Dějepis v souvislostech

Dějepis v souvislostech https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280759/bmid_dejepis-v-souvislostech-wBu-280759.png 4 7 2

Napadlo vás, že když v Anglii psal Shakespeare své hry, hostil v Praze Rudolf II. slavné astronomy Johanna Keplera a Tychona Brahe? Věděli jste, že když Johanka z Arku stanula v čele francouzských vojsk, zuřily v Čechách husitské války? Tyto a mnohé další události se vám konečně propojí. Historické dění probíhající současně v Čechách a v dalších evropských zemích je popsáno svěžím a moderním způsobem, s ohledem na to, aby kniha čtenáře zaujala a bavila.... celý text

józi.odkudkam
22.10.2023 4 z 5

Vyvalit se na gauč s učebnicí dějepisu a jet chronologickou drť dat a událostí chce charakter z ocele...a ten má málokdo. V zájmu zachování historické gramotnosti je tedy nanejvýš záhodno krušný proces zocelování charakteru nějak obejít; osvědčeným způsobem je převod dějin v příběh...ten však má své limity a pokud chcete ze spárů nudy vyrvat větší kusy času, musíte být kreativní. Kdo by se byl býval byl nadál, že s něčím "komenským" přinde hlavní lidojed vědomostní soutěže "Na lovu", totiž multiDr. Martínek!

To se má tak; přiřaďte k očíslované šipce času obdobně nudně očíslovanou rovnoběžku, případně rovnoběžek víc, a rázem máte notovou osnovu. A na ní touto paralelou vzniklé souzvuky, jednoduché akordy, melodii. Fakt, člověk by neřekl, co takhle prostinká blbina se suchopárností dato-dějů udělá (črty jednotlivých období se navíc vždy snaží přinést něco zajímavého...a jsou doplněny nějakým tím "věděli jste?" vyzobnutím); totiž, že je zatraktivní a způsobí tu podivuhodnost, že vám něco z nich v školou otupělé, věkem okoralé kůře uvízne. Snad. Rodná hrouda v evropském kontextu, od pravěku po současnost, spíš takové letem-světem hopkání po leknínových listech na jezeře dějin...přesto inspirativní četba, která mě nejednou překvapila, nenásilně vedla k brouzdání na netu a doplňování si souvislostí dalších.
Fajn počin, který si dle mě právě pro netradiční pojetí hvězdu navíc zaslouží.

4 chválihodné ****

PS: Z mnoha hodnotných informací jsem nakonec bramborou ocenil tuhle "Chudák Jaromír po bratrově smrti ustoupil synovci, ale svému osudu neunikl; najatý vrah ho prý probodnul zespodu, když kníže v noci seděl na záchodě." Přemyslovsky drsný!

Listopatrik
01.10.2016

Hezká knížka. Já osobně jsem jí četl a přišla mi naučná a dobrá. Já si myslím že by to děti měly přečíst a následně se od toho něco naučit. Jsou tam dějiny od pravěku až po nejnovější dějiny. Mě samozřejmě zajímaly nejnovější dějiny a tak jsem listoval, až jsem našel nejnovější dějiny. Byly tam dějiny z 20.století a taky něco z 21.století. Samozřejmě že dějiny 20.století byly rozšířené, zatímco dějiny z 21.století byly stručné, ale jako knížka je naučná. Takže za mě nejlepší a nejnaučnější kniha

Kniha Dějepis v souvislostech je v