Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel

Ďáblova zahrádka aneb Přírodopis strašidel https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159981/bmid_dablova-zahradka-aneb-prirodopis-st-zFn-159981.png 5 20 20

V nakladatelství Paseka již druhé (první 1992) vydání reprintu Váchalova originálu z roku 1924. Toto období patří k umělcovým nejplodnějším. V roce 1924 dokončil mimo jiné nástěnné malby v Portmanově domě v Litomyšli a vydal svou nyní nejpopulárnější knihu, Krvavý román, v jehož závěru již je pevně rozhodnut začíti práci lepší a důstojnější - Postylu kacířskou. Přírodopis strašidel je formálně ironizací a parodizací dobově významného vědeckého encyklopedického díla, Brehmova života zvířat, mapuje však svět zcela odlišný, svět vnitřního autorova vědomí a podvědomí.... celý text

LukasB.453
13.04.2023 5 z 5

skvost. formou i obsahem. vivat Paseka - a jediná škoda, že to není na originálním "anglickém papíru".

fleurmilk
24.02.2018 5 z 5

Moje nová láska; tetelil jsem se blahem!

zazvorek
10.01.2017 5 z 5

Je to svérázný lexikon strašidel? Umělecké dílo? Vysoce moderní, nebo naopak anachronická, snad k barokní lidové slovesnosti odkazující libůstka doprovázená ilustracemi? Rešerše historické literatury, vyprávějící o podivuhodných bytostech? Typografická a grafická hra? Co je míněno vážně, co je mystifikace, co je dvojitá mystifikace?
Je to prostě Váchal. Váchal v nejlepší formě. Váchal jako spisovatel, ilustrátor, grafik, sazeč, vazač, vydavatel. Zábavná kniha o bytostech stojících mimo naše chápání a leckdy i vnímání, o tom, jak je (ne)přijímáme a co to pro nás znamená. Každý výtisk byl ve své době unikát.