Dáma z popela

Dáma z popela https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272480/bmid_dama-z-popela-fhr-272480.jpg 4 139 49

Dáma z popela série

Mrazivý příběh o smrti, která se před ničím nezastaví. Bude osud nezvratný? Jedině žena se železnou vůlí může uspět jako pohřební zřízenec ve viktoriánském Londýně, ale Violet Morganová je na svou živnost velice pyšná. Zatímco je její muž Graham zaujatý budováním jejich postavení ve společnosti, Violet se věnuje jejich pohřebnímu ústavu. Je empatická, velice znalá pohřební módy a více než smířená s rolí smrti v životě... celý text

anna2328
31.10.2018 4 z 5

Navzdory pochmurnému prostředí roztomilá detektivka z viktoriánského prostředí, která neurazí ani nijak zvlášť nenadchne. Jako odpočinkovou četbu vřele doporučuji.

Ketrin.TR
18.10.2018 3 z 5

Mám ráda knížky z viktoriánské Anglie, ale tato mě moc neoslovila. Přestože bylo období a zvyky popsané moc hezky, tak nějak mi tam chyběla trošku pochmurná a temná atmosféra té doby na kterou jsem se těšila a na kterou mě nalákala pěkně zpracovaná, tajuplná obálka. Knížka obsahuje hodně politických a historických fakt; v politických postavách a jejich zájmech jsem se poměrně ztrácela a díky tomu mě tyto pasáže dost nudily a opouštěla mě chuť číst dál. Naproti tomu příběh Violety mě bavil; až na již níže zmiňovanou pasáž v ZOO, která byla docela propadák. Jako kdyby autorce došel při psaní dech. Po dalších dílech od této spisovatelky nejspíše sahat už nebudu.

elleyne
01.10.2018 4 z 5

Podle nízkého hodnocení zde jsem se obávala, že mě kniha bavit nebude, ale naštěstí mě bavila. Zajímavě podáno bylo téma pohřebnictví a zajímavě byly vloženy historické události do života hrdinky

CAM
20.06.2018 5 z 5

Úžasný příběh z viktoriánské doby, hlavně z prostředí pohřebnictví. Velmi zajímavé, četla jsem knihu jedním dechem a těším se na pokračování.

martina.culik
29.05.2018 4 z 5

Viktoriánskou dobu mám hodně ráda a tato kniha mi opět o něco rozšířila obzory.

vvvecna
19.03.2018

Naprosto skvěle napsaná kniha z historie a z prostředí pohřebnictví.Doporučuji knihu těm kteří se zajímají o historické romány - čte se úplně sama

PavlínaAlžběta
26.01.2018 5 z 5

Druhé seznámení se spisovatelkou, která mě padla do oka s románem Vraždy Aristokratek. Christine Trent nejen, že dokáže perfektně popsat viktoriánskou dobu, včetně celého okolí, vykreslit postavy, sama tímto životem sama žije a obklopuje se věcmi z viktoriánské éry, což je znát při jejím stylu psaní. Toto dílo trochu slabší než Smrt aristokratek, nicméně v příběhu se objevuje hlavní hrdinka úžasná Violeta, kterou jsem se velmi oblíbila, majitelka luxusního pohřebnického ústavu, která si poradí se vším, zápletka se sirotkem, detektivní námět u kterého najdeme i napětí. Děj je protkán fakty historie i tehdejší politikou na které si dala autorka v popisech záležet, ale která mě nebavila ani u předchozího románu, nicméně do děje patří. Rozhodně kniha nepatří mezi klasické romány pro ženy z červené romány, což jsem již někde také četla. Pro mě další velmi podařený román, autorku jsem si oblíbila.

Careza
22.12.2017 5 z 5

Pro mě super psané, Viktoriánská doba je krásně nastíněná.

vvvecna
04.12.2017

Krásně napsaná kniha,už ses těším na další díly

ciaram
16.10.2017 3 z 5

Začítala jsem se vpravdě dlouho - své by o tom mohl vyprávět kamarád, který si mé nářky musel vyslechnout. Ale nakonec jsem rezignovala na příběh a užívala jsem si tu historii. Bavilo mě ověřování všech zmíněných faktů. Ale jinak je kniha nevyvážená, epizodická.

DalJa
08.10.2017

Nalákána na viktoriánské pohřebnictví jsem si knížku půjčila, ač jsem si od ní neslibovala mnoho. Po otevření se ukázalo, že autorka přihodila ještě téma historické (postoj Británie k válce Severu proti Jihu) a vražednické. Bohužel z toho ukuchtila šlichtu bez chuti a bez zápachu.

Eeli
06.09.2017 2 z 5

Mnoho historie na úkor děje. Kniha o ničem. Do třetí čtvrtiny se nic moc neděje, následující jakýsi dějový zvrat nic moc nesouvisí s předchozími událostmi, čtenář má spíše pocit, že tam jen tak přibyl, aby se v knize vůbec něco dělo. Jinak je celý příběh rádoby poskládán ze skutečných dějinných událostí a postav a protkán jednáním hlavní hrdinky, což ale zapříčinilo, že text postrádá kontinuitu. Je chvályhodné, že autorka zřejmě musela nastudovat spoustu historických zdrojů, ale méně je někdy více a tady by to neškodilo, protože všechna ta historie ubíjela příběh samý. A i přes to, že se jedná o komplex skutečného a fiktivního, působí kniha nezajímavě a její nezáživnost nezmenšuje ani rádoby tajemná atmosféra vyvolaná prostředím a tematikou pohřebnictví.

GabrielleE
07.08.2017 4 z 5

Říká se nesuď knihu podle obalu, ale já podle něj čekala něco trochu jiného. Trochu víc temné atmosféry a pohřebnictví.
Líbily se mi části se sirotkem. Ale části s politikou byly opravdu nudné a těžko se mi četly.

evickakyticka
13.05.2017 3 z 5

Začátek knihy byl docela pozvolný, velice se nic zajímavého nedělo. Teprve příchod malého sirotka vzbudil můj zájem. Kolem pohřebnictví se děj nijak výrazně netočil, byla tam přimíchána i politika, kterou jsem těžce překousávala. Konec mě vyloženě nudil a myslím, že mohl být i kratší.

cérka
22.04.2017 4 z 5

Očekávala jsem historický román pro ženy, ze staré dobré Anglie a dostala jsem ho. Chtěla jsem si u knihy odpočinout, trochu se bát, trochu se červenat a jo! Všechno to tam bylo! Za mě čtyři hvězdičky. Konec byl trochu nedotaženy, ale jinak pěkná červená knihovna :-)

hellena1523
05.02.2017 2 z 5

Upřímně jsem čekala něco víc. Mám moc ráda takovou tu gotickou atmosféru, kterou jsem tady očekávala...a místy jsem ji i cítila, ale málo...moc málo...zpočátku jsem po dočtení byla víceméně nadšená (ale to bývám u mnoha knih, proto raději hodnotím s nějakým časovým odstupem), ale nakonec to zas až takový zázrak nebyl. Tu atmosféru bych si představovala tak nějak silnější...Hlavní postava se mi moc líbila, ale ostatní mi přišly dost zvláštně zpracované...Zapracování skutečných reálií, událostí a postav oceňuji, to se mi moc líbilo. A linie příběhu, která se zabývá společenskými vztahy a motivy Anglie a Ameriky pro ty a ty kroky, byly moc prima, ale jinak...Nějak nevím...Zprvu jsem byla přesvědčená, že se pustím do dalšího dílu jakmile bude vydán, ale přistihla jsem se, že se mi vůbec, ale vůbec nechce...

msjadepaton
07.01.2017 3 z 5

Nebylo to špatné, ale bylo tam několik zásadních nedostatků, za které jsem prostě nemohla dát víc než tři hvězdy. Hodně lidem zřejmě vadilo to, že se tam řešila americká občanská válka. To mi nevadilo, protože to bylo do děje zakomponované celkem dobře (až na ty vstupy Charlese Francise Adamse, který byl z nějakého důvodu neustále nazýván plným jménem, a který tam neplnil žádnou podstatnou roli kromě toho, že neustále mlel o tom jak je potomek prezidenta a chce si zasloužit úctu a způsob, jakým na tom pracuje - vzhledem k tomu, že ale nebyl hlavní postava a na hlavní postavy měl minimální vliv, to prostě v knize nemělo absolutně co dělat).
Bohužel to nebylo jen o občanské válce. Nebo jen o smrti prince Alberta (nepovažuju to za spoiler, protože je to historický fakt :D). Nebo jen o pohřebnictví. Nebo jen o vyšetřování vražd. Nebo jen o problému britské neutrality v americké občanské válce. Nebo jen o špezích konfederace a unie na britské půdě. Bylo to o všem.
Kniha neměla jednu jasnou dějovou linii. Měla dvě hlavní linie (na jednu postavu) a pak spoustu menších, které ty dvě doplňovaly. Byl to mix absolutně všeho co tam autorka dokázala vecpat ze skutečných historických událostí dvou let (plus několik událostí, které se ve skutečnosti staly jindy) a navíc ještě smyšlené události a příběhy smyšlených postav. Violeta nejen žila vlastní život, ale ještě se nachomýtla snad ke všemu, k čemu se dalo.
To, co mě na knihu nalákalo, když to ve své recenzi zmiňovala Rodaw, byly deníkové zápisky někoho záhadného, kdo chce někomu ublížit a vy nevíte kdo to je a komu chce ublížit. Bohužel to na knize byla ta nejméně záživná část (tedy hned po Adamsovi), protože deníček by napsán stylem Stewieho ze seriálu Family Guy (to odporné miminko se jmenuje Stewie, ne?) a navíc jsem si myslela, že to celé bude mít s Violetou mnohem větší spojitost (tedy ano, na konci mělo, ale odhalení toho člověka mě prostě dost zklamalo).
ALE. Za přečtení to stálo. Autorka měla nastudováno, což bylo sice občas na škodu, protože tam cpala všechno, ale ta atmosféra byla skvělá. Děj, i když byl rozkouskovaný, mě hodně bavil, i když jsem se do toho chvíli dostávala. Bylo tam spousta zajímavých scén a historických událostí. Hodně mě bavily části s královnou Viktorií a princem Albertem. Pak samozřejmě pohřby a pohřební zvyklosti. Zajímavé byly i politické záležitosti, pokud je zrovna nevyprávěl Adams (ano, já vím, ale jak ten člověk prošel přes editora, to nechápu). I osobní život Violety mě zajímal.
Celkově to hodnotím docela kladně a přemýšlím o druhém dílu (ačkoliv mě dost odrazuje ta událost na konci, která naznačuje, že druhý díl bude o dost jinačí). Kdyby nebylo Adamse a Stewie byl nějaká výraznější postava, bylo by to na čtyři hvězdy. A kdyby děj držel lépe pohromadě a autorka trochu probrala seznam událostí, které tam musí strčit, bylo by to na pět.
Každopádně nelituju, že jsem si ji přečetla. Bylo to dobré :).

orinka3
27.08.2016 5 z 5

Unikátní kniha! Dočítala jsem ji se vzrůstajícím zaujetím. Tolik nevšední téma, citlivě a vkusně zpracované. Román o hrdé, sebevědomé a cílevědomé ženě, která bojuje s předsudky ve viktoriánské společnosti a nebojí se postavit všemu, co ji v životě ohrožuje. Profesionálka ve svém oboru. Je dost těžké napsat "miluje svou práci", ale je to skutečně tak a je to asi i možné. Vztah a korektní přístup k zesnulým je pozoruhodný. Stejně tak i etiketa, kterou bravurně zvládá při setkání s VIP osobnostmi. A aby to neměla tak snadné, život jí komplikuje mizerný manžel. Zajímavé jsou i pasáže pojednávající o politickém konfliktu Anglie a Ameriky, která prožívá boj Severu proti Jihu. Detektivní závěr korunuje celý příběh a ač tomu nic nenasvědčuje, konec je přesto dobrý. Knihu řadím k vyloženě čtivým a poutavým románům, na které se nezapomíná. Český překlad není zdaleka tak špatný, aby kvůli němu člověk zahodil příležitost k dobré četbě.

AllyKumari
08.08.2016

Silou vůle jsem se dopracovala ke stránce padesát a pak se vzdala. Na vině je naprosto otřesný český překlad. Mít v jedné větě třikrát "která" je zvěrstvo.

zuzana2599
25.06.2016 4 z 5

Ráda se zase s Violet Morganovou setkám v další knize s názvem Uloupené tělo. To už bude Violet provdaná a své pohřebnictví bude provozovat na divokém západě. Knížka mě zavedla do prostředí viktoriánské Anglie, do chudobince, kde Violet najde svoji dcerku, ke královně Viktorii, je zde i detektivní zápletka, špetka napětí. Hezké počteníčko !

Anglie 19. století

2015  76%Dáma z popela
2016  75%Uloupené tělo
2017  74%Vraždy aristokratek
2010  70%Panenka pro královnu

Kniha Dáma z popela je v