Cyklistka: Osud poslední baronky

Cyklistka: Osud poslední baronky https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/471772/bmid_cyklistka-osud-posledni-baronky-Dgp-471772.jpg 4 479 134

Osud poslední šlechtičny z rodu Battaglia. Od autorky bestselleru Podbrdské ženy. Být vzornou manželkou: takový osud měl čekat Blanku ze šlechtického rodu Battaglia. Její dobrodružná povaha jí však velela jinak. Z divokého děvčete vyrostla sebevědomá žena, která na kole zcestovala kus světa. Své stáří Blanka pak tráví v chátrajícím rodném zámečku v jihočeských Bratronicích. Sleduje, jak známý svět kolem ní mizí. Až díky studentce žurnalistiky Kláře ožívají vzpomínky na Blančin dávný pestrý život – i na její osudovou lásku, po které jí zůstal jen nikdy nepřečtený dopis.... celý text

V28
17.07.2021 5 z 5

Krásná, čtivá a v druhé polovině smutná kniha. Dějiny a doba válcují vše co přijde do cesty a neberou ohledy na nikoho. Zajímavý tip - TV dokument Madame Le Murie nebo rovnou cyklovýlet, zámek Bratronice a okolí Blatné určitě stojí za procházku a projetí.

zuzana2599
14.07.2021 5 z 5

Cyklistku jsem si skutečně vychutnala, jako čaj servírovaný na tom nejjemnějším porcelánu, jako něco mimořádného a nevšedního. Ano, i taková byla paní baronka Blanka. Bylo mi ctí se s ní seznámit, sledovat její životní pouť, oddat se příběhu s nádechem nostalgie, melancholie, smutku, ale i radosti ze života a z obyčejných věcí. V knize se obdivuhodně střídá minulost s přítomností, je jen tenká hranice mezi časy, kterou čtenář vždy rozpozná a netápá v ději. Styl psaní je vytříbený, skvělá je práce s jazykem. Pro mě je to nejlepší autorčina kniha, mám přečtené tři.
Když zase zítra nasednu na své kolo, paní baronce bude patřit má vzpomínka !

Knižní střípky
13.07.2021 4 z 5

Autorka hned v úvodu knihy píše, že Blanka skutečně žila, ovšem příběh jako takový je smyšlený. Když si však přečtete články na internetu o Blance a jejích příbuzných, zjistíte, že spousta věcí z knihy se zakládá na pravdě a z toho jsem měla velkou radost. Na jejím příběhu je skvěle vykresleno, že být šlechticem neznamená automaticky mít na růžích ustláno. Obzvláště ne když žijete v Československu po roce 1948. Blanku nešlo jinak než obdivovat, i když se přiznám, že mi nebyla úplně stoprocentně sympatická, ale rozhodně to byla žena, která bojovala jako lvice s nepřízní osudu a nenechala se porazit. Jsem moc ráda, že jsem tuto dámu, její rodiče a bratra mohla díky Janě Poncarové poznat.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky

Vallenka
13.07.2021

Příběh jsem přečetla téměř na "jeden zátah" během víkendu a ještě stále ve mně rezonuje. Vyvolal u mě pocity smutku, melancholie, naději, odvahu-a mohla bych popisovat dál. Je toho opravdu hodně. Z mého pohledu zatím nejpovedenější knížka autorky. Obdivuju, jak krásně pracuje s jazykem - veškeré popisy a dokreslení situace tak pěkně plynou a navazují jak voda v potoce. Neobtěžují. A příběh jako takový - musela jsem si přečíst o historii rodu Battaglia a překvapilo mě, že se autorka držela linky skutečnosti, do které zasadila příběh o lásce, kterému jsem opravdu uvěřila. Do poslední tečky a písmenka.

zuzik03
11.07.2021 5 z 5

Někdy to tak vyjde, že se vám do ruky náhodně dostane kniha, od které nic nečekáte a příjemně vás překvapí - Cyklistka je krásný a uvěřitelný smyšlený příběh reálné osoby. Moc se mi líbilo střídání vzpomínek a současnosti, smíření se se životem na sklonku stáří, čerpání síly a radosti z přírody. Mladá Blanka byla plná odvahy, energie a touhy po svobodě a i když jí život nevyšel dle jejich představ, necítila jsem z ní žádnou hořkost nebo zapšklost. Z knihy jsem si odnesla hlavně dobrý pocit a obdiv k jejímu nadhledu a vyrovnanosti.

Katka2382
05.07.2021 5 z 5

Moc pěkná a čtivá kniha.Paní baronka rozhodně neměla jednoduchý život,zejména ne po válce.Ale přesto nezahořkla a žila jak nejlépe to šlo.

Katerina015
05.07.2021 5 z 5

Kniha se mi moc libila, je to malicko jine, nez jeji ostatni knihy, ale presto super. Tesim se na dalsi autorcin pocin

Pípasek
04.07.2021 5 z 5

Super!!! Jak jinak u autorky. Všechny knihy přečteny na jeden zátah.

iveta3689
26.06.2021 3 z 5

Hezký příběh o zajímavé osobnosti. Kniha je dobře napsaná, čtivá, ráda si přečtu něco dalšího od autorky. Hodnotím na 3,5*.

ivousekk
24.06.2021 5 z 5

Skvělé, šíleně smutné, poučné, nepochopitelné... Příběh, byť smyšlený, vás rozhodně nenechá v klidu. Připravte si kapesníky, budou se hodit. První kniha autorky, co jsem přečetla a moc se mi líbila. Doporučuji.

reva85
23.06.2021 4 z 5

Když jsem dozvěděla, že Jana Poncarová chystá román Cyklistka, byla jsem nadšená, protože bydlím nedaleko Bratronic a osudy rodiny paní baronky Battaglia znám. Jenže zanedlouho poté jsem si přečetla Eugenii a nadšení ze mne dost opadlo. Knihu jsem tedy četla ze zvědavosti, ale musím říct, že je povedenější než Eugenie. Druhá polovina knihy mě bavila více. Jsem ráda, že se život paní baronky dostal do širšího povědomí. Doporučuji se podívat na dokument Paní Le Murie a udělat si výlet do Bratronic a do Záboří :-)

eva3992
17.06.2021 5 z 5

Příběh baronky Blanky ze šlechtického rodu Battaglia. Divoká dívka, která neprahla po manželství, ale měla raději dobrodružství, a především jízdu na kole. V rozpadlém zámečku na jihu Čech vzpomíná na své mládí i na svou osudovou lásku. Příběh je inspirován skutečnou postavu, avšak celkově je smyšlený.

Tak tohle byla úžasná knížka. Po Eugénii a Podbrdských ženách jsem čekala, že se mi to bude líbit a mé očekávání se vyplnilo, možná snad i předčilo. Je to knížka, která Vás zasáhne. Budete sledovat nelehký osud šlechty v Československu, i to, jak se k tomu sami postavili. Baronku Blanku si zamilujete, budete jí fandit a budete vše prožívat s ní. Příběh čteme ve dvou rovinách – když byla Blanka malá a pak z pohledu stárnoucí Blanky, jak vzpomíná na svůj život.

Knížka mi dala přesně to, co od knihy očekávám – emoce. Budete se smát, budete však i brečet, rozhodně si připravte kapesníky. Po dočtení poslední stránky jsem měla chuť začít číst zase znovu od začátku, vůbec se mi s paní baronkou nechtělo loučit. A navíc jsem se dozvěděla spoustu nového.

Jelikož jsem chtěla vědět víc o skutečné postavě paní Blanky, kromě pátrání po internetu jsem se podívala na dokument Paní Le Murie, kde se s Blankou seznámíte „osobně“ a jen si dokreslíte celý příběh o její osobu, její hlas a její skutečné myšlenky.

Za mě tedy velké doporučení, krásná knížka, kterou si užijete a k tomu se dozvíte spoustu zajímavých informací. Nádherná obálka je už jen třešničkou na dortu.

begonie226
16.06.2021 4 z 5

Krásně zpracovaný příběh baronky z rodu Battaglia, částečně smyšlený, částečně založený na skutečných událostech. Děj je zasazený do jihočeských Bratronic, kde na rodném zámečku vyrůstá Blanka a její bratr Kristián, kde vzniká i jejich láska k dobrodružným výpravám na kolech. Osudová láska v nešťastné době, láska k rodině, prvovýlety na kole do Alp i kolorit vedlejších postav, to vše dává dohromady velmi čtivý román .

jitka7326
13.06.2021 5 z 5

Smyšlený příběh skutečné baronky Bataglia. Vzal mě za srdce. Doporučuji se ještě podívat na dokument o této dámě Paní Le Murie.