Štvanice

Štvanice https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/328312/bmid_stvanice-R6U-328312.jpg 4 281 89

Večerní setkání s náhodným kolemjdoucím se pro Mika Syrového změní v tragédii, která do základů rozmetá jeho dosavadní život. Pachatele této nešťastné události se Miko rozhodne dopadnout za jakoukoli cenu a po jeho stopě se vydává s dalšími dvěma muži v zádech. Všichni tři jsou přitom již od začátku srozuměni s tím, že je při štvanici na uprchlíka nezastaví nejen hranice mezi státy či kontinenty, ale dokonce ani zákony, které až do té doby jako policisté chránili.... celý text

TaLu
23.04.2020 5 z 5

To je ta potíž se sériemi. Když sáhneme po dalším díle, těšíme se na setkání s oblíbenými hrdiny, které jsme si "pustili" do života. A prásk. Zasáhne Vás vlna emocí, protože autor je natolik dobrý, že Vás nechá skrze slova přistoupit téměř až na dotek bolesti. Navíc máte v životě, pokud ho již nějakou dobu žijete, už určitě nějaké ty ztráty, které vám čtená slova připomenou. Ano, je to vyprávěný příběh, přesto vylíčený způsobem, že autorovi věříte každé slovo. Díky tomu zřejmě nejhlubší a nejlepší díl série, ale netuším, zda si ho někdy přečtu znovu. Silné, přesvědčivé a velmi dobře napsané. Vždy si slibuji, že si vypíši z knih věty, které si mě získaly tím, že to vnímám stejně. Tentokrát jsem založená místa opravdu přepsala.
..........
Spoiler! :
Ty dny mi splývají v jakési rozbředlé bezčasí. Žil jsem i nežil, pracoval i nepracoval. Všechno to řídil jakýsi autopilot, kterému jsem do fungování zasahoval jen výjimečně.

V bytě bylo ticho. Žádná poletující slova, věty nebo otazníky. Ticho jako po bouřce, kdy se všechno kolem probouzí a nadechuje k novému životu. Až na to, že tady se nemá kdo nadechnout. Ostnaté ticho se obtáčí kolem nohou stolu a židlí, plazí se vzhůru po skříních, objímá postel, jako by ji chtělo zadusit. Můžu zapnout televizi, strčit do přehrávače další muziku, zesílit zvuk na maximum, otevřít okna a pustit do bytu zvuky ulice, ale to ticho stejně nepřehluším.
..........
Peklo. Musel jsem se ušklíbnout, jak mi to slovo najednou připadalo prázdné. Copak už v pekle dávno nejsem? Někdo vám sebere to nejdražší, co máte, vyrve kus vašeho těla, a vy nemůžete nic než jen přihlížet. Jestli tohle není peklo, tak co teda? Bezmoc je totiž ten nejhorší pocit, který znám. Bezmoc je pro mě ekvivalent pekla. Je a vždycky byl.
......
Škoda, že nejsme všichni věřící. Mohli bychom zrušit policii i soudy, dělat jen to, co pokládáme za správné, a počítat s jistotou, že pánbůh nakonec srovná účty.

jarda007
16.04.2020 2 z 5

tohle se mi zdalo nejak utahany....same filozofovani o zivote...

janina66
02.04.2020 5 z 5

Super! Zatím nejlepší, co jsem od Goffy četla. Děj jede jako po másle. Výborné prokreslení Mikova chování po jeho osobní ztrátě. Zejména jeho nerozhodnost v Chile, co udělat? Jediné co bych Mikovi vytkla je jeho pití na množství prášků a následná ztráta zbraně. I tak bych dala i 6*. Těším se na další pokračování.

Safrika
07.03.2020 2 z 5

Az do konce jsem cekala,ze se to nejak rozjede... zdlouhave a pro me nezazivne ani zabavne :(

harena
16.02.2020 5 z 5

To tedy byla opravdu štvanice. Výstižný titul knihy a výstižná obálka. Strhující čtení plné napětí, emocí a alkoholu. Tentokrát vrah mizí do Jižní Ameriky a Miko, zoufalý nad ztrátou milované osoby, za pomoci svých přátel míří za ním. Stále si není jistý tím, jak se zachová, až pachatele dopadne. Goffa umí výborně popsat Mikův vnitřní boj, zda má být pomsta v mezích zákona a jestli to zvládne. Trošku jiné než předchozí díly, ale stále svižné, dramatické a napínavé čtení.

mi-380
31.01.2020 4 z 5

Mikovy případy mají zatím skoro vždy jedno společné policejní vyšetřovací tabu – jeho osobní zainteresovanost. V sedmé knize to platí dvojnásobně, takže tentokrát bez humoru, zato s přebytkem alkoholu v krvi, tajně pátrá a zasahuje jako člen trestného komanda.
Můj přítel Karel, majitel minipivovaru, často zdůrazňuje, že správné pivo musí mít „pitelnost“. U Martina Goffy musím při každém setkání vysoce ocenit „čitelnost“.
Co snížilo mé hodnocení? Epilog a pár jihoamerických kapitol před koncem.
70 % (zatím je nás 111 hodnotících s průměrem 82 %)

Tohle přece není normální, říkal jsem si. Pokud bych život jednoho člověka klidně vyměnil za miliardy ostatních, tak… Jestli na tomhle principu funguje celý svět, pak jde o ten nejbláznivější a zároveň nejzbytečnější kout vesmíru.

mifon
19.12.2019 1 z 5

Je tady neskutečně kladné hodnocení tohoto podivného cestopisu. Čtu všechny knihy autora postupně, jak vycházely. Jednoznačně se úroveň knih zvyšovala. Po skvělém Dítěti v mlze se po přečtení Štvanice táži: Psal tento díl vůbec Martin Goffa? Jde o snůšku zcela neuvěřitelných ptákovin. A toto „dílo“ má hodnocení 83 % (prosinec 2019)! Čo sme to za ľudia?

Dela111
09.11.2019 4 z 5

Toto není klasická detektivka, je to spíš štvanice na pachatele s trochou exotiky, přiměřenou porcí napětí a spoustou emocí.
V tomto díle obrátí nečekaná tragédie hlavnímu hrdinovi život vzhůru nohama. Miko zmítaný smutkem a touhou po pomstě bere případ do vlastních rukou, aby zjednal spravedlnost...
Moc smutný díl, ale opět velmi povedený.

jarin58
08.11.2019 4 z 5

Tohle je tedy jízda,smutný díl a suprový konec.

petrpospa
09.10.2019 5 z 5

Štvanici napsal Emilek Zolů. Ale to už hoooodně dávno a taky o něčem jiném. I tak jsem byl zvědavý, koho bude štvát Goffa a jestli bude stejně dobrý. A byl.
Český detektivní rybník není moc velký a malá se tentokrát autorovi zdála i česká kotlina. Proč ne? Dominik Dán taky v jednom ze svých příběhů zavítal za hranice Slovenska, ale Goffa si to na rozdíl od něj nezamířil na rakouský břeh Dunaje, ale do Jižní Ameriky. Dána nezmiňuji náhodou, oba dva autoři se mi hodně líbí, těžko říci, který více.
A proto nehledejte senzace za oceánem nebo kousek od polárního kruhu! Skvělé autory detektivek máme i doma - v Československu.

Lotka
27.09.2019 4 z 5

Tak jsem si hned na začátku říkala: to ne...to fakt takhle napsal...?! Jo, život není peříčko a stačilo pár řádků a zase mě vtáhnul do děje.

3nitka
10.09.2019 5 z 5

Vynikajúce. Čoraz lepšie.

šipek
06.08.2019 4 z 5

Moje první setkání s tímto autorem a určitě ne poslední. Oddechová pohodová a čtivá detektivka. Závěr knihy byl geniální.

konicekbily
17.07.2019 4 z 5

Autorovi se knížka povedla. Hlavního hrdinu série vystavil krizové situaci, dokonale ji popsal, za pomocí příbuzných oběti vypátral směr útěku vraha a vyslal detektiva na dalekou cestu, aby vykonal spravedlnost. Hezké odpočinkové čtení mého oblíbeného žánru.

dominika83
15.07.2019 5 z 5

Nikdy jsem nečetla české detektivky, ale pan Goffa mě velmi překvapil. Štvanice je super kniha, čtivá, svižná, napínavá, ani chvilku se nenudíte, děj krásně ubíhá. Konec velmi reálný. Doporučuji...

Jaruš7
07.07.2019 4 z 5

Štvanice - reálnost počesku.
Na to, že štvanice vlastně začala v půlce knihy, byla neodložitelně napínavá od začátku. Kdyby mi nevadily ty bezvědomé stavy hlavního aktéra díky nutnosti se v neutěšitelném stavu dostat pod obraz (ale jistěže chápu, ale bylo toho až, až)), bylo by to za 5*.
Citace:"Bolest, která mě nejdřív úplně ochromila, mě poslední týdny naopak drží při životě. Dává mi sílu. Tak proč se bránit."
"Není prý podstatné, jestli je váš prožitek pozitivní nebo negativní.Ze všeho nejdůležitější je jeho intenzita. Je jedno, jestli jste právě vyhráli v loterii nebo se vás někdo snaží zabít. Obě tyto situace jsou si na stejné úrovni, vrcholně intenzivní, a o to jde především. (Dean Koontz)"
Jako ze života, bez příkras, jen drama se svědomím a žalem v mezích zákona a nedokonalostí práva v globálním měřítku.
Konec byl *.

Dopi70
22.06.2019 5 z 5

Goffa přitvrzuje. Příběh drsný od úplného začátku a napínavý až do konce.
Současně je to první kniha autora, o které bych řekl, že je celá smyšlená, všechny předchozí případy jsou tak uvěřitelné a realisticky popsané, že působí jako popis skutečných událostí.
Opět plný počet hvězd.

Joyce24
09.06.2019 5 z 5

Opět strhující čtení, mám velmi ráda styl psaní tohoto autora. Už teď se těším na další příběh. Jen se ke mně bohužel díly dostávají na přeskáčku, ne v pořadí vydání. Ale i tak velká spokojenost.

cukrovka
03.06.2019 5 z 5

Skvělý autor, super čtení. Miko řeší jednu z nejosobnějších tragédií. Zmítá se mezi zoufalstvím, opilostí, depresí a snahou o pomstu v mezích zákona, která ho přivádí až do Jižní Ameriky. Autor skvěle vykreslil Mikovu rozervanost. Všem doporučuji k přečtení.

Greenfingers
03.05.2019 4 z 5

Zoufalí lidé dělají zoufalé činy. Stejně jako hlavní postava románu, kriminalista Miko Syrový, který se vypraví až do Jižní Ameriky, aby se utkal s mužem zodpovědným za smrt jeho přítelkyně. Kniha nepostrádá spád a dramatičnost. V závěrečném rozuzlení autor "netlačí příliš na pilu" a nechává hrdinu, aby se svou osobní tragédií vypořádal v mezích zákona. Výborná, čtivá knížka.

Martin Goffa
česká, 1973