Cujo

Cujo https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29680/bmid_cujo-ouH-29680.jpg 4 2250 2250

Přichází to velice nevinně, jako vždycky. Veliký přátelský pes pronásleduje divokého králíka, který spadne do skryté podzemní jeskyně, a rozvíří spící zlo krutější než smrt sama. Zděšený čtyřletý kluk vidí, jak se samovolně otvírají dveře jeho šatníku, a vykřikuje při pohledu do démonických krhavých očí, které svítí ze tmy. Maineské městečko Castle Rock je v zajetí děsivé hrozby...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Cujo , 1981

Wolf012
26.06.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha, která je tak moc reálná až to děsí. Miluji kingovo popis osob díky němuž se cítím součástí děje

Laylak
21.06.2019 5 z 5

Katastrofy sa deju, ked prestanu fungovat viacere veci. Nikdy nie, ak sa pokazi len jedna, to nestaci. Vzdy je sled udalosti, ktore vedu do zahuby. A tak to je aj v tejto knihe. Obrovsky pes, ktory sa nechce vzdat, na druhej strane zena s dietatom, ktora sa tiez nechce vzdat. Pre mna bola kniha napinava, kazdy tusi, kam to vsetko speje, ku koncu si prajeme happy end, no autor to spravne vystihol, ako horke vitazstvo. Cujo, stary dobry priatel deti uz taky dobry nie je. Drzala som prsty ZENE a CHLAPCOVI, King sa s nami trochu pohraval a natahoval to, avsak ked clovek alebo mozno aj pes po niecom velmi tuzi, nevzda sa tak lahko.

ArwenAragorn
12.06.2019 4 z 5

Výborné, ale patří k těm slabším od autora.

Ivan Kučera
05.06.2019 4 z 5

Film to plus mínus ignoroval, ale v knihe sú rozpísané nielen problémy s manželskou neverou, ale tiež v reklamnom biznise. V tomto smere je možné, že sa autor jemne inšpiroval o 7 rokov staršími Benchleyho Čeľusťami, ktoré tiež pojednávali o útokoch veľkého zvieraťa na ničnetušiace ľudské obete, ale v prvom rade boli sondou do mikrosveta zaspatého mestečka a do vzťahov (a duší) jeho obyvateľov. Niekomu to nepochybne bude vadiť a priznám sa, že keď sa ku mne Cujo dostal ako k puberťákovi, tiež ma dané pasáže neskutočne nudili. Dnes už to ale vnímam inak, lebo som pochopil, že aj vďaka práve tomuto jedinečnému prístupu King v 70. a 80. rokoch žánru tak vehementne pomohol: odmietol sa sústrediť len na krvavé scény a ponúkol aj špičkovo spracované postavy, vzťahy a dialógy. Koniec je drsný, King mal také závery v tom čase ostatne rád (a filmári ich naopak brutálne menili, viď. film Cujo, ale tiež napr. Kukuričné deti). Samotný Kúdžo je mrazivá obluda. Budí nemilosrdný rešpekt a hoci si spočiatku pochvaľujete, ako nekompromisne ho (a jeho zbesilé útoky na ľudí a autá) King napísal, nakoniec je to taký tlak, že si prajete, aby sa to preboha už konečne skončilo. Lenže Stephen King nie je typ autora, ktorý by si bral servítky (aspoň vtedy nebol) a aby si dobrovoľne nechal ujsť príležitosť poriadne v tom čitateľa vyčvachtať. Sranda je, že bernardínov obecne považujem za asi jedno z najmierumilovnejších plemien, už jorkšír mi pripadá oveľa väčší satan.

eliska2669
01.06.2019 3 z 5

Fakt psychický týrání. Úplně vás to natahuje k prasknutí, a furt nic, a furt nic. Příběh je vlastně úplně jednoduchej, líbí se mi, že tam nefiguruje žádný nadpřirozeno ani psychopatický zabiják. King má dobrý charaktery. Vždycky mi dlouho trvá, než se do něj začtu, ale když se mi to podaří, tak nikdy nelituju.

PANKY71
23.04.2019 3 z 5

Castle rock, stát Maine - fiktivní městečko Stephena Kinga, kde se tento příběh odehrává. Na začátku si připomeneme knihu Mrtvá zóna, které jedna část byla zasazena právě sem. V časové posloupnosti je to tedy druhý románový příběh z tohoto místa. Děj je na pomezí drama/thriller a mohl by se stát komukoliv, kdo bude ve špatný čas na špatném místě.
Kniha se četla dobře, většinou psaná v poklidném tempu. Konec samozřejmě gradoval. Hodnocení bych dal 3,5 ale bohužel zde půlky nejdou, takže 3.
(Výslovnost jména Cujo by měla být Cucho, v příběhu je zmíněno, že jméno je španělské)

Motorhead
21.04.2019 1 z 5

Nepravdivé, nepravdepodobné, nekonečne dlhé a nudné. A samozrejme samoúčelne a zbytočne kruté - lebo keby nie, čo by si Majster s takým subliterárnym laxírovaním na konci počal.

vojtahoodie
18.04.2019 3 z 5

Moje první kingovka. Očekával jsem to trochu děsivější - při čtení první půlky jsem přemýšlel, jestli jsem si koupil horor nebo knížku o nudných životech amerických vesnických buranů z 80. let. V druhé půlce se to trochu rozjelo - jistě, bylo tam spousta napínavých částí, ale u napětí taky zůstalo. Nechápu, že to někdo může nazývat horor, protože já jsem při čtení ani jednou ani MALINKO nepocítil žádný strach, a to si o sobě myslím, že se vyděsím celkem snadno. V těch nudných částech jsem měl chuť s knížkou švihnout do kouta. Jinak celkově to hodnotím jako celkem zajímavý příběh, takové napínavé čtení na dlouhé zimní večery, ale opravdu nechápu, že to někdo nazývá hororem. No nic, mám teď doma ještě Řbitov zvířátek, který má být prý nejděsivější Kingovou knihou, tak uvidím, ale jestli to bude stejně "strašidelné" jako Cujo, asi s Kingem skončím stejně rychle, jako jsem začal.

EnaryFeniel
17.04.2019 5 z 5

Tak jsem si v průběhu čtení říkala, co se ještě může pokazit? ... No úplně vše! Od části která se odehrávala s Donnou a jejím synkem mi kolikrát vyletělo: ,, No to snad ne! ´´ Ke konci čtení mi občas bylo kapku horko, ačkoli přes den ještě moc teplo není. Konec byl překvapivý, ale to je King. :) Mně tedy Cuja líto nebylo.. nu možná trošku, když nahlédnu že se to stalo náhodou.. ale i tak jsem se těšila kdy konečně zaklepe bačkorama.. záporák jeden. :) ( Ale ano, bylo mi líto hafana, ale i tak jsem mu přála ať už jeho nešťastné utrpení skončí ) - Jo a asi jsem celou dobu jeho jméno četla špatně.. ,,Kchujo´´ asi to mělo být spíše ,,Kudžo´´ :)

Kubikula4
11.04.2019 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, některé pasáže trochu nudily, ale jinak velmi čtivé a dechberoucí. Nechápu, že jsem ji nečetla už dřív, na Kingovi ujíždím už
minimálně patnáct let... Zjistila jsem, že mám raději jeho tvorbu z osmdesátek, než tu pozdější. Asi je to tou atmosférou a životním stylem před érou mobilů a internetu. Spoiler: Konec mě rozplakal a Kinga jsem nazvala nebetyčným "č...". A o psa mi jako jiným tady fakt nešlo... Jak nemilosrdný umí být. Vykreslí vám postavu i s jeho pocity, sny a strachy, navodí sympatie a pak tadaaaaa, necháme postavu zemřít. Je to sadista, tak je to... Knížku jsem ani nechtěla dočíst... No dočetla jsem ji a chystám se na další, nu.

pedroK
18.03.2019 4 z 5

Další z Kingových knih, která se točí "jen" kolem jedné ústřední postavy, jejího boje. Co říci... Kingův styl, napínavé, propracované postavy, uvěřitelné.. standardně vás bude napadat: "a co bych dělala já??" Mám to u Kinga skoro pokaždé. Děj obsahuje několik linií a snad jen jedna, dvě končí dobře, ostatní tragicky, ten závěr byl na mě teda těžký :(
Jinak jako thriller za mě fakt dobrý! Ale kterou si od něj vezmu příště???

haki34
01.03.2019 4 z 5

pro mě typická Kingovka...t.j. příběh , který se vám může klidně stát...se psy nemám jen dobré zkušenosti (začlo to asi v dětství pokousáním malým "hravým" pejskem, který mi celkem dlouho visel na noze a já jsem se bála...a táhla ho s sebou na té noze...)...a teď jsem navíc matka, no i v době , kdy jsem knížku v rámci "ulejvání se" od učení na zkoušky v parném létě četla, mi z ní nebylo dvakrát do zpěvu... uff... no, ale jak píše opic 12: ..tak si radši dáme dalšího Kinga co vy na to ?
p.s. taky by mě zajímalo, jak se Cujo správně čtě ?
p.s.2 ..a vůbec to nevylepšilo můj vztah ke psům obecně ;) i když CUjo byl jen jedním hráčem v příběhu...

Usire
08.02.2019 4 z 5

Dost depresivní téma, ale to ke Kingovi už patří. Kniha se čte dobře a rychle, děj má spád a závěr je opět skvělý. Čím víc se příběh blíží ke konci, tím Cuja stále více nenávidíte. Nakonec to autor shrne tak mistrovsky, že Vám bude psa i líto, protože on za to vlastně ani nemůže.

Misan1993
05.02.2019 5 z 5

Parádní napínavá kniha z prostředí Kingova Castle rocku. Pokud se rozhodujete o koupi psa, doporučuji přečíst.

ibs
10.01.2019 2 z 5

No neviem, asi som od fenomenalneho Kinga cakala nieco “viac”, ako nebolo to zle ani slabe, boli tam aj veci na zamyslenie i tie take “kingovske” opisy navodzujuce situaciu, ale zeby som to chcela citat este raz, to asi nie...

iveta3444
31.12.2018 5 z 5

Čtivé, ale smutné.

JelloBiafra
06.12.2018 5 z 5

Natural horror, ktorý začína na prvý pohľad nevinne, ale postupne autor pritvrdzuje a v závere budí emócie, kde jedno oko nezostane suché. Ďalšia ukážka, že King dokáže aj s banálnym námetom a v menšom rozsahu (255 strán) urobiť z románu ultra-napínavú záležitosť - stačí mu na to len jeden Bernardýn, ktorý sa nakazil besnotou. Prepracovaná psychológia postáv, pohľad do zmýšľania človeka v krízovej situácii a celková civilnosť pridávajú knihe na pôsobivosti. Ale svoje dielo odvádza aj depresívna atmosféra a držanie čitateľa v napätí ako to celé dopadne. No priznám sa, vedel som ako to skončí a že kniha má odlišný záver než filmová adaptácia z roku 1983, ktorú som videl pred mnohými rokmi. Ale aj tak mňa tým smutným a cynickým záverom King dostal a tak dávam plný počet.

poz3n
26.11.2018 4 z 5

Milé překvapení. Především proto, že King z postavy Cuja neudělal rovnocennou hlavní postavu (bál jsem se, že budu číst hororový příběh, jehož hlavní postavou je pes), ale spíše ho použil jako svůj autorský MacGuffin, který mu umožnil dostat postavy do daných situací. Zároveň se opět ukazuje Kingova schopnost výborně pracovat s charaktery postav a jeho nadání pro vystižení běžných lidských pocitů. Tahle jeho civilní poloha má v Cujovi skvělé uplatnění a dokáže tak z charakterů postav dostat to nejzajímavější. Trochu jen lituji, že jsem Mrtvou zónu četl již před nějakou tou dobou a velkou část odkazů jsem tak už úplně nepochytil.

opic 12
24.10.2018 3 z 5

Taky znáte ten pocit...
Na někoho čekáte.Má přijít a nebo za chvilku přijet.Čekáte na někoho koho jste už nějaký čas neviděli.A to když je to někdo z vašich blízkých a podobně tak to je vůbec flustrující.V době mobilů něco nepředstavitelnýho.Nebero to.Zas tam má hlasovku.Kde zase je,ptáte se ? To mu spadnul do kanálu a nebo baterka atd.Prostě se neozývá.Co se stalo...a ted vás napadají roztodivný paranoidní vize,strhující příběhy a nápady o mnoha variacích: asi něco v práci,nebo po cestě na silnici.Snad srnka a nebo že by klokan ? Tady u nás ? Že von(a) někoho má,proto nejede.Je to jasný.Slepičí nemoc,jako když zanáší.Když vyčerpáte nejrůznější možnosti.Zbývají ještě únosy s mimozemštanama,ale to už jdeme do extrémů.Na co tím naražím ? Na všechno.Člověk si dokáže užasně komplikovat život a navíc vytváří fůru úžasných představ s domněnkama.Podezření,pochybnosti,strach,beznaděj !
A to co se stalo v této knížce tak se tam taky krásně na stránkách vyskytuje.Tyhle pasáže byly fakt povedený a vypravěč si je spolu se čtenářem patřičně dokáží užít.
Na začátku v Castle Rocku se seznámíme s postavami a jde o velice příjemnej rozjezd a nához charaktérů.Klasika homo Kingus.Pak nějaká proměna s bodem zlomu.Postupné napínání,nějaké peripetie ve vztazích.Popeláři nevyvezli popelnici atak podobně.Dobývání plechové tvrze jsou povedenými mrazivými zážitky a klidně jsme tam mohli strávit více času poněvadž to tenhle autor jednoduše umí.Ty uzavřený prostředí.Maniakální stísněnost.Deprimující psychoidní stavy.Často se odbíhá k jiným postavám a celkově to spíše vyprávění tentokrát rozmělnuje a zase až tak to nemá důraz na celkový vyznění.Ale to může být jen každého úhel pohledu.Pochvalu dávám za zlo v přirozené podobě.King tak nějak tenkrát bumbal,docela by mě zajímalo do jaký míry to ovlivnovalo jeho psaní.Podle jeho slov zřejmě DOSLOVA :-) Nelze upřít,jde tu o podstivou čítavou věc.Jen někdy leckdy dokáže víc strhnout.
Někteří uživatelé(lky) tu docela řeší toho čtyřnohého tvora a závěr.Pro pána jána a co ty chudáci lidi :-) Život je samej paradox...tak si radši dáme dalšího Kinga co vy na to ?

jonas4731
12.10.2018 2 z 5

Jedna z nejslabších Kingovek, v první půli se nic neděje, druhá mě moc nevzala, ani na konci.