Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Dělníci moře

Dělníci moře
Dělníci moře

Světoznámý román francouzského klasika. Hrdinou je rybář, výjimečný jednotlivec, který bojuje s oceánem. Je dostatečně silný v zápase s přírodou, avšak slabý v boji s lidskou přirozeností, s láskou. Děj se odehrává v drsné a krásné přírodě Normanských ostrovů, kde Hugo strávil bezmála 20 let svého politického exilu.

http://www.databazeknih.cz/images_books/57_/5741/delnici-more-0Dm-5741.jpg 3.947
Originální název:

Les Travailleurs de la Mer

Žánr:
Literatura světová, Romány
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1866 ...více
Nahrávám...

Přidat komentář

Komentáře (4)

Nejprve se musíte přihlásit.
aktak120307.01.2016Hodnocení knihy 4 z 5

Knihu jsem úspěšně přečetla po měsíci a musím říct, že mi toto umělecké dílo dalo zabrat. Je to kniha těžká a ne vždy na ní má člověk náladu. Musím se přiznat, že začátek je úplně nejhorší. Prokousat se popisem krajiny je trochu očistec. V této knize nehledejte zvraty ani napětí, ale odkaz a kochejte se vyjadřováním a krásou jazyka. Chtěla jsem dát nejdříve 3 hvězdičky, protože dílo je opravdu těžké, ale za posledních 100 stran přidávám i tu čtvrtou. Všem co vydrží přeji krásné počtení.

roman973901.12.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Už v průběhu četby jsem se musel v duchu omluvit všem svým profesorům češtiny, kteří mě nabádali abych četl klasická díla a já natruc četl vše, jen ne povinnou četbu - škoda, mohl jsem se pokochat tímto skvostem daleko dřív.
Dílo plné nádherné poetiky a postřehů, které jsou, a z toho až mrazí, platné i dnes.
Klobouk dolů.

reader.00725.09.2015

Zřídka komentuji knihy které jsem nepřečetla od prvního do prvního písmenka, ale tato kniha je (dle absence komentářů soudě) tak neprávem opomíjena že mi to nedá: důvod proč číst Huga jsem už popsala u autora samotného a ať už se rozhodnete knihu číst celou nebo ji alespoň pečlivě prolistovat, myslím že nebudete zklamáni, protože síla některých pasáží dokáže uchvátit a nepustit stejně pevně jako chapadlo chobotnice hrdinu právě tohoto románu (mimochodem kapitola kde autor popisuje chobotnici je možná nedokonalá, měřeno z dnešního úhlu poznání, ale i tak je úžasná a jeden si zrovna říká, jak mohl považovat za nejděsivějšího tvora moře chudáka žraloka).
A abyste neřekli že jen tak prázdně tlachám, na závěr úryvek:

"Všichni tvorové vnikají do sebe navzájem. Hniloba, toť výživa. Děsné vyklízení zeměkoule. Člověk je masožravec a zároveň hrobař. Život náš zakládá se na smrti. Tak zní hrozný zákon. Jsme všichni hroby.
V soumračném našem světě tvoří osudná nutnost tohoto řádu netvory. Ptáte se: k čemu? Je tomu již jednou tak.
Je to vysvětlení? Je to odpověď na otázku? Ale proč pak nevládne jiný řád? A otázka stojí před námi znovu.
Žijme, budiž tomu jakkoliv.
Leč hleďme, aby smrt byla pro nás pokrokem. Směřujme k světům méně temným.
Následujme svědomí, jež nás tam vede.
Neboť nezapomínejme toho nikdy, lepší dá se nalézt pouze nejlepším."

mutace04.02.2013Hodnocení knihy 4 z 5

Závěr je v celku strhující, kniha graduje, ale jen pozvolna. Autorův sloh je také krásný a propracovaný, pouze, při popisu krás Normandských ostrovů, je až příliš důkladný a detailní.