Dějiny kultury začátku století

Dějiny kultury začátku století https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184919/bmid_dejiny-kultury-zacatku-stoleti-a0Z-184919.jpg 4 7 7

Básně jednoho z nejpopulárnějších spisovatelů současné Ukrajiny tvoří určitý poetický doplněk k jeho i v ČR známé sbírce povídek Big Mac (česky Fra, 2011). Dějiny kultury začátku století jsou rozděleny na tři oddíly, ve kterých se autor představuje jako mistr krátkých i dlouhých útvarů, v dobrém slova smyslu společensky angažovaný, skvělý pozorovatel a v neposlední řadě skutečný básník. Dějiny kultury (a nejen kultury) se na Ukrajině právě píší!... celý text

MilaSliacka
23.09.2020 3 z 5

Svojí beletrií dokázal Serhij Žadan rozehrát moji představivost na maximum. Užívala jsem si s ním punkové cestování do Berlína a do Vídně, později jsem s ním dýchala atmosféru Ukrajiny devadesátých let a téměř jsem jsem se dokázala dotknout rzi mrtvého industrálu, který tak oceňoval jeho přítel rakouský fotograf... Serhijova poezie mi bohužel stejný zážitek ani požitek nepřinesla. Analogie a metafory byly pro mě tak abstraktní a neuchopitelné, že jsem dost často nevěděla, o čem je vlastně řec.

puml
12.08.2015 5 z 5

Je jen škoda, že podle množství hodnocení a komentářů tahle vynikající sbírka dost zapadla. Myslím, že důvody jsou dva: 1) celkem tuctové zpracování - formát, strašně drobné písmo a taková divná obálka, navíc je tak tenká a drobná, že ji člověk lehce přehlédne v té záplavě ostatní poezie. 2) Poměrně složitá elegicky laděná poezie, která se vyžívá v dlouhých souvětích, a jež pro porozumění vyžaduje opakované čtení.

Poezie je to ale magická a uhrančivá, něco mezi šamanským zaříkáváním a "drsnou" realitou Ukrajiny 90. let. Doporučuji.

básně ukrajinská literatura poezie

Serhij Žadan