Dámský klub půlnočního plavání

Dámský klub půlnočního plavání https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/514225/bmid_damsky-klub-pulnocniho-plavani-bDK-514225.jpg 4 125 125

Čerstvě ovdovělá Elizabeth OSheaová proklíná na hřbitově svého muže. Více než třicet let manželství si byla jistá, že zná Erika skrz na skrz. Až nyní zjistila svůj omyl: kvůli Erikovým utajeným dluhům jí hrozí, že na stará kolena přijde o střechu nad hlavou i přilehlou ordinaci. O generaci mladší Lucy na tom není o moc líp, i když z úplně jiných důvodů. Rozvod a roky dřiny v hektické nemocnici ji přivedly na pokraj sil. A stejně jako Elizabeth hledá východisko. Dvě ženy v nesnázích svede dohromady Lucyina matka Jo, která se ochotně nechává vtáhnout do starostí ostatních. Ta jediná působí dojmem, že má život pod kontrolou. Důchod tráví v útulném domku ve společnosti koček a každý den, bez ohledu na počasí, se oddává stejnému rituálu – nočnímu plavání v chladném moři. V jeho náruči se může smát, plakat a odplavit své obavy. A myslet jen na to, co by mohla změnit k lepšímu. Do temnoty šeptá své přání, sen o daru pro Lucy a Elizabeth, který by jim ráda zanechala. Dějištěm románu je vesnice v hrabství Mayo na západním pobřeží Irska, autorčin rodný kraj s divokou přírodou. Před našima očima vyvstávají zelené kopce a rašelinitá pole, cítíme pronikavou vůni oceánu, slyšíme vítr a neustálý křik racků a kolih poletujících nad vlnami. Kniha Dámský klub půlnočního plavání je oslavou přátelství a přírody, bez nichž bychom byli ztraceni, a probouzí v nás radost a naději.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Prostor

The Ladies' Midnight Swimming Club , 2021

M-a-rty
25.11.2023 1 z 5

Někdo by napsal laskavá kniha.... Naivní, nepravděpodobné, vývoj a reakce postav utopické. Takhle to v životě bohužel nefunguje.

tulipi
17.11.2023

Nenáročný, příjemně plynoucí, velmi snadno předvídatelný děj.
Přesto, že lze v podstatě všechny dějové "zvraty" předvídat, četlo se mi příjemně. Je to takové milé čtení, které doporučuji, pokud si chcete či potřebujete oddechnout mezi jakoukoli náročnější četbou.

kaja77
29.10.2023 3 z 5

Knížka má pěknou obálku a odehrává se v Irsku, což je pro mě velmi atraktivní. Zbytek knihy tj. děj a osudy postav jsou pro mě tak předvídatelné, že asi navštívím živnostenský úřad a zřídím si věšteckou živnost. co mě celkem zaujalo, je skutečnost, že téměř každý irský autor ve své knize zmíní kláštery a jejich praktiky. Asi to veřejné tajemství a následné odhalení jejich skutečné činnosti v irech zanechalo takové stopy...

radana3582
27.10.2023 2 z 5

Čekala jsem víc. Od prvních kapitol děj a postavy předvídatelné, včetně závěru knihy.Nevím, zda byl špatný překlad nebo opravdu byl text tak slabý.

Janulica
16.10.2023 5 z 5

Příběh, který mě od první stránky uchvátil. Kniha se krásně a lehce četla, děj příjemně plynul. Co ale musím vyzdvihnout úplně nejvíc, je nádherná obálka. I kdyby byl příběh horší, tak bych už kvůli ní musela dát plný počet hvězdiček.

Katania
16.10.2023 5 z 5

Příběh ze života s hořkosladkým koncem.

markej
08.10.2023 4 z 5

Západní pobřeží Irska, městečko Ballycove.

Elizabeth ovdověla a zjišťuje, že po manželovi zůstala spousta dluhů. Lucy, lékařka z Dublinu, má za sebou těžký rozvod a v práci vyhořela, proto se se synem Niallem vrací na prázdniny do rodné vsi za svou matkou Jo, aby si rozmyslela, co bude dál. Záhy ovšem pozná, že její matka Jo bude asi dost vážně nemocná. Daniel, úspěšný scenárista z Londýna, chce v Ballycove napsat svou knihu a odhalit tajemství svého původu. Osudy všech protagonistů se navzájem samozřejmě propletou.

Knížka obsahovala všechno, co mě baví (Irsko, malebné městečko, divoké moře, krásná příroda, rodinná tajemství, přátelství mezi ženami, vyrovnání se s těžkou životní situací, získání nové naděje), ale tentokrát to na mě bohužel nijak zvlášť nezapůsobilo. Problém asi bude, že mi trochu vadilo, jak se všichni se vzniklými situacemi snadno smiřují anebo nacházejí až příliš lehká a nekonfliktní řešení. Všichni se mají rádi, všichni si bezpodmínečně pomáhají, připadalo mi to prostě až moc naivní.

Trochu jsem se nachytala i na svá vlastní očekávání. I když jsem v recenzích četla, že příběh je předvídatelný, přece jen jsem čekala nějaký větší přesah, protože knížka vyšla v Prostoru, a tam zkrátka úplně jednoduché knihy nevycházejí, jenže tohle byla prostě výjimka.

Jestli chcete milé a nenáročné čtení, po knížce sáhněte, nečekejte nic víc a pak byste mohli být spokojeni.

Na závěr zmíním ještě jedno plus: ohromně se mi líbí grafická úprava „prostorovek“. Mají nádherné obálky, příjemný rozměr, krásně padnou do ruky, jsou lehké, takže ideální třeba do kabelky či batohu, a líbí se mi i drobnější písmo, jímž je kniha vysázena, někomu se možná hůř čte, ale pro mě je nadmíru estetické.

Hodnocení: 3,5* z 5*

morella
06.10.2023 3 z 5

Možná tu dostanu bídu, ale mě kniha hrozně nudila. Možná jsem čekala víc a o to víc jsem byla zklamaná, ale musela jsem se trochu přemáhat, abych dočetla...

lexikon_tf
01.10.2023 5 z 5

Nová edice Přítelkyně od @nakladatelstvi_prostor - to se mi zalíbilo, a po několika nadšených ohlasech jsem si knihu pořídila. A rozhodně jsem neprohloupila!

Elizabeth je čerstvá vdova, které po nebožtíkovi zůstalo mnoho dluhů, o kterých neměla doteď ani zdání. Její kamarádka Jo, která bydlí v nedalekém útulném domečku, má zvláštní rituál - pravidelně, v kteroukoli roční dobu, se v noci chodí koupat do moře. Joina dcera Lucy má za sebou nepříjemný rozvod a s dospívajícím synem se rozhodnou uchýlit se na pár dní právě k Jo. Do vesničky přijíždí mladý spisovatel Dan, aby zde napsal nový román a také zapátral po svých kořenech. A jak spolu všechny tyto osoby souvisejí? Velmi!

Postupně se dozvídáme o každém hrdinovi jeho vlastní příběh a jak se tyto životy začínají prolínat, tak se také krásně zamotávají. Tu někdo někomu pomůže, tam se poptá a tady je nápomocen někdo další, je to takové krásné vyprávění plné naděje v dobrotu lidí a síly přátelství.

Tento krásný příběh, kterému nechybí vtip ani dojemné chvilky, jsem si maximálně užila. A i když jsem už tušila, jak to dopadne, příběhu to na kráse neubralo, naopak jsem se těšila, až si své domněnky potvrdím a hezky si v závěru pobrečím.
Příběh o přátelství a obyčejných věcech, které můžeme vnímat neobyčejně.
Moc doporučuji!

adorjas
22.09.2023 3 z 5

Videli ste už takú krásnu obálku? Nakladatelství Prostor obálkami proste valí a ja som sa pristihla, že pri týchto knihách ani nečítam anotácie a rovno sa do nich púšťam. Áno, lebo obálka!
Dámsky klub půlnočního plavání nám prináša príbeh troch žien, Jo, Elizabeth a Lucy, v malom zapadákove na západnom pobreží Írska. Nebudem prezrádzať dej, akým spôsobom sa ich príbehy prelínajú, ale témou knihy je priateľstvo a ako silné sociálne väzby dokážu pomôcť. Takto to vyzerá vynikajúco, že? ALE...
Na môj vkus bol príbeh a postavy až príliš čiernobiely. Buď sú postavy dobré a morálne, alebo sú výslovne záporáci. Nie sú to postavy zo života. Zapadákov je značne zidealizovaný a dejové linky veľmi nedotiahnuté. Nehovorím, že to bolo zlé, ale chýbala mi hĺbka. Napriek tomu zaraďujem knihu do poličky príjemnej víkendovej jednohubky.

Marie56
10.09.2023 5 z 5

Dávám plný počet hvězdiček

Marie56
10.09.2023 5 z 5

Určitě doporučuji. Byť si od poloviny knihy přejete, aby vše dopadlo tak jak tušíte, že to dopadne. Příběh, který vás zaujme a nepustí.

Bastien581
07.09.2023 5 z 5

Pohodové letní čtení, nic obsáhlého ani hlubokého. Je to však velmi dobře napsané.

pankaplan
05.09.2023 4 z 5

Kdyby se kniha v poslední třetině nezkomplikovala (za mě) zbytečně přidanou dějovou linkou, dal bych nadšených 5 *. Jako by ale autorka chtěla čtenáře šokovat, ale výsledek je za mě rozpačitý. NICMÉNĚ: I tak je to velmi čtivě napsaná kniha, která mě hodně bavila číst. Oceňuju podmanivě popsané prostředí i vztahy v místní komunitě. Tohle je chytře napsané odpočinkové čtení, které jsem si dost užil.

bookcase
04.09.2023 5 z 5

Nádherná knížka, přestože je předvídavá, zásadní věci jsem uhodla bez námahy, čte se skvěle. Troufám si říct, že takhle by psala Maeve Binchy, kdyby žila a soustředila se na současné Irsko. Milé knižní pohlazení.

evineckY
29.08.2023 5 z 5

Krásná kniha z Irské vesničky, kde cítíte chladné vody Atlantiku !
Určitě každého chytne za srdíčko, ať jsou to krásné vztahy mezi obyvateli,
jejich starosti i radosti a pospolitost. Smutné odcházení i shledání.
Kniha je skvělá a vřele doporučuji.

veriszv
15.08.2023 4 z 5

Irské hrabství Mayo má nejdelší pobřeží ze všech irských hrabství, divokou přírodu a obyvatele, kteří se celoročně koupou v moři, ať je voda jak chce ledová.

Elizabeth právě zemřel manžel a kromě obrovského prázdného domu po něm zbylo nemilé překvapení.
Lucy je čerstvě rozvedená, vyčerpaná prací lékařky a neví kam by chtěla jít v životě dál.
Jo, matka Lucy a dlouholetá kamarádka Elizabeth, jako jediná vypadá, že je nad věcí. Může za to její každonoční utopení starostí v chladném moři?

Tento příběh byl zase jeden z těch, co se mě hluboce dotknul. A přitom byl zdánlivě obyčejný.
Zjišťuju, že ač čtu spoustu příběhů o beznaději, těžkých situacích a velkých věcech, o kterých je jistě důležité psát a mluvit, tak mého srdce se stejně vždy dotknou spíš ty laskavé příběhy.

Nenechte se ale zmást. Postavy příběhu řeší samé těžkosti a nemají to lehké.
Nicméně hluboké ženské přátelství, laskavost ke známým i neznámým, je přes to těžké vždycky nějak přenesou.
A to mi pro tento příběh asi stačilo. Ukázat, že hluboké, upřímné a opravdové, i když nedokonalé vztahy jsou to jediné, na čem ve skutečnosti záleží.

Jedna sladkobolná věc na závěr mi sice trochu zkazila dojem, ale autorce to pro ten zbytek knihy odpouštím a dělám, jako že se to nestalo.

eva3992
03.08.2023 4 z 5

Nechte starosti za hlavou a vydejte se do Irska, do hrabství Mayo, kde potkáte divokou přírodu, vůni oceánu, uslyšíte křik racků a budete moci volně dýchat.

Elizabeth zjistila, že její manžel po sobě zanechal ohromné dluhy. O generaci mladší Lucy má za sebou rozvod a hektickou práci, od které si potřebuje odpočinout. Dohromady je svede Lucyina matka Jo, která své starosti nechává uplavat v chladném moři při půlnočním koupání. Rozhodne se, že stejně pomůže i Elizabeth a Lucy sílou moře.

První svazek nové edice Přítelkyně, kterou nakladatelství PROSTOR chystá, nás seznámí se silnými hrdinkami. Ženská síla a odhodlání kolikrát dokáže více než cokoliv jiného. Když se k tomu přidá ženská sounáležitost, vzájemná pomoc a síla přátelství, dostaneme úžasný příběh, který nám ukáže, že nikdy není pozdě na to, začít znovu.

V knize se řeší spousta vážných témat, nebudu o nich mluvit konkrétně, ať nepřijdete o překvapení. I když je kniha na můj vkus až příliš předvídatelná, nakonec mi to nevadilo. I tak si získala mou pozornost, chtěla jsem číst dál, knihu jsem nemohla odložit a přečetla za jeden den.

Ač jsem u Prostoru zvyklá na knihy hlubší a magičtější, tato pro mě byla pohodovým, odpočinkovým a nenáročným čtením. A to i přesto, co všechno se v knize řeší. Z příběhu na mě dýchala pohoda, snad za to mohla ta úžasná krajina a síla moře.

Na konci samozřejmě i slzička ukápla. Kniha ke mně přišla v pravou chvíli, kdy jsem potřebovala něco oddechového. Přesně to jsem dostala a ač já do studené vody nikdy nevlezu :-D, Dámský klub půlnočního plavání mi učaroval.

Slávka 1970
26.07.2023 5 z 5

Zalíbil se mi název....chodit o půlnoci plavat mi připadá jako bezva nápad :-) Sama jsem to zažila jen jednou a do dnes si to pamatuji! I styl psaní na prvních stránkách se mi zalíbil, takže už mám knihu doma a moc se těším na příběh!

moře a oceány Irsko irská literatura vdovy plavání pobřeží

Faith Hogan
irská, 1969