Design pro každý den

Design pro každý den https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46545/design-pro-kazdy-den-46545.jpg 4 20 5

Máte problémy s ovládáním mobilních telefonů, televize, CD přehrávačů či jiných běžných spotřebičů? Pak vězte, že chyba není ve Vás - ale ve špatném designu. Právě o tomto designu ve smyslu použitelnosti a srozumitelnosti vypráví Donald A. Norman. Jeho kniha vyšla poprvé již v roce 1988, stala se bestsellerem a dočkala se řady překladů a reedic. Není totiž jen akademickou analýzou předností a nedostatků průmyslového designu, ale je natolik čtivá a srozumitelná, že se v ní mnoho lidí poznává. Autor je průkopníkem tzv. kognitivního designu a jedním z nejvýznamnějších odborníků na design a problematiku interakce lidského faktoru s okolím. Jeho kniha obsahuje kromě názorných příkladů a poučných příběhů také mnoho obrázků, náčrtů, diagramů a fotografií, které zachycují nejvýraznější příklady špatného či naopak povedeného designu. ... celý text

Literatura naučná Hobby
Vydáno: , Dokořán

The Design of Everyday Things , 1988

vvendiss
06.04.2021 5 z 5

Zatím jsem nepotkala knihu, která by této mohla konkurovat, je čtivá a zároveň velmi užitečná. Skvěle popisuje principy dobrého designu. Je přehledná a velmi dobře sestavená.

zofie3000
06.08.2020 3 z 5

Tahle kniha nestárne moc dobře, je napsaná na přelomu technologického revoluce. Vlastně se ani moc dobře nečte, principy jsou tady sáhodlouze popsány s mnoha odbočkami. Ale jsem ráda že jsem to četla

dedliipf
11.05.2019 4 z 5

Užitečná kniha o principech, které nestárnou. A přátelsky napsaná.

Ovšem na některých kapitolách se čas už podepsal. Autorovi je právě teď 83 let a v české edici se zamýšlí, co přinese hypertext (jen dobro!... a procházení Wikipedie až do 4 do rána..).

Každopádně je to dobrý pomocník, pro designéry, webaře i bydlenky. Naše nástroje nám mají životy ulehčovat. Záleží i na tom, kam je dáte, jak je položíte a jak vypadá klika.

marie-anna
07.09.2018 4 z 5

Velmi zajímavé čtení o psychologii vztahu člověka k vnějšímu okolí, zejména k spotřebnímu zboží. Kniha je mířena spíše na designery, proto byla pro mě četba k závěru náročnější. Nechci ovšem odradit nedesignery od čtení - určitě doporučuji!

jacobcz
25.08.2015 3 z 5

Rozhodně zajímavá kniha, která srozumitelným způsobem popisuje psychologii interakcí s nejrůznějšími předměty, se kterými se denně setkáváme. Autor na základě svého odborného působení, výzkumu a zkušeností např. tvrdí, že za množstvím nehod (letadel, elektráren atd.) nestál tzv. lidský faktor, ale špatný design rozhraní nebo ovládacích prvků příslušného zařízení. Bohužel jsem musel 1-2 hvězdy strhnout - české vydání je totiž překladem sice 'revidované' edice z roku 2002, ale troufám si tvrdit, že ta se až na novou předmluvu téměř nijak neliší od původního vydání z roku 1988. A v roce 2015 je kniha vesměs ve všech praktických příkladech z oblasti průmyslového designu, technologií nebo počítačů zoufale zastaralá. Sám autor již připravil výrazně přepracovanou verzi, vydanou v roce 2013, kterou bych v českém vydání viděl mnohem raději - viz http://www.jnd.org/books/design-of-everyday-things-revised.html

eseje příručky technologie design kognitivní vědy

Autorovy knížky

Donald Arthur Norman
americká, 1935
2010  80%Design pro každý den

Kniha Design pro každý den je v