Darwinský výtah

Darwinský výtah https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/220283/bmid_darwinsky-vytah-V8n-220283.jpg 4 32 10

V polovině 23. století je Darwin v Austrálii posledním městem na Zemi, které zcela nezachvátila epidemie zvláštní nemoci. Ta přeměnila světovou populaci na divoké pololidi bez zábran a s instinktem zabíjet jako šelmy. Všichni, koho epidemie ještě nepostihla, se hrnou do Darwinu, v němž výtah, vytvořený tzv. staviteli a původci této katastrofy, vydává auru potlačující účinky epidemie. Letec Skyler Luiken patří k několika málo výjimkám imunním vůči nákaze. Spolu se svou imunní posádkou prohledává nebezpečné pustiny mimo okraj aury a pátrá po užitečných předmětech, ať už to jsou výzkumné přístroje či jen pytle s pravou kávou. Jednoho dne jej osloví dr. Tania Sharmová s tím, aby přivezl přístroj, který by mohl napomoci odvrátit světový kolaps. Jenže zjistí, že podivná nákaza není jediná komplikace, a Skyler tak musí bojovat nejen o vlastní přežití, ale i o záchranu alespoň těch posledních zbytků lidské společnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Plus

The Darwin Elevator , 2013

B4LU
09.12.2020 4 z 5

Taková pohodová akční jízda zajímavě rozpracovaným světem, kde epidemie zdecimovala lidstvo s výjimkou nevelké oblasti poblíž mimozemšťany vybudovaného kosmického výtahu. Není to nijak světoborné, ale ani špatné, ale fakt, že to končí tak nějak uprostřed ničeho je vyloženě rozčilující. Příčina tohoto ovšem není na straně autora, nýbrž jde o českou vydavatelskou klasiku: Darwinův výtah je totiž první díl série, jejíž další díly u nás nevyšly a pravděpodobně ani nevyjdou.

ludek.n
15.06.2020 4 z 5

Ne že by Jason M. Hough ve své prvotině Darwinský výtah hýřil kdovíjak originálními nápady - vesmírný výtah a lá A. C. Clarke, světová nákaza proměňující lidi v bezduché tvory, tajemní mimozemšťané se záhadnými cíly, soupeření kosmických satelitů s pozemskými městy - ale dokázal je spojit a vytěžit tak dokonale, že je radost číst jeho jiskřící dobrodružství z posledního obydleného města na Zemi, z australského Darwinu a přilehlých habitatů. Po celou dobu opřádá ústřední téma neproniknutelným závojem tajemství, přičemž se mu daří nenásilně stupňovat tlak na čtenářovy receptory. K základní dějové linii přimíchal trochu humoru, nadhledu a vědy, okořenil to akčními momenty, přidal nekomplikované charaktery - a ejhle, máme tu příběh, který odsýpá, nezadrhává a především nenudí. Hough se vyhýbá sentimentu, laciné podbízivosti i umělé kašovité hmotě. Ví, že život není peříčko a že i některé klíčové postavy musí z kola ven, když uzraje čas - tím vším je mi sympatický. Darwinský výtah asi není a ani nebude nejlepší knihou na světě, ale mně se hodně líbil.

jan06
01.03.2020 4 z 5

Začetl jsem se až tak od půlky knihy a nebylo to vůbec špatné,škoda otevřeného konce.Rád bych si přečetl pokračování.

vlcka
06.05.2019 3 z 5

Průměrná sci-fi k lehkému počtení. Taková zombie apokalypsa kombinovaná s mimozemšťany. Na můj vkus jsou postavy moc černobílé (a to včetně jmen) a hnané do extrémů. Ale i tak bych si pokračování přečetla, kdyby bylo...

Knihomlok2015
27.08.2018 3 z 5

No pro mě to byl takový průměrný sci-fi film, který si člověk pustí v nedělní odpoledne, aby nějak zabil zbytek dne. Ale i tak bych se na další díl klidně s chutí podívala. (bodejť by ne, když to vlastně celý zůstalo otevřený)

azertaaz
07.07.2018 4 z 5

Nic moc náročného na čtení. Trošku zdlouhavé, ale šlo to. Konec nekonec, ale za to autor nemůže, napsal pokračování, jen se to tu nikomu asi nechtělo překládat. Což je celkem škoda.

Jack Bauer
03.02.2017 3 z 5

Docela dobrá sci-fi , která se hezky čte, ale ze začátku mě chvíli trvalo, než jsem se začetl.

Fantasysvet
07.01.2016 3 z 5

Darwinský výtah sa zasekol niekde na polceste medzi brilantným sci-fi a prečítam-zabudnem knihou. Spočiatku sa Houghove vízie prenášajú na papier kostrbato, no postupne prechádzajú plynulým a elegantným štýlom v príjemnú hru so slovami a vetami, a tak vám chvíľu potrvá, kým sa začítate a dlhšiu chvíľu, kým sa neskôr odtrhnete od čítania. Nedostatky v charakteristike postáv a v usporiadaní sveta bohato vynahrádza akčnosťou a premyslenými zvratmi v deji a záverečný cliffhanger je naozaj vydarený a dokonale navnadí na ďalší diel. Verím tomu, že keď sa Hough trochu vypíše, bude z neho jeden zo známych moderných scifistov, ktorých knihy čítať je ako nazrieť hmlami času do budúcnosti...

majkles
19.03.2015 3 z 5

Taková oddychovka. Premisa je docela zajímavá, děj odsýpá a čte se to vcelku dobře. Jen se obávám, že to nebude kniha, na kterou si budu za rok pamatovat. Taková knížka k vodě pro člověka, co má rád sci-fi.

Flatcher
01.02.2015 3 z 5

Příjemná sf akčňárna, ale poněkud prostoduchá a jestli tam skřípe překlad či co...Každopádně můj hlad po hardSF je po tomhle kusu jenom větší

Jason Hough
americká