Dějiny čínského myšlení

Dějiny čínského myšlení https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120132/bmid_dejiny-cinskeho-mysleni-Rgd-120132.png 5 7 2

Autorka před zrakem udiveného evropského čtenáře rozvíjí panoráma myšlení, jehož dějiny jsou stejně bohaté jako dějiny západní filosofie. Autorka přednáší dějiny čínské filosofie v Paříži. Její přehledné dějiny zahrnují čínské myšlení od nejstarších dob dynastií Šang a Čou, přes věštebnou Knihu proměn (I-ťing), taoismus, konfucianismus, buddhismus a další filosofické školy až po začátek 20. století, ovlivněný evropskou filosofií. Výklad je úzce vázán na rozbory ukázek z děl filosofů. Bohatá bibliografie světové i české literatury. Obsah: 1. Nejstarší základy čínského myšlení 2. Svobodná výměna názorů v období válčících států 3. Přehodnocení tradice 4. Buddhistické zemětřesení 5. Čínské myšlení po přijetí buddhismu 6. Zrod moderního myšlení... celý text

Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: , DharmaGaia

Histoire de la pensée chinoise , 1997

Padrn
17.07.2020 5 z 5

Skvělá kniha. Těžko si představit lepší cestu, jak se seznámit s historiíí velké Číny a pokusit se porozumět trochu jiným tradicím a do určité míry i trochu jinému způsobu myšlení této kultury. Jen pro příklad, dlouho jsem nerozuměl, proč se Číňané nezbaví zátěže čínského písma, které je pro současné potřeby tak nepraktické. Nyní jim i svým způsobem držím palce, aby si ho dokázali udržet. Bez ambice hodnotit, co je lepší a co horší, tato kultura s možná nejdelší kontinuitou na světě si zaslouží velký respekt. A tato kniha může evropanovi hodně pomoct, když se chce dozvědět více a porozumět hlouběji.
P.S. Někdy to je ale celkem dřina. ;)

Wolfgang
10.02.2014 5 z 5

Vynikající! Zajímavě napsané, hltal jsem každou stránku. Autorka cituje velké množství starých čínských autorů, je to skoro jak čítanka.

dějiny filozofie čínská filozofie

Autorovy knížky