Dějiny světa 2

Dějiny světa 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139310/mid_dejiny-sveta-dejiny-sveta-2-Cz3-139310.jpg 4 6 6

Dějiny světa (Vyšehrad) série

< 2. díl >

Globální dějiny od počátků do 21. století. Sv. 2 - Starověké světy a nové říše 1200 př. Kr. až 600 po Kr. Druhý svazek šestidílné řady Dějin světa se soustřeďuje na dvě nejdůležitější oblasti vývoje ve starověku – Středomoří a Blízký východ, a čínskou civilizaci Dálného východu. Tato dvě centra světových dějin se vyvíjela do velké míry nezávisle, a jejich vliv zasáhl rozsáhlé sousedící oblasti Asie, Afriky a Evropy. Editory svazku jsou Gustav-Adolf Lehmann, vedoucí Ústavu starověkých dějin v Göttingen, a Helwig Schmidt-Glintzer, sinolog, ředitel Herzog-August-Bibliothek ve Wolfenbüttelu. První ze čtyř částí knihy sleduje postupně významné státy a kultury antického světa – Novoasyrskou říši, Írán, starověký Izrael, antické Řecko. Druhá část sleduje dramatické proměny v epoše helénismu počínaje Alexandrovým tažením, třetí pak období dominance Říma a jeho boje se sousedy, především sasánovskou Persií. Čtvrtá a závěrečná část pak obrací pohled k Indii, Číně a dalším oblastem Dálného Východu. Autoři svazku se nesoustřeďují pouze na politické dějiny, ale pozornost věnují i dějinám kulturním a náboženským, jednotlivé kapitoly se věnují klasickému řeckému umění, vědě a technice v období helénismu, náboženství pozdní antiky nebo obchodu a kulturní výměně podél asijské Hedvábné stezky.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

WBG Weltgeschichte 2 , 2009


více info...

Přidat komentář

Eldar80
15.02.2019 3 z 5

Druhý díl je výrazně lepší než první. Obávám se, že to není zásluha autorů, ale zrovna se jim to dobře sešlo. Po prvních kapitolách jsem se zděsil, že to zas bude na dvě hvězdy. Naštěstí když se začalo probírat starověké Řecko, kniha dostala obsah, jaký bych asi očekával od historické knihy. Ale ani po přečtení druhého dílu netuším pro koho to autoři psali.
Podobně jako v jedničce je zde několik heslovitě zpracovaných kapitol. Je popisována řada různých panovníků za sebou a bitev, které vedli s panovníky jiných říší. Tyto kapitoly mají značně encyklopedický charakter. Extrémní množství jednotlivostí, ale žádný nosný příběh. Takto byly zpracovány první tři kapitoly o novoasyrské říši, íránské a starověkém Izraeli.
Naštěstí se pak tok času jakoby zpomalí a svět helénismu je popisován mnohem lépe. Částečně se navazuje na minulé kapitoly a spousta událostí spolu souvisí. Historické postavy se nestřídají tak rychle. Navíc jsou zde upřesňující články, které se některým tématům věnují podrobněji. Stejně tak jsou v knize kapitoly, které se věnují pokroku, umění, kultuře a náboženství. To v prvním dílu prakticky úplně chybělo.
Pořád je tu však velká nevýhoda s konceptem článků od různých autorů. Pokud někdo o něčem nenapsal článek, tak to v knize není. Vůbec. Jenže tam není ani komentář, který by články dával do širších souvislostí.
Naštěstí geografická spřízněnost, existence Hedvábné stezky a antika dává knize jednotný rámec. Logicky se tak začíná u městských států starověkého Řecka. Popisuje se následek tažení Alexandra Velikého a poté vzestup Říma. Katastrofa jako Egypt na necelých 30 stranách v prvním dílu se zde naštěstí nekoná. Říše Říma je zde popsána na 50 stranách poměrně obstojně.
Samostatná kapitola o židovských válkách s Římem mi udělala radost. Podařená je kapitola o konci Západního Říma a o vzestupu křesťanství. Tohle téma bylo zpracováno opravdu výborně a člověku je pak hrozně líto, že podobně kvalitní nejsou i ostatní kapitoly v knize.
Kniha se pak stručně věnuje dějinám Indie a pak jsou popisovány starověké dynastie v Číně. Zde se poměrně velká část věnovala kulturní a náboženské výměně díky existenci Hedvábné stezky. Částečně to ně mě působilo jako jistý druh starověké globalizace. Bohužel právě kapitoly o Číně mají opět encyklopedický charakter jako začátek knihy.
Stejně jako v prvním díle zde zoufale chybí větší obrazová příloha. Forma článků se mi zdá nepodařená. Jinak je to opět sterilní a extrémně věcné. Nějaký sjednocující dějinný příběh zcela chybí. Kniha je opět naprosto hyperkorektní. Nějaká zmínka o čínských pyramidách? Ani slovo. NIC. Tohle už soudruzi z Německa trochu přehnali. To jim nedochází, že lidé pak budou hledat informace jinde?
Asi to bude znít divně, protože šest dílů dějin je monstrózní dílo, ale je to mnohem víc encyklopedická příručka než dějepisná kniha. Zkrátka když potřebujete zjistit kdo kdy vládl, kdy jaká říše bojovala s druhou – k tomu je kniha naprosto perfektní. Díky heslům na pravém okraji stránky se v knize snadno orientuje. Je to tedy jakási chronologická encyklopedie. Kniha jako celek působí pozitivně. Starověký svět byl tehdy ještě v pořádku. Komu konkrétně knihu doporučit nevím. Musíte sami vědět zda je tohle dílo určené pro vás. 65%