Claude Monet

Claude Monet https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65895/bmid_claude-monet-wGj-65895.jpg 4 15 2

Monografie impresionisty Moneta. Malíř bývá často označován jako nejimpresionističtější z impresionistů - podle jeho proslulého obrazu "Impression, solei levant" také celé hnutí dostalo své označení. Autor líčí vývoj Monetova členitého a bohatého díla, které podrobně a citlivě analyzuje v souvislostech doby, v níž vznikalo.

mi-380
04.04.2020 5 z 5

Monet a jeho kouzelná zahrada, Monet a jeho plavidla v protisvětle, dámy se slunečníkem, jeho oblíbené lekníny, rozzářené krajiny a hlavně hra světla a stínů na hladině. Fundovaný popis života i díla jednoho ze zakladatelů moderního malířství, prý nejimpresionističtějšího ze všech impresionistů. Reprodukce jsou mírně vybledlé, ale alespoň na slušném papíru.
95 % (zatím 10 hodnotících s průměrem 84 %).

Redaktor časopisu Charivari Louis Leroy ve snaze zesměšnit malíře Sdružení je nazval „impresionisty“, tedy malíři pouhých dojmů, a to podle Monetova obrazu východu slunce v přístavu Le Havru (Impression, soleil levant, Paříž, Musée Marmottan, 1872). Nebylo to poprvé, kdy velké umělecké hnutí vstoupilo do historie s názvem, který měl původně hanlivý smysl.

MOu598
31.08.2017 4 z 5

Četla jsem v prosinci 2011. Podle mých poznámek:
46 celostránkových barevných reprodukcí obrazů s popisem co, kdy, rozměr, kde umístněno.
Text je na mne moc odborný. Trochu o životě, ale spíš rozbor vývoje díla. V textu se mluví i o některých dalších malířích, především impresionistech.
Pro mne je u tohoto malíře spíš vývoj díla od hezkých obrazů ke krásným a od krásných (bohužel pro mne) k barevným "mazanicím".
Pěkná knížka.

malířství impresionismus Claude Monet, 1840–1926