Lazar

Lazar https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/396545/bmid_lazar-1Yu-396545.jpg 4 2556 2556

Komisař Joona Linna si myslel, že už má to nejhorší za sebou, přitom všechno teprve začíná… Policisté objeví v bytě na předměstí Osla tělo mrtvého muže. Z toho, co najdou v mrazáku, jsou v šoku. Zavražděný byl vykradač hrobů, sběratel trofejí a kanibal. Jednou z trofejí je i lebka Summy Linnové, Joonovy manželky. O několik dní později požádá švédskou policii o pomoc německá komisařka. V kempu nedaleko Rostocku byl zavražděn sexuální násilník. Joona záhy pochopí, že zdánlivě náhodnou souvislost mezi oběťmi nemůže ignorovat – stopy vedou k někomu, kdo má být již dávno mrtvý.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , Host

Lazarus , 2018

Freemantle
29.10.2018 2 z 5

Upozornění! Tento komentář obsahuje SPOILERy, ironii, sarkasmus a notnou dávku znechucení.

Dámy a pánové, je to tady! Lars Kepler vydává již sedmý díl s neohroženým, geniálním a šlachovitým detektivem Joonou Linnou, který nedávno vylezl z báně a musí dokázat svému nejbližšímu okolí, že "to, že jste paranoidní, ještě neznamená, že po vás nejdou." Anotace knihy je jako vábnička, dokonale navnadí, donutí člověka zapomenout na hluboké rány v srdci každého čtenáře, jenž netrpělivě čeká zprávy ze Švédska - že se Joona vrací na pulty českých knihkupectví. A pak přijde den D, kniha je ve vašem oblíbeném eshopu, odkud putuje na poštu. Zvonek u dveří! Rvete pošťákovi, který bude ještě týden přemýšlet, co se to s vámi stalo, balík z rukou. Máte-li makat o víkendu, tak se prostě v práci hodíte marod, práce není zajíc, ta neuteče. V lepším případě políbíte děti, dáte drahé polovičce do rukou platební kartu a klíče od auta a pošlete je na víkendový relax do hotelu Overlook. S předstíraným smutkem jim zamáváte na rozloučenou a při cestě na toaletu si uvědomíte, že samou nedočkavostí jste jim nepopřáli ani šťastnou cestu. V tom druhém případě (tom horším), když nemáte auto a ani prachy, které by mohl zbytek vaší rodiny rozfofrovat na nákupech, popadnete drahou polovičku a děti, natáhnete paži a ukážete jim směr do temného, vlhkého a hnusného sklepa, který se stane, po dobu čtení Lazara, jejich útočištěm. Pokud tam nepůjdou dobrovolně, tak jim prostě pomůžete, inspirací máte (nejen v Kelperových) knihách víc, než dost a nějak se to čtení detektivek a thrillerů na vás odrazit musí, to je prostě ložený. A když se pak pohodlně položíte do postele, vezmete do rukou (tak zatraceně dlouho očekávanou) knížku a přestanete vnímat pláč, tlumené bušení a prosby svých milovaných dětí, abyste je pustili ven, přenesete se ve vaší fantazii do studeného Švédska za svými starými známými, zejména pak za detektivem s šedýma očima...

Blbé je, že sám detektiv v tomto díle zdaleka nehraje prim, většinu knihy totiž obsáhne Joonova přenádherná kolegyně. Saga se tak opět vydává po stopách zákeřného vraha, chytřejšího než kdejaká opice v zábavním, vědeckém a osvětovém zařízení určené k chovu zvířat (zoo). Je to sice neuvěřitelné, ale Jurek je zpátky, při síle, plný testosteronu a úmyslu škodit víc, než Zeman na Hradě. Předchozí díly se mi líbily, nejvíce však "Písečný muž". "Lovec králíků" jsem hodnotil taky velmi kladně, i když už bylo cítit, že se tak trochu vaří z vody, ale co je tohle proboha za paskvil?

Kniha je napsaná dost divným způsobem, čtenáři je vysvětlováno, co a jak se stalo až později, ale takovým způsobem, až jsem žasl. Jak už to u severských kriminálek bývá zvykem, při každé kapitole zjistíte, jaké zrovna panuje počasí. V příběhu se taky objeví spousta postav, jimž autor dá ze začátku prostor, aby je pak během několika málo řádků a bez nějakého detailnějšího popisu odkopl (zabil). Proč? Proč...?

K postavám - Saga se často chová divně, až absurdně, její myšlenky a neustálé sebeobviňování mi lezlo krkem. Sažina sestra Pellerina... ach jo. Ano, knížka byla o Saze, ale Pellerina a její nemocné srdce... nešla vymyslet trochu originálnější forma? Saga je nezlomná, nic, ani smrt vlastního příbuzného ji nezpomalí. Klobouk dolů. Joona Linna by z fleku mohl konkurovat Johnu Rambovi, nejenom že je geniální detektiv, ale kdyby došlo na nejhorší, je schopný zkonstruovat a odpálit silnou výbušninu s využitím bidetu, bílého jogurtu, limetky a prášku do pečiva. Stejně tak jeho dcera Lumi - umělkyně, která dokáže obsluhovat zbraně se stejnou mrštností jako kuchyňského robota, ačkoliv se na konci dozvíte, že jí je tato schopnost platná, jako mrtvému zimník. A Jurek? Vysvětlení jeho schopností (dobytí úkrytu) zůstávají stejným tajemstvím jako to, kdo byl Bobr vůbec zač.

A co říct o zakončení knihy? Smutek, zoufalství, beznaděj. Z příběhu? Ne, z toho, jak to bylo odfláknuté. Vlastně jako celá kniha...

Po přečtení ve mně zůstal dojem, že se rok s rokem sešel a Kepler musí vydat další knížku, bez ohledu na to, zda to bude minimálně stejně dobré jako předchozí díly a nebo totální propadák. Značka - v tomto případě Lars Kepler a jeho (jejich) Joona Linna - táhne, takže prodejní úspěch této knihy je vlastně už dopředu zaručen. Joona Linna pro mě tímto dílem končí, škoda.

...člověku je po přečtení takového braku až líto, že ta děcka a starou do toho sklepa rval. No co, to je prostě život. Jednou jsi nahoře, podruhé ve sklepě.

Zenithgirl
29.10.2018 5 z 5

Adrenalin od začátku do konce.

Zerathus
27.10.2018 2 z 5

Nemastné a neslané. Lars Keplerovi jako kdyby došel po písečném muži dech. Stalker sice jakž takž ušel, ale Lovec Králíků už byla akční blbovina. Bohužel Lazarovi chybí i to. Povrchně nejtemnější díl série nenabízí prakticky nic. Chybí tu dokonce i tradiční vedlejší postava která se přímo zapojuje do děje (hypnotista, hudebník, kuchař). Většina děje je předvídatelná a konec je odfláknutý, jako kdyby to už chtěli hlavně mít za sebou.

Trustty
26.10.2018 5 z 5

Zase pecka. Za mě mohu jen doporučit. Tihle manželé vědí jak nás nabudit na další příběh :))
Doufám, že se v dalším díle setkám nejen s Joonou, ale i se Sagou.

ddkk
26.10.2018 4 z 5

Drsné a ještě drsnější. Jakoby Keplerovi zkoušeli, co všechno čtenář ještě dokáže vydržet. Neuvěřitelná brutalita, nejistota co a kdo se v kterém okamžiku může náhle objevit, propletenec akcí a postav ...Výborně napsaný další příběh Joony Linny, ale ač jsem fanynkou autorů, občas jsem to téměř nevydýchala...a navíc: dvířka k další zběsilé jízdě zůstala opět otevřená. Doporučuji všem, kdo mají silné nervy a místy i žaludek.

Nello
26.10.2018

Zatím pecka. Mám ,Keplerovce, moc ráda a hltám každou knížku. Nejsem ještě s čtením hotová, ale kdo může, klidně začněte číst :)

Korra11
26.10.2018 2 z 5

Za mě ne. Dvakrát nevstoupíš do téže řeky. Vlastně to není ani krimi, spíš thriller. V půlce knihy je jasné, kdo je záporák, jediná otázka je, jestli ho zabijí nebo jim uteče, a kolik lidí během toho zemře. To je tak asi vše. Tajemno a detektivní zápletka chybí. A občas jsou tam dost nelogická rozhodnutí hl. postav, např. Saga Bauerová vracející se jen tak domů, . . . Jsem velká fanynka všech předchozích knih série, ale tohle se nepovedlo. Dočtu to, se zaťatými zuby, ale znovu bych za to ty peníze nedala.