Děti a dětství: Od středověku na práh osvícenství

Děti a dětství: Od středověku na práh osvícenství https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/416941/bmid_deti-a-detstvi-od-stredoveku-na-pra-3cg-416941.jpg 5 13 4

Žili v minulosti pouze „malí dospělí“? Existovalo vůbec dětství jako svébytná životní etapa? Stala se rodičovská láska, starost o děti nebo výroba hraček až výdobytkem 20. století? Odpovědi na tyto a další otázky přinášejí přední domácí historici, archeologové a památkáři. Dokládají, že dívky a chlapci v českých zemích prožívali dětství podobně jako děti v dnešní době. Rozdíl však spočíval v životních podmínkách a nárocích, jež na ně kladla rodina či společnost. Dětský svět je i proto představován s ohledem na specifika jednotlivých sociálních vrstev při výchově, ochraně a péči o děti, případně v širokém spektru dobových textů a literatury o dětství. Nechybí ani bohatý obrazový doprovod, který ukazuje například hračky, oděvy i předměty každodenní potřeby od středověku až na práh osvícenství.... celý text

tessa.mik
13.04.2024 5 z 5

Za mě skvěle zpracovaná kniha. Mezi její velké plus počítám to, že ač je to vědecká publikace, je psaná moc příjemným a čtivým jazykem, kdy jsem knihu přečetla vlastně jedním dechem za 3 odpoledne (a určitě se k ní ráda zase brzy vrátím).
Uceleně jsou zde podány informace o průběhu dětství v průběhu několika staletí logicky rozdělené nejenom podle témat, ale také podle společenských vrstev, takže čtenář získá krásnou sondu do života tehdejších lidí.

keselylenka
22.09.2023 5 z 5

Za mě nejlépe napsaná odborná kniha, kterou jsem četla. Vše je podáno detailně, s množstvím odkazů, ale zároveň velmi čtivě a zajímavě. Rozhodně doporučuji

cukrovka
03.08.2020 3 z 5

Dílo je hodně rozsáhlé a jeho čtení bylo dost náročné. Autoři dokázali shromáždit spoustu informací. Vše je podáváno dost vědecky a pro mě nezáživnou formou.

petaSk
04.11.2019 4 z 5

Klobouk dolů před autory; shromáždit takové množství informací a fotografií, to musela být doslova mravenčí práce. Rozsáhlá publikace se spoustou odkazů a jmen, kterých na mě bylo až příliš a ztrácela jsem se v nich. Ale to není chybou knihy, ale moje, která jsem čekala spíše obecnější informace o dětech napříč středověkem a novověkem. Nejvíce mě bavily modré stránky, které pro mě byly nejpřístupnější.