Dějiny Komunistické strany Československa

Dějiny Komunistické strany Československa https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/135706/mid_dejiny-komunisticke-strany-ceskoslo-1kK-135706.png 4 19 3

Dějiny KSČ, jak se o nich sedmdesát let nemluvilo. Knihu napsal a roku 1981 vydal francouzský politolog, specialista na střední a východní Evropu Jacques Rupnik. V uvedeném časovém rozpětí se kniha zaměřuje na tři oblasti: l) vztahy KSČ a mezinárodního komunistického hnutí, zvláště v Sovětském svazu, na bolševizaci strany ve 20. letech a provedení sovětského modelu v r. 1948, 2) na vztahy KSČ a dělnické třídy, 3) na vztahy KSČ a Československého státu.... celý text

Literatura naučná Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Academia

Historie du Parti communiste tchécoslovaque

krnoha
21.08.2023 4 z 5

Pro mě to bylo zajímavé. Autor zařazuje předválečnou KSČ do kontextu socialistického hnutí v Evropě trochu už před první světovou válkou ale hlavně po ní. A jak silné byly tehdy nacionalistické tlaky. Potom velmi pečlivě rozebírá vliv Kominterny a okolnosti vytvoření KSČ a popisuje i jednotlivé proudy v KSČ po jejím vzniku. Vychází mu z toho, že čeští komunisté byli vlastně v našich zemích první partaj, která nehájila zájmy svých voličů, nýbrž manipulovala svoje voliče k tomu, aby v rozporu se svými zájmy dělali to, co se hodilo komunistickým politikům, tedy hlavně Stalinovi. Dneska nás manipulují snad všecky strany, komunisté s tím přišli jako první už velmi dávno.
Dozvíme se také o strašné katastrofě, kterou pro naše předky znamenal Mnichov. Jak nás potom zděšení z mnichovské dohody dotlačilo až ke všelidovému nadšení pro Sověty, takže vlastně už v pětačtyřicátém bylo rozhodnuto. Bylo rozhodnuto chováním československých politiků na konci války a brzy po ní, spíše než dohodou velmocí. Protože kdo by věřil těm zrádným Francouzům a Britům, když nás přece osvobodil tatíček Stalin! On nás tenkrát neosvobodil, nýbrž přebral od Němců, ale to tenkrát nikoho nemohlo napadnout. V závěru knihy pan Rupnik jakoby naznačuje, že kdyby on byl tenkrát na místě Beneše ...
Tedy až na ten úplný závěr to pro mě bylo moc poučné čtení.

misantroop
30.09.2022 5 z 5

Zásadní studie pro pochopení vývoje Komunistické strany Československa. Od dělnických začátků a odštěpení od Sociální demokracie můžeme sledovat taktiku a vývoj strany. Nekolik postřehů:
- Šmeralův austromarxismus
- bolševizace v roce 1928 vynesla do čela radikální křídlo
- podřízení se Kominterně, nástroj prosazování požadavků SSSR
- od napadání státních struktur a nacionalismu ke KSČ, jako zastánkyni zachování ČSR v době mnichovské krize
- vedení KSČ v sovětském exilu, po válce tato garnitura přetlačí ve vedení domácí odbojáře
- vzestup KSČ ve volbách po válce
- obsazení institucí, ministerstev a policie, proniknutí do státní a obecní správy
- mocenský monopol a jeho uchvácení bez sovětské vojenské pomoci

Marbo
09.11.2017 5 z 5

Velice užitečná publikace,který výborným způsobem vyvažuje oficiální historiografii KSČ.

komunismus KSČ

Jacques Rupnik