Čtyři vladaři: Jindřich VIII., František I., Karel V., Sulejman Nádherný a posedlosti, které stvořily moderní Evropu https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404617/bmid_ctyri-vladari-Vv0-404617.jpg 4 13 5

Jindřich VIII., František I., Karel V., Sulejman Nádherný a posedlosti, které stvořily moderní Evropu Kniha známého britského historika přináší barvitý a čtivý pohled na evropské dějiny 16. století perspektivou čtyř výjimečných panovníků. Narozeni během jediného desetiletí, překonávali anglický král Jindřich VIII., jeho francouzský současník František I., císař Karel z rodu Habsburků a osmanský sultán Sulejman, přezdívaný Nádherný, své současníky na evropských trůnech. Někdy spojenci, jindy rivalové, tito vladaři výrazně poznamenali dějiny evropského kontinentu a celého měnícího se světa na prahu novověku.... celý text

Literatura faktu Historie
Vydáno: , Vyšehrad

Four Princes: Henry VIII, Francis I, Charles V, Suleiman the Magnificent and the Obsessions that Forged Modern Europe , 2016

katka134
11.12.2021 5 z 5

Objevení a přečtení této knihy byla pro mě velká radost.

Kozel
14.09.2021 3 z 5

Tahle knížka je celkem neotřelým podáním historické epochy prostřednictvím současného sledování čtveřice nejvýraznějších jedinců (rozuměj vládců) své doby a stejné generace. Epochou je renesanční 16. století a oněmi osobnostmi poslední císař římské říše Karel V., francouzský král František I., nejvýraznější sultán Sulejman a anglický Jindřich VIII. Jsou to fascinující medajlonky ještě víc fascinujících osobností, které hýbaly tehdejším světem a jejichž činy dosti výrazně ovlivňovaly následující dějiny s nejedním dozvukem do dnešních dnů.

John Norwich podává tenhle epický příběh s velikým nadšením, ohromujícím přehledem a neskrývaným stranictvím, které ničemu nevadí a jež se často projevuje osobní poznámkou na adresu událostí nebo osob zmiňovaných (Sulejmanova žena autorovy sympatie rozhodně nevzbudila). Poměrně krátká kniha je nepoměrně natřískaná fakty, daty, zmínkami, souvislostmi a čtenáři se před očima rozprostírá velmi komplikovaný a vzájemnými vazbami propojený obraz, v jehož rámu se mísí boje válečné i diplomatické, rodinné i osobní, státní i každodenní. Mnohdy je ten obraz možná příliš složitý - za sebe přiznávám, že se mi hodně pletly osoby Františka s Karlem a z knihy se stával boj skutečně osobní. Svým způsobem je to kniha především právě o císaři a francouzském králi; Sulejman s Jindřichem byli svébytní jedinci, kteří si celkem svobodně mohli prosazovat svou bez ohledu na vnější okolnosti, jimž museli čelit kontinentální panovníci.

Ta komplexnost je výhodou i bolavým místem knihy, přičemž se obě strany spektra střídají i prolínají. Je to komplexnost ohromující a zároveň dost ubíjející, pokud čtenář nemá jakous takous povědomost o 16. století. Je proto celkem těžké knihu nějak objektivně hodnotit. Je čtivá, zároveň zrádná. Její největší výhodou je ovšem to, že příjemným způsobem ukazuje jak akční, aktivní, propletené, komplikované, vzájemně provázané a sebe navzájem ovlivňující jsou dějiny, které můžou ovlivňovat prakticky pouzí čtyři jedinci.

Za mě to byla náročná, avšak přínosná a poučná cesta. O historii většinou člověk, celkem přirozeně, uvažuje poněkud izolovaně, staticky. Krátká kniha Johna Norwiche hezky ukazuje, jak by měl dějiny člověk číst a vnímat. A konkrétně v případě daného tématu nabídl pozoruhodnou (jistě nikoli bezchybnou, na což si ostatně ani nehraje) syntézu 16. věku.

čef
13.09.2021 5 z 5

Historické dílo o podstatných událostech počátku 16. století v Evropě, zejména v Anglii, Francii, říši a Turecku. Podáno věrně bez různých kudrlinek, i když manželky jsou také v akci. Znovu si tedy připomeneme výpady Turecka se Sulejmanem Nádherným, boje v Itálii mezi Karlem V. a Františkem I. a výboje Jindřicha VIII. ve Francii. Tyto vladaře doprovodíme až do hrobu a znovu se přesvědčíme, že se ani v tomto století lidé příliš nepoučili.

Martinmmm
02.05.2021 5 z 5

Veľmi prehľadný medailón prvej polovice 16. storočia a ich hlavných kráľovských aktérov a ich vzájomných interakcií..

petaSk
07.07.2019 4 z 5

Fakty nabitá kniha o čtyřech panovnících, z nichž jsem povrchně znala jen dva. Čím jsem ale starší, tím více mě historie zajímá, a i když po přečtení téhle knihy budu ráda, že si zapamatuju aspoň 30%, pomohla mi si pospojovat mnoho historických událostí a probudila ve mně jiskru si více období 16. století nastudovat a osudy tamních vladařů si nastudovat. Kniha není nijak čtivá, vystupuje zde a mizí mnoho historických postav a letopočtů, ale díky svému malému rozsahu je kniha dobře stravitelná .

16. století panovníci Karel V. Jindřich VIII. Tudor, král, 1491-1547 raný novověk František I. Francouzský

John Julius Norwich
anglická, 1929
2019  80%Čtyři vladaři: Jindřich VIII., František I., Karel V., Sulejman Nádherný a posedlosti, které stvořily moderní Evropu
2016  80%Města, která utvářela starověký svět
2018  60%Příběhy velkých měst
2010  80%Sedmdesát nejzajímavějších příběhů měst světa
2022  100%Stručné francouzské dějiny

Kniha Čtyři vladaři: Jindřich VIII., František I., Karel V., Sulejman Nádherný a posedlosti, které stvořily moderní Evropu je v