text

Literatura světová Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Host

Gideon the Ninth , 2019

Anett525
11.08.2021 5 z 5

Za mě byla kniha fakt super, nechápu,že někdo mohl dát tak nízké hodnocení.

Gideon je prostě skvělá postava (drsňačka ale s dobrým srdcem). I Harrow jsem si oblíbila,i kdybych to na začátku neřekla.

Za mě moc pěkně vymyšlené, sice tam bylo takové hluché místo po přistání na První dvůr,ale pak se to zase hezky rozjelo.
Konec mě trošku naštval, ale ne proto,že by byl špatně napsaný. :D

Už se těším,až vyjde Harrow.

Shaxx
20.07.2021 5 z 5

4,5*
Začátek trochu složitější pro orientaci v nezvyklém prostředí.
Gideon žije v Devátém Dvoru, což je takové milé místečko k žití. Je tam hromada kostí, pochodující kostlivci, všichni ji nenávidí a ona to s radostí opětuje. Ideální čas sbalit si raneček s pornočasáky a zmizet. Už tady začíná být jasné, že se to všechno zkomplikuje. A to kolosálně.

Muir vytvořila originální svět, u kterého bylo zábavné zkoumat strukturu okolí.
Nacházíme se na místě, kde lidé ovládají nekromancii, tudíž tu magické prvky jsou běžné.
Nekromant má svého šermíře, který bojuje s rapírem. Z čehož by jeden usoudil, že je příběh zasazen zhruba do nějakého toho středověku, či jeho ekvivalentu v magickém světě. A pak PUF, objeví se sluneční brýle, což má být pozůstek staré doby, kosmická loď, elektrické osvětlení...A veškeré představy o tom, v jaké době se příběh odehrává, se roztříští a otevírá se úplně nová cesta.
Tahle neurčitost a minimum informací o historii mě bavila, nutilo to přemýšlet, co to sakra je :D

Hlavní hrdinka je prostě řízek :) Já tyhle sarkastický, ironický drsný holky s prořízlou pusou mám ráda. Pokud to umí i s nějakou zbraní, tak je to většinou láska na první pohled. A Gideon nezklamala.

Zápletka je dobře vystavěná a tempo, kterým se dojde k rozuzlení, je ideální. Děj poskytuje dostatek vodítek, ale jsou to jen zlomky, takže pointu nelze jen tak odhadnout. Příběh je originální a přináší zas něco nového, což je vždy radost něco takového najít.

Gideon vs Harrowhark (Ctihodná sestra Devátého dvora, aka šéf Gideon dá se říct). Bylo zábavné sledovat dynamiku jejich vztahu, pestrou škálu emocí a pocitů, jejich společnou cestu a utužování spolupráce.

Anotace docela natvrdo vybalila lesbický nekromantky a tak, ale není čeho se bát. Není to nějaká násilná propaganda LGBT komunity, ale naopak. Hlavní hrdinka prostě tíhne k ženským a sedí to tam skvěle. Naprosto přirozeně. Je to její součást a taková je. A je skvělá.

Těším se, až vyjde druhý díl :)

janca6129
18.07.2021 5 z 5

Docela mě vyděsilo nízké hodnocení, ale po dočtení musím říct, že podle mě si ho Gideon nezaslouží. Začátek byl, pravda, trochu pomalejší, nebo možná divný, ale pak to byla slušná jízda. Zbožňovala jsem obě hlavní hrdinky, prolínání žánrů i samotnou zápletku a abych zjistila, jak to zatraceně všechno dopadne, nemohla jsem se odtrhnout.

Celý svět a pojetí nekromancie na mě působily originálně. Dokázat vytvářet kostlivce, "ovládat" mrtvé, pojímat duše... Zároveň tomu nechyběla dávka sci-fi motivů, lehce hororová atmosféra, detektivní zápletka... Bylo to děsivé a zajímavé zároveň.

Trochu polemizuju nad tím, zda je to vhodné jako YA. Hrdinky sice jsou mladého věku a mluva tomu odpovídá, nicméně je to celé protkané sprosťárnama, vulgaritama, násilím, krví a smrtí - na druhou stranu je to zřejmě pro dospívající lákavé. Mně to bavilo, i když už YA pár let nejsem.

Je mi jasné, že ne každému styl vyprávění nebo celková náplň sedne, ale tak tomu je snad u každé knihy jakéhokoliv žánru - každá si najde své čtenáře. I přesto by si Gideon Devátá v mých očích zasloužila vyšší hodnocení - už teď jsem zvědavá na další pokračování.

lvice_elaa
14.07.2021 2 z 5

Anotace hustá, obálka taky, tohle prostě mělo být skvělý. Tak jak to, že nebylo?

Byla to příšerná nekromantská nuda. Autorka měla místy fakt skvělý hlášky, technologickej guláš mi nijak nevadil a prostředí mělo potenciál mě nadchnout, ale ten styl psaní byl prostě takovej… mrtvej. Bylo to hrozně nezáživný, i když popisovala děj a věci, který v jejích představách nejspíš vypadaly hodně dobře. Líp to popsat nesvedu, ale přijde mi, jako kdyby vysála šťávu úplně ze všeho, nejenom z těch koster. A ta snaha vytvořit cool podivný postavy byla tak přepálená, až to bylo trapný. Za mě zajímavej, ale nepodařenej experiment.

trudoš
27.06.2021 4 z 5

„Nedokázala bys povinnost vyhláskovat, ani kdybych ti nacpala jednotlivá písmenka do zadku.“
„Bože, ještě žes mě neučila abecedu.“
Moc by mě nepřekvapilo, kdyby zdrojem inspirace Tamsyn Muirové byly makabrózní světy Alejandra Jodorowského, nebo alespoň jeho fascinace úpadkem civilizací. Autorka dovedně míchá atraktivní motivy žánrů sci-fi, fantasy, hororu i detektivky, přičemž hranice mezi řečenými stírá se samozřejmostí ostříleného mistra. Nepitvá se v technických detailech, reálných podkladech nebo uvěřitelností zobrazeného, ale jak jí vyklouzávají nápady z rukávu, tak je rovnou vykládá na stůl. Výhodou je, že můžete zapomenout na zdlouhavé popisy toho, jak co funguje, na druhou stranu se musíte připravit, že vás skrze její imaginaci nikdo za ručičku vodit nebude. Jak však bývá zvykem, román je teprve začátkem většího příběhu. Dílčí zápletka se naštěstí uzavře a ústředí figury se náležitě vyprofilují, ale skutečným mezníkem jsou až poslední řádky, navnazující na další vývoj událostí.

Niamh15
25.06.2021 5 z 5

Dala bych o hvězdu míň, ale mám potřebu Gideon trochu přilepšit, protože tak nízká procenta (60 %) si opravdu nezaslouží. Tady je jasně vidět, jak vyhajpovaná reklama občas spíš škodí (recenzím a hodnocení, prodeji asi ne :D).

Jednu hvězdu bych strhla za poněkud těžkopádný rozjezd (trvalo mi dlouho, než jsem si dokázala představit tak zvláštně nakombinovaný svět) a guláš v postavách (kdo je kdo jsem si pořádně ujasnila až tak v poslední třetině).

Celkově je to ovšem neuvěřitelně originální kousek, který kašle na klišé a sází na sympatické hlavní postavy. Takovou kombinaci SF + F jsem opravdu nikde jinde neviděla. A Gideon je prostě skvělá!

Žaneeetkaa
22.05.2021 4 z 5

Předem musím říct, že často fantasy nečtu (sci-fi už vůbec), ale na Gideon Devátou jsem se těšila už v momentě, kdy jsem ji viděla v připravovaných knihách u Hostu.
Autorka vymyslela nový svět, který může čtenáře odradit, jelikož se v začátcích nedozvíme, co je to za svět, jak dvory fungují, nic není pořádně vysvětleno.
Málem bych souhlasila s předchozími komentáři, protože první polovina knihy je velmi vláčná. Místy autorka tlačila na pilu, aby to bylo aspoň nějaké: sarkastické, plné kostí, drsňácké... Pomalu jsem začínala být zklamaná. Po dlouhé době něco atypického na knižním trhu a opět zabitý potenciál.
Ale! V druhé polovině se autorka rozjela a já se nemohla od knihy odtrhnout. Konečně přišla ta dlouho očekávaná akce, šermířská utkání a boj o život. Autorka vytáhla svá dlouho očekávaná nemrtvá esa z rukávu. Postavy mi začaly být mnohem víc sympatičtější a kniha začala mít ten správný spád.
Konec knihy mě rozhodně navnadil na Harrow Devátou.

Alex.Barunka
21.05.2021 2 z 5

Potenciál hozenej do koše.

Ládja
20.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Tak takhle si nějak představuji YA literaturu. A zároveň je tato kniha důkaz jak jsou anotace matoucí a občas úplně scestné. Lesbické nekromantky?(Kromě asi dvou zmínek, že hlavní postava vlastní pornočasopisy(s kozama) a pár nesmělých náznaků by to čtenář jinak nepoznal). Politických intrik bylo dost, to je pravda, ale občas tak matoucí, že prostě člověk neví kdo s kým a proti komu a kam...Zajímavý vesmír o kterém bych se rád dozvěděl více, ale spíše se řeší, co je ke snídani. Snad další díl to dožene. Další díl si přečtu, ale už vím, co vše nemám očekávat. Možná budu překvapen.
3* za zrzku.

lesby, lesbismus nekromancie LGBT, queer, LGBT+