Deník 1938–1945

Deník 1938–1945 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136438/mid_denik-1938-1945-Oef-136438.jpg 5 289 289

V roce 1938, kdy si Helga začala deník psát, jí bylo devět let. Spolu s rodiči prožívala první příkoří, kterých se Židé v protektorátu dočkali, a jen bezmocně přihlížela postupným deportacím svých kamarádů, spolužáků i příbuzných. Roku 1941 se Weissovi dostali do Terezína, kde žili společně až do otcovy deportace do Osvětimi v roce 1944. Dva dny po jeho nuceném odjezdu byly do transportu zařazeny i Helga s matkou. Školní sešit, do kterého Helga po celé ty roky tužkou zapisovala děsivý vývoj událostí i své pocity, zazdil její strýc do jedné z terezínských zdí. Helžin tatínek byl v Osvětimi zavražděn, ale Helga i její maminka jako zázrakem přežily pobyt v Osvětimi, Freibergu a Mauthausenu i náročnou cestu zpátky domů do Prahy. Helze je patnáct a půl, když do deníku dopisuje své zážitky od odjezdu z Terezína. Je jednou z mála Židů, kteří se do Prahy vrátili a i po válce ve městě zůstali.... celý text

Literatura faktu Válečné Historie
Vydáno: , Jota

Deník 1938-1945 , 2012

pajunček
28.01.2014 5 z 5

Tohle dílo by mělo být zařazeno do povinné četby, forma deníku je jednoduchá a srozumitelná i pro děti. Navíc není kniha moc obsáhlá a je doplněna autorčinými kresbami, ze kterých mrazí víc než z textu. Pokud deník neupravovala v dospělosti, klobouk dolů, nějak si nedokážu představit dnešní dítě, které vytvoří něco takového. Možná to bylo těmi hrůznými zážitky....

kubrus
21.05.2013 4 z 5

Kniha je svědectvím o holocaustu, ale oproti jiným svědectvím, které přinášejí pouze fakta mě na této knize zaujalo, s jakými emocemi a dětským pohledem na svět je svědectví přinášeno. Možná to malinko zhoršilo její čtivost, ale historickou hodnotu to naopak vysoce zvedlo.

Kakarinka
22.02.2013 5 z 5

Kniha, která vám zlepší pohled na současný svět. Máme se i přes všechny problémy dobře. Doporučuji

Bublinka78
06.01.2013 4 z 5

Přečetla jsem knihu jedním dechem. Z knihy je patrné i dozrávání autorky a to platí i pro její kresby. Neuvěřitelná kniha, která se nemá, ale MUSÍ číst. Dle mého názoru vhodná i pro starší děti, abychom nezapomněli, jak strašlivý holocaust byl.

cori
05.01.2013 4 z 5

Kniha je cenným svěděctvím o životě v Terezíně pohledem dítěte. Helga v terezínském ghettu strávila téměř 3 roky. Deník je doplněn unikátními obrázky, které Helga malovala v Terezíně a zachytila v nich každodenní život v ghettu a před transportem je dala do úschovy svému strýci, který je zazdil do tajné schránky.