Deník

Deník https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356442/bmid_denik-pWS-356442.jpg 4 9 3

Ve své druhé knize se francouzský konceptualista Édouard Levé (1965–2007) zmocňuje jednoho z nejbanálnějších textových zrcadel světa: novin. Vydání nejmenovaného deníku blíže neurčeného data někdy na přelomu milénia se prostřednictvím radikální apropriace (s mystifikačními prvky) stává knihou: zprávy jsou vytrženy z každodennosti a zachráněny před pomíjivostí. Zároveň je však Levé zbavuje právě toho, co je charakterizuje: vyjímá totiž veškerá vlastní jména a v knižní formě se ztrácí také to, co dělá noviny novinami: rozvržení stran, velikost titulků, poutavé perexy… Zprávy o násilných útocích, genocidách, epidemiích, o soudních procesech či daňových podvodech sousedí s oznámeními o narození a úmrtí, s prohlášeními sportovců, s inzeráty na prodej omšelých i luxusních nemovitostí. Hierarchie blízkého a vzdáleného, kolektivního a individuálního mizí, zůstává jen hemžení simultaneity a zcizující mlha floskulí.... celý text

Literatura světová
Vydáno: , Rubato
Originální název:

Journal , 2004


více info...

Přidat komentář

indyka
09.08.2023 3 z 5

"Co tím chce autor říci?" - ptala jsem se sama sebe v průběhu čtení a nejsem si jistá, že jsem na to přišla. Možná to, že se ve světě vlastně děje pořád totéž, jen v trochu jiných barvách, nebo to, že události kolem nás protékají a jsou nahrazovány vždy o den čerstvějšími...a možná něco, co se mi nepovedlo odhalit, bohužel.

bejan
19.01.2019 4 z 5

O světě vytvářeném slovy, která jsou vyprázdněná, znásilňovaná, zneužívaná, ale i nepochopená, nesprávně uchopená, nadužívaná...
Co zbude z textů a slov tištěných a pronášených v médiích, když z nich odstraníme konkrétní jména a konkrétní data? Zůstane nám bez konkrétna v rukou jen mrtvá matérie, tělo na patologově stole, špinavý hadr po vytření podlahy, který je třeba někam odhodit? Anebo slova a texty vypoví něco o skutečnosti i bez skutečnosti, ke které by se vztahovala?


aquarius555
26.12.2018 4 z 5

Kniha absencie. Bez identity, bez titulkov a dátumov, takmer aj bez autora a možno aj bez čitateľa, ktorý ani tak nebude mať problém knihu dočítať, ale skôr si ju akýmkoľvek spôsobom užiť. Skôr než o tom, čo v knihe je, ma bavilo premýšľať čo v nej chýba a prečo. Napríklad komentár; skôr než mienkotvorný deník to pripomínalo agentúrne správy a rubrika Komentáre úplne absentuje. O tom ako dobre sa Levému podarilo napodobniť novinový štýl vypovedá to, že až v polovici knihy mi došlo že sa jedná o vymyslené správy. Dovtedy som si myslel že iba vybral skutočné články z novín a prepísal ich bez vlastných mien a podobných identifikačných prvkov. I keď párkrát som pochytil nejaký zámer - spoločensko-ekonomická kritika, veľmi suchý humor, ktorý párkrát prebleskne, svetská sláva, poľná tráva (hlavne v rubrike Šport a Kultúra) - pointa väčšiny článkov mi zostáva nejasná. Skôr než o prózu sa jedná o akúsi konceptuálnu poéziu. Ak je väčšina literatúry hudobnou nahrávkou, táto kniha je hudobným nástrojom - a zahrať na ňom musí čitateľ.

Štítky knihy

francouzská literatura

Autorovy další knížky

Édouard Levé
francouzská, 1965 - 2007
2015  90%Sebevražda
2015  92%Autoportrét
2016  90%Díla
2017  71%Deník

Kniha Deník je v

Právě čtených1x
Přečtených10x
Knihotéce8x
Chystám se číst3x