Dějiny Japonska

Monografické zpracování japonských dějin v kontextu historického vývoje východoasijského regionu / pravěk - 90. léta 20. století /.

http://www.databazeknih.cz/images_books/15_/150368/dejiny-japonska-150368.png 4.135

Japan (1997)

Literatura naučná, Historie
Vydáno:, NLN - Nakladatelství Lidové noviny

Y2T

Celkem dobře zpracované dějiny. Jako všeobecný úvod přehled postačující, nezabýhají do zbytečných podrobností, je to celkem čtivé.
Výtku bych měl k tomu, že v závěru uvedená tabulka událostí dle roků obsahuje i pár událostí v knize nepopsaných - člověk tak musí hledat jinde (zejména Matsukawa incident).
Knize bych vytknul snad to, že jde o takové ty klasické neosobní dějiny - přehled dat, politických a diplomatických událostí atd. Situací ve společosti se v podstatě nezabývá. Pokud chcete vědět, v kterém roce vypukla válka, padla vláda, atd., zde se to dočtete. Pokud chcete vědět proč, a jak to vnímali aktéři i veřejnost, co je motivovalo atd., musíte hledat jinde. Ale to je u podobných knih celkem obvyklé, navíc by pak byl rozsah knihy úplně jiný.

gerlat
26.08.2015

Je vidět že to psal Američan některé názory jsou takové pro americké.
Je tam na mně moc politiky a málo historie.

Raphael
03.06.2012

Místy dost nepodrobná kniha, hlavně co se týče raných období. Dějiny Japonska od Zdeňky Vasilijevové jsou z mého pohledu lepší (i když jsem měl období, kdy mi prostě nešly číst). Tyto ale jako úvod do obecných souvislostí bohatě postačí a doba od reforem Meidži zde bude možná popsaná dokonce lépe, bez ideologického zabarvení.

Japonsko historie japonské dějiny

Autoři knihy