Dámský gambit

Dámský gambit https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475946/bmid_damsky-gambit-Iz2-475946.jpeg 4 561 561

Beth Harmonová se v osmi letech dostane do sirotčince. Není to harmonické prostředí, a malá Beth si najde dvě cesty k úniku: malé zelené pilulky, které děti dostávají „na uklidnění“, a ŠACHY. Hra, s níž ji seznámí údržbář ve sklepě sirotčince, ji pohltí, a během několika let se ukáže, že Beth není jen „na holku dost dobrá“ – je prostě dobrá. Totiž nejlepší. V Americe rozhodně. Ale cestou na světový vrchol musí Beth překonat nejen nedůvěru okolí, ale i vlastní démony závislosti. Strhující příběh Waltera Tevise o dospívání, šachách, feminismu a nebezpečných návycích vzbudil senzaci svým televizním zpracováním na Netflixu v r. 2020. Přesvědčte se, že knižní předloha vás pohltí úplně stejně.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Queen's Gambit , 1983

Noeni
18.12.2021 5 z 5

Knížku jsem si chtěla přečíst především proto, že jsem od Waltera Tevise před pár lety četla Zpěv drozda, což je naprosto bravurní sci-fi a jedna z mých nejoblíbenějších knih.
Většinou před filmem či seriálem nejdřív čtu knihu, tady jsem nejprve viděla seriál, (Ten je velmi povedený, nedokážu říct, zda se mi líbil víc seriál nebo kniha, jsem nadšená z obojího.) přesto pro mě stále byly všechny šachové partie tak napínavé, že k tomu lze říct jen jedno: Walter Tevis byl zkrátka Mistr spisovatel. Kniha je ohromně čtivá, děj krásně plyne a díky častým krátkým větám často graduje.
Musím říct, že co se týče šachu, ovládám jen základy, ale tahle kniha mě velmi inspirovala naučit se víc. Takže za mě veliké doporučení, Dámský gambit je literární skvost!

lena.o.knihach
16.12.2021 4 z 5

Seriál jsem neviděla, ale slyšela jsem o něm všude. A když jsem se dozvěděla o knižní předloze, rozhodla jsem se jí dát přednost.

A už vůbec jsem nečekala, že by mě kniha o deskovce mohla takhle chytnout. I když bych si já šachy zahrála pouze na amatérské úrovni, moc mě bavilo sledovat, jak Beth Harmonová vymýšlí a plánuje tahy dopředu, i když bych vám ani teď nedokázala popsat sicilskou obranu nebo samotný dámský gambit.

Jestli je v příběhu ještě něco jiného než šachy? Ano! Něco málo tam je. Závislost, osamělost, naděje, ale především jde o královskou hru. Já si příběh užila od začátku do konce, který - podle mého názoru - nemohl být lepší.

slepÝVoko
12.12.2021 5 z 5

Když jsem viděla seriál, tak jsem si říkala jak je to úžasné. Propracované, dechberoucí. Věřila jsem hercům každý pohled, každou promítanou emoci. A teď jsem dočetla knižní předlohu, kde se mi tají dech. Marně hledám slova, jimiž bych popsala tu neskutečnou jízdu co kniha nabízí. Neskutečně boží. Beth je napsaná geniálně. Excelentní dílo, které Netflix zpracoval opravdu scénu po scéně. Bez žádných odchylek a zbytečného ohýbání děje. I když jsem věděla jak kniha dopadne, tak ve mně vyvolala spousu emocí, hlavně touhu číst neustále dál. Pohltila mě jak ta nejzajímavější šachová partie popisovaná v knize. Nešlo odejít, nešlo se nadechnout, nešlo nic. Jen číst dál a pak si nechat puknout srdce při dočtení, že nemůžu pokračovat.
Doporučuji číst, číst a číst. :)

Dela111
11.12.2021 5 z 5

Pro hráče šachu bude pravděpodobně tato kniha lahůdka. Příjemným počtením je pro všechny.
Přestože tím hlavním oč v knize jde, jsou zcela jistě šachy, ta jedinečná královská hra, je to také příběh o osamělosti, o touze po vědění, o snaze se prosadit, vyniknout, o naději. Prostřednictvím hlavní hrdinky je tu naťuknuté i téma závislosti na návykových látkách. Beth se s tímto problémem střídavě úspěšně a neúspěšně potýká.

Tento příběh je tak fantasticky napsaný, že pokud to jde, je to četba na jeden zátah. Děj čtenáře pohltí a nepustí. Je to strhující, poutavé, napínavé. Krásný čtenářský zážitek, doporučuji.

blackoutzuzi
09.12.2021 5 z 5

Kdo znáte netflixový seriál, tak z knihy určitě nebudete zklamaní, protože se od seriálu prakticky skoro v ničem neliší. Najdete v ní scény ze sirotčince, partie Beth s údržbářem, Bethininu zálibu v malých zelených pilulkách, její život v nové rodině, mnoho turnajů, výher, ale také proher. Postava Beth je natolik nevšední, tudíž věřím, že vám stejně jako mně zůstane v srdci už napořád :)

Pokud hledáte velmi čtivou knihu s originálním námětem, v tomto případě jsou jím ŠACHY, tak určitě neváhejte a Dámský gambit si přečtěte. A pusťte si i seriál, ten se mi snad líbil ještě o chlup více než kniha.

jiri77
22.11.2021 5 z 5

Seriál jsem neviděl ,a abych řekl pravdu ,ani potom moc netoužím. Zato kniha mě bavila velmi hodně a čtení jsem si užíval. Je hodně zajímavé číst knihu na téma šachů, myslím si, že jich asi moc nebude. Velmi dobrý román, který mohu jen doporučit.

iška
22.11.2021 3 z 5

Základy šachu znám, že bych je opravdu uměla hrát - to bych se neodvažovala tvrdit ani náhodou. A žen, které proniknou do předních příček tohoto sportu je opravdu málo. Filmové zpracování jsem neviděla, nemohu tedy srovnávat. Kniha se mi líbila a příběh mě zaujal, ale autorův Zpěv drozda mě oslovil o dost více. V každém případě si myslím, že ti co do šachu pronikli, ti si vše rozhodně užili podstatně více.

Knihořádky
19.11.2021 5 z 5

Netflixové zpracování jsem si zamilovala už prvním dílem, a když jsem se dozvěděla, že má u nás vycházet i český překlad knihy, ani na minutu jsem nezaváhala. Příběh Beth Harmonové mě pohltil a nepustil. Každá postava má vlastní charakter a je to ojedinělá osobnost. Kniha se od minisérie téměř nelišila, vlastně jen závěrečným turnajem v Moskvě, a kvůli tomu se mi poslední seriálový díl líbil více než poslední kapitola knihy, ve zbytku příběhu má u mě ale knižní zpracování převahu. V podstatě nemám co vytknout, šachům sice nerozumím, ale Beth je postava, na kterou snad nikdy nezapomenu, a ráda se k jejímu příběhu ještě někdy vrátím.

Kizuizi
04.11.2021 5 z 5

Napsat, že se mi kniha líbila mi přijde nedůstojné. Napsat že jsem byla nadšená, naprosto nevystihuje mé pocity. Tohle bylo úchvatné, strhující, famózní.
Příběh je poutavý, napínavý, plný odhodlání, dosažených cílů, ale také zklamání. Je to příběh života.

Leona333
31.10.2021 4 z 5

Šach-mat?! Seriál, nebo kniha?! Co přebije, zabije to druhé...? Tentokrát nic. Obojí je velice dobře provedeno, v seriálu herecky zahráno. Tedy remíza. ; )
Děj začíná ne zrovna vesele... Beth přijde o matku, dostane se do dětského domova-ústavu a odtud se začíná rozvíjet její příběh, i šachový talent.
Kdo má rád tuto královskou hru, či si chce přečíst něco dobře napsaného, tak tomu tuto knihu doporučuji.

Ládja
28.10.2021 4 z 5

Tomu se říká jízda. Čtivé, až nebezpečně čtivé a neskutečně dobré.

Šach mat...

alef
27.10.2021 5 z 5

„Myslí si, z jednej časti žena, z troch dieťa
Že sa nikto nepozerá;“
(W. B. Yeats – Dlhonohá mucha)

Ona si nehraje s panenkami, v bezpečí se cítí jen ve světě z 64 čtverců.
Její mysl je kreativní, ale taky, v podstatě nevyzpytatelná; geniální, ale taky, trochu šílená … a s touto výbavou vstupuje do mužského světa, a začíná se strmá cesta ke slávě …

„Muži tě budou chtít leccos naučit, ale to neznamená, že jsou chytřejší. Ty si jdi po svém …!“

Intuitivní hráčka … tak si ji označili … „Ty tahy se mi někdy zjeví před očima.“ … však právě takovým jejím rychlým tahům nejvíc tleskají a ona má ve tváři svůj specifický výraz.

„Beth, intuice nepochází z knih.“

Introvertka ve velkém světě …

„Byla sama a líbilo se jí to. Právě tak se totiž naučila všechny důležité věci v životě.“

… osamělá hledatelka smyslu … především vlastního života …

„Zítra začíná turnaj. Potřebuji zapracovat na koncovkách.“
Paní Wheatleyová seděla na kraji postele a obdivovala vlastní nohy. „Beth, moje drahá,“ povídala zasněně, „možná bys měla zapracovat na sobě. Šachy docela určitě nejsou všechno.“
„Ale šachy umím hrát.“
Paní Wheatleyová si dlouze povzdechla. „Život mě naučil, že ne vždy záleží na tom, co umíš.“
„A na čem záleží?“
„Na tom, aby sme žili a rostli,“ … „aby sme žili svůj život.“

Mandlevest
24.10.2021 5 z 5

Kdyby nebyla nejmladší dcera tak urputná, seriál na Netflixu bych neviděla. Viděla ho, nadchnul ji a druhé sledování naplánovala nekompromisně se mnou, ("Mami, to prostě musíš vidět, má to jen jednu řadu" :-)). Moc se mi nechtělo, ale budiž. A já nakonec nadšená byla a to tak, že jsem si koupila i knihu. Nemohu se rozhodnout (byť jsem duší i srdcem jasný knihomil :-)), co bylo lepší. Beth Harmon pro mě měla celou dobu četby nevšedně, netypicky krásnou tvář jako hrdinka v seriálu, ale vůbec mi to nevadilo, spíše naopak. Zpěv drozda od tohoto autora jsem nečetla, neměla jsem tedy s čím srovnávat a tak mě v tomto originálním, příběhově výborném dramatu vůbec nic nerušilo. Příběh napínavý i dojemný , drsný i laskavý. Postavy si (skoro) všechny zamilujete , aspoň mně se to stalo :-) a na příběhu bych vůbec nic neměnila. Vše tam má svůj důvod a smysl a já jsem prostě nadšená. Doporučuji knihu i seriál, v pořadí libovolném. Obojí je skvělé!

Cinik
20.10.2021 3 z 5

Šachový svět není tak jednoduchý (ani pro špičkové génie, těch v něm totiž obvykle pobíhá více než jeden až dva) a hlavní hrdinka i její hodnoty (a i některé myšlenky knihy) jsou mi značně nesympatické.

Nicméně jak u knihy tak ještě více u filmu oceňuji snahu v podobě přizvání skutečných šachových mistrů, aby se na šachovnici neděly nesmysly (máloco mne naštve více, než když šachy působí jen jako rekvizita vytažená pitomcem bez nápadu a i nic moc kvalitní šachista už na první pohled pozná, že dotyční nemají o šachu ani ánung...)

SlamLenka
11.10.2021 5 z 5

Dámský gambit je jednou z mála knih, u nichž jsem nejprve viděla filmovou, respektive seriálovou adaptaci, a musím říct, že nadšená jsem z obojího stejně!
Osiřelá Beth Harmon díky správci sirotčince naprosto podlehne hře v šach, již brzy ji však pohltí ještě jedna vášeň, a to v otupování smyslu prášky a alkoholem. V románu Waltera Tevise tak sledujeme, jak obstojí na dvou zásadních bitevních polích svého života. Zatímco si v šachovém prostředí, jemuž tradičně dominují muži, vydobývá svou takřka neotřesitelnou pozici geniální hráčky, musí zároveň svádět tuhý a urputný boj také se svou závislostí. Krásně se při tom ukazuje, jak důležité je mít v takových životních bitvách kolem sebe lidi, o které se můžete opřít. Někdy se totiž nedá bojovat o samotě, o to spíš, jste-li vy sami svým nejtěžším nepřítelem.
Jako někdo, kdo sice šachy hrát umí, ale potřebuje rozestavění figur na 64 černobílých polích vidět, jsem sice občas mořila svůj mozek, abych si herní situaci představila (a ne vždy to úplně šlo), ovšem o tom to vlastně ani tolik není. Základní znalost téhle královské hry je určitě výhodou, není však podmínkou – i bez toho máte čtenářský zážitek zcela jistý. A že uměl Tevis psát tak, že budete napnutí k prasknutí, o tom svědčí i fakt, že jsem zadržovala dech při každé Bethině partii, i když jsem ze seriálu dávno věděla, jak dopadne! =))
Srovnávání se člověk asi nevyhne a nuance mezi seriálem a románem tu pochopitelně nějaké jsou… Podle mého jsou ale nepodstatné a Bethinu příběhu nijak neubírají na kráse ani poutavosti.
Končím a jdu si dát pár šachových úloh. =)

Nikola_
03.10.2021 5 z 5

Velmi zajímavý a poutavý příběh.

LordP
02.10.2021 5 z 5

Mistrovské vyprávění. Tevis v každé knize píše jinak...a všude neskutečně dobře.

Kniha milovníka hry...pro všechny...

Mona-Lisa
30.09.2021 5 z 5

Viděla jsem nedávno seriál natočený podle této knihy. Dokonce třikrát za sebou. Ano, miluju ho. A tuto knížku?
Po první straně taky láska.
Vražedné tempo, žádný balast a hlavní hrdinka moje krevní skupina.
Beth, obyčejná holka ze sirotčince hned v osmi objeví vášeň pro královskou hru a vše jde stranou na druhou kolej.
Takže šachy šachy šachy, na každé druhé straně. Ale stejně jako u Backmanova hokejového Medvědína, ani tady se nemusíš bát, že to co se tu tak často skloňuje, je pro tebe španělská vesnice.
Hrdinčina fascinace touto hrou a touha vyhrávat jsou tak nakažlivé a ty se nemůžeš odtrhnout.
Úplně všechno, co mi s tímto kouskem přijde na mysl, je plus:
-Ta přirozenost jakou Beth držíš prsty a zamiluješ si ji. Outsidera, který je otloukánek/šedá myš, začne v něčem vynikat a tebe žene ve čtení dál jenom představa, jak mu držíš pěsti.
-Vztah nevlastní matka/dcera - tak netypický, na první pohled- jako by si zbyly ale na ten druhý.. se vlastně vzájemně zachránily.
-A ty šachové partie popsané jako napínavé bitvy sleduješ s napjatými nervy a najednou otočíš stránku a je konec!
Knížka přečtená za dva dny, kterou budu v práci doporučovat všem jako dárek pod stromeček.

Atuin
15.09.2021

Jsem z knihy mírně rozpačitá. Mě se totiž nezdá pravděpodobné že je to dílo autora Zpěv drozda, ale zase jsem od autora nečetla vše takže je možné že to nějaká jeho poloha je. Námět je to skvělý, některé z situací i zajímavě popsané, ale celkově tomu cosi chybí. Jako by to chtělo jiný tón vyprávění. Protože atmosféru v knize příliš nenajdete, zejména ne takovou, kterou nabidl ( kupodivu) seriál, jak jsem poté zjistila. Prostě všechny prvky nesmírně zajímavé, vkusné a dobré ale práce s nimi trochu odfláknutá....
3,5/5

kap66
15.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvost. Seriál dost věrně vystihl atmosféru knížky a jistě pomůže jejímu prodeji u nás - a je to asi potřeba. Walter Tevis nepatří, říkám si, k autorům v ČR všeobecně známým, protože toho bohužel nestihl napsat moc; ale i tak to další „bohužel“ míří k našim nakladatelstvím.
„Hra dospěla do fáze harmonické fugy. Připomínala časosběrné televizní záběry, na nichž se z hlíny vymrští bledězelený stonek a roste a kyne, až vybuchne v pivoňku nebo růži.“
Hra plná poezie? Spíš dost tvrdý boj géniů posedlých soutěživostí, některých navenek chladných nebo flegmatických, uvnitř bublajících vztekem v případě prohry – vždyť obhajují smysl svého života. Zvláštní vztahy mezi lidmi pohybujícími se kolem šachů a nekonvenční život samotné Beth byly jedinečně pojaté. Mě bavilo číst úplně všechno, včetně konkrétních partií, o kterých nevím ani zbla, a napnutá jsem byla mnohem víc než u detektivky, i když závěr jsem znala. A ten je milý, stejně jako nakonec spousta momentů týkajících se správce Shaibela nebo adoptivní matky Beth. Někoho možná naštve láskyplný pohled na šachové fanoušky (a vlastně i šachisty) v Sovětském svazu nebo kritický tón vůči USA (např. ústavní péče je až nelidská), ale já to všechno přijala s porozuměním a pocitem obohacení a čiré radosti.
(Překlad je výborný. Jen maličkost: jednomu příteli se líbí oslovovat Beth jejím příjmením - Harmony. Pokud ale v překladu pronese, že jí bude raději než Beth říkat Harmonyová, smysl se úplně změní.)