Probuzení Simona Spiera

Probuzení Simona Spiera https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321804/bmid_probuzeni-simona-spiera-lWw-321804.jpg 4 1617 390

Creekwood série

Na začátku všeho byly nevinné emaily… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před svými spolužáky to stále tají. Poslední dny trávil korespondencí se zajímavým klukem ze školy s přezdívkou Blue a natolik se sblížili, že by zvlášť jeho nerad vystavil nějaké trapné situaci a pomluvám. Spolužáci dovedou být pěkní sígři! On by to ustál, ale co Blue? Zná ho zatím jen po síti, ale kdo je Blue doopravdy? Žádného kluka ze školy, co by byl gay, nezná… S nerdem Martinem ale není radno si zahrávat, a tak se snaží vyhovět jeho požadavku: dostat se co nejblíž Simonově nejlepší kamarádce Abby.... celý text

Literatura světová Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Simon vs. the Homo Sapiens Agenda , 2015

_Žanet_
02.07.2020 5 z 5

Přiznám se, že patřím k těm, co prvně viděli film. Byla jsem ním nadšená a okamžitě jsem si zamilovala všechny hrdiny v něm. Bála jsem se číst knihu, protože mi většinou dělá problém číst něco, co bylo zfilmované kvůli velké odlišnosti. A že ta odlišnost byla s filmem podle mě hodně velká. I tak se mi kniha ale neskutečně líbila. Líbilo se mi, že jsem mohla nahlédnout víc do hlavy Simona, přečíst si jeho pocity. Nebudu lhát, několikrát jsem se i nahlas zasmála, což se mi často nestává a kniha mě úplně okouzlila, stejně jako film. Absolutně jsem nesnášela Leu, ale zbožňovala jsem náznaky na to, kdo je Blue a jeho pohledy na Simona. No zkrátka a jednoduše, se k téhle knížce rozhodně vrátím a myslím si, že ne jen jednou.

AnnieR.
25.06.2020 5 z 5

Začnu pár vět o filmu (Musím, já prostě musím). Film bylo to první, co jsem měla možnost vidět a můžu říct, jedním slovem, úžasný. Miluji filmového Simona (Nick Robinson). Ten Kluk mi tam fakt sednul. A teď miluji i knižního Simona a Blua! Líbí se mi takové ty malé náznaky, že je Blue, ten kdo je Blue, nechci úplně spoilerovat, ale to jak na Simona pořád kouká, je sladký a věta '' Jsem pot****, vždycky když jsi u toho ty'' je roztomilá. Tahle kniha je fakt parádní, je to moje první LGBT tématika a myslím, že i poslední (možná, nikdy neříkej nikdy). Ne, vážně s tím nemám problém, jen tohle prostě nečtu (oproti filmům, ty mám ráda... Takový ty něžný romantický filmy a coming outu, jako je Love, Simon...). I když jsem opravdu ráda, že jsem trošku vybočila že svého normálu. Kdo by tyhle dva nemiloval? Miluji jejich emaily. Ti dva jsou tak, hm... perfektní, roztomilí a normálně sladcí. Teď jsem je fakt debilně popsala, ale co už, oni tací jsou.

☀️☀️☀️☀️☀️

Oproti filmu jsem ráda, že jsem se mohla dozvědět více o jejich vztahu, po odhalení a taky mi přijde víc super, to jak mu tam nechal ten vzkaz a celkově jak měl jasno v tom, že se mu nakonec ukáže nebo teda přijde. Takže jen díky tomu, dostává film odemne 98% a kniha 99%. Díky za obojí. A jak řekla Jennifer Niven '' Na Simona Spiera mám velký zálusk. Totálně jsem se do něj zamilovala. Jen škoda, že nejsem jeho typ... ''

☀️☀️☀️☀️☀️

V této knize moc nemusím Leu a u Martina jsem ráda, že napsal jen ten uhozenej vzkaz, ale emaily neukázal!

☀️☀️☀️☀️☀️

A když si čtu po sobě znovu recenzi, tak je fakt roztomilá, chápete jak to myslím?? - A.

cornetka
24.06.2020 5 z 5

Tahle kniha nepatří k novinkám, takže ani není potřeba se o ní rozepisovat. Simon byl fain. Můj obdiv mu patří za to, že si sám sobě přiznal, jak to má a že o tom dokázal říct ostatním.

ja.knihomolka__
22.06.2020 2 z 5

3,3⭐️/5⭐️
Celkově LGBT knihy na mě působí divně, zvláštně. A tahle knížka se tomu taky bohužel nevyhnula. Ne, že bych odsuzovala lgbt lidi, lgbt komunitu, to vůbec, ale při čtení jsem měla divný pocit a cítila jsem se zvláštně. Úplně nevím, jak to popsat.
Každopádně se mi to líbilo, ale jen tak průměrně.
Co jsem ale ocenila, bylo to, že jsem si díky autorce, která postavy hezky do detailů vykreslila, oblíbila postavy nebo jsem si o nich udělala svůj obrázek. :D
Čekala jsem že kniha bude víc čtivá, ale četlo se mi to docela pomalu. Celkový nápad na tento zamotaný příběh se mi moc líbil.

BaDu_
18.06.2020

Zbožňuju tuhle knihu, je tak dojemná a má v sobě skryté krásné věci. Opět jsem hltala stránku za stránkou.

pessimist
14.06.2020 5 z 5

JO. Young Adult je takový můj guilty pleasure, ale za tuhle knihu se rozhodně nestydím. Blue je podle mě nejroztomilejší postava z knihy a kdybych mohla, hned bych si ho vzala. Kniha se mi s každou další stránkou líbila víc a víc, což se teda nedá říct o filmu, který mě spíš s každou další minutou víc a víc zklamal, rozhodně si myslím, že se to dalo udělat líp, ale tady se přece jen nehodnotí filmy, že jo.
Jedním slovem: miluju.

katerina9455
12.06.2020 5 z 5

Konečně jsem se ke knize dostala a bylo to ještě lepší, než jsem čekala. Knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem. Rozhodně ji budu doporučovat. Jsem ráda, že u nás vycházejí knihy s kontroverzní tématikou a rozhodně je důležité, aby dále vznikaly knihy pro děti a mládež s LGBT tématikou nebo třeba tématikou závislostí, tématikou smrti apod.
Z této knihy jsem opravdu nadšená, jak krásně je napsaná, s lehkostí a vtipem, zároveň zpracovává tak náročné a důležité téma. Nutí čtenáře vše prožívat se Simonem a proto je taky snadné ji přečíst během jednoho dne. Sama bych hned chtěla patřila k té skvělé partě kamarádů.
Stejně jako knihu mohu doporučit filmové zprscovani (ovšem knihu hodnotím o malinko výš).

Janinkniznisvet
06.06.2020 5 z 5

Skvělá knížka se skvělým příběhem, čtivá. Mooc všem doporučuji

Knižní střípky
04.06.2020 3 z 5

Na Simona jsem se chystala již dlouho, ze všech stran jsem slyšela samé krásné ohlasy na tuto knihu, takže i když nejsem cílová skupina, neodolala jsem. Kniha je moc milá, místy veselá, místy smutná, psaná lehkou formou a díky ní je velmi čtivá. Maily byly výborné, o tom žádná. Ale u mě se tentokrát nějaké obr mega nadšení nedostavilo. Nicméně knihu má v plánu si přečíst má dcera, jsem moc zvědavá, jak se bude líbit jí. Věřím a do jisté míry i chápu, proč je tak populární. Dospívajícím ji rozhodně mohu doporučit

Denca423
01.06.2020

Tato knížka se mi líbila, myslela jsem si že mě knížka bude nudit ale ne je velmi zajímavá a taky krasně vymyšlená. Vím že je i filmová verze na kterou se chci brzy podívat jelikož nejsem velký čtenář tak si myslím že mě bude bavit víc než knížka.

pedroK
30.05.2020 5 z 5

Tak jo. Bavilo mě to. Bylo to roztomilé! Simona si zamilujete. Styl psaní B. A.je lehký a čtivý. A po dlouhé době kniha s dobrým koncem! Já se na ty jejich maily vždycky tak těšila! Proč to nemá ještě o 200 stran víc???!

zpetkeknize
18.05.2020 5 z 5

Upřímně? Měla jsem strach. Měla jsem strach, že mě knížka bude nudit, jelikož jsem film už viděla. Dvakrát. V průběhu čtení jsem ale zjišťovala, že knižní příběh je vlastně úplně jiný, ačkoliv základ je stejný. Vyvolal ve mě neskutečné množství emocí - smála jsem se, radovala, brečela. Dlouho jsem váhala, zda má cenu si knihu kupovat, ale nakonec jsem ráda, že jsem ji před pár dny v knihkupectví prostě spontánně popadla a koupila. A teď jsem za to vážně vděčná. Každá postava byla svá a měla v příběhu své místo, navíc Simonova rodina byla ještě luxusnějsí než ve filmu! :D

blackoutzuzi
14.05.2020 3 z 5

Další z velmi propagovaných a zároveň velmi přeceňovaných děl. Za mě se jedná o průměrnou YA knihu, která se zabývá LGBT tématikou, což je vzhledem cílovce knihy skvělá věc - nebát se o tomto tématu mluvit a možná tento příběh může i pomoci mladým lidem s coming outem :) Pro dospívající to může být fajn oddechovka, do jisté míry inspirativní. Bohužel ji ale neocením tolik, jako mladší ročníky.

any37
09.05.2020 3 z 5

Už dlouuuho jsem se chtěla podívat na film, nad knihou jsem moc nepřemýšlela a popravdě mě ani nelákala. Nijak moc nečtu YA contemporary, natož s LGBT tématikou. Nakonec Simon moje očekávání nepřekonal, ale ani mě nezklamal. Četlo se to rychle, hrozně příjemně, několikrát jsem se i zasmála. Avšak něco přelomového, co by mi změnilo pohled na svět nebo co bych musela všem doporučovat, v tom nevidím. Plánuji rereading? Sto procentně! Za pár let se k ní ráda zase vrátím a tentokrát budu i lepíkovat.
3,5*/5

a.r.nick
06.05.2020 3 z 5

Tak podle anotace jsem myslel, že v knize se bude Simon s tím, že je gay, nějak víc prát, smiřovat, bude víc tápat sám v sobě, bude mít strach z reakce svého okolí atd., ale přitom pro něj autorka připravila vlastně dokonalý život v dokonalém prostředí s dokonalým pochopením od všech. Viděl jsem později i film a tam to bylo celé trochu dramatičtější a pro mě skousnutelnější, uvěřitelnější.

Petra21
06.05.2020 3 z 5

Hodnotit knihu z jazykové stránky by nedávalo příliš velký smysl vzhledem k věkové skupině aktérů i většiny čtenářů. V obsahové rovině se jedná o poměrně zajímavý literární počin odkrývající témata v současné společnosti relativně častá, a přesto stále do značné míry tabuizovaná. Simon nepředstavuje nějakého vyloženě charismatického "klaďase", spíše je mu do vínku dána mně obrovsky sympatická fádnost či "normálnost" náctiletého dospívajícího s de facto běžným hledáním sebe samého, s poukazem na chyby v mezilidské komunikaci i jejich nápravu. Z tohoto důvodu jsem v Simonovi viděla prototyp nás všech, jakkoliv "odlišný" ze své podstaty je. A byl-li toto autorčin úmysl, pak opravdu gratuluji (!!!), neboť nepředkládala ústřední téma jako senzaci.

milan.krimsky
06.05.2020 5 z 5

Sice jsem neviděl film, ale kniha si myslím, je asi lepší. Jsou v ní vyjádřeny myšlenky hlavní osoby Simona před uskutečněním svého coming outingu, spolu s dopisováním p e-mailu s tajemným Blue, konec je takový HappyEnd

LuCi_Lle
04.05.2020 5 z 5

Bože! Chci mít vlastního Simona!
Krásná knížka!
Děkuji za ní!

vera5841
01.05.2020 5 z 5

Velmi čtivá kniha, napsaná takovou lehkostí, že si ani nevšimnete, jak stránky ubíhají.
Náhled do duše mladého chlapce, který se rozhodne svému okolí přiznat, že je trochu jiný, než se od něj očekává. Jaké budou reakce kamarádů, rodiny nebo spolužáků? A k tomu trošku toho detektivního napínání - kdo je záhadný Blue?

veruptackova
26.04.2020 5 z 5

Nechápu, že mi trvalo tak dlouho se k této knize dostat. Naprosto skvělá! Lepší LGBT knihu jsem nečetla.