Panicové

Panicové https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/326300/bmid_panicove-ybW-326300.jpg 3 223 65

V sérii 0.5 Jamie truchlí nad smrtí svého otce a navíc je vážně zraněn a v rukou Angličanů. Prchá s žoldáky a na francouzském venkově se setkává se svým starým přítelem Iana Murraym. Oba jsou ošetřeni a oba mají dobrý důvod, aby se nevraceli do Skotska. A oba jsou ještě panicové, i když měli spoustu možností, jak o něj přijít s dámami lehkých mravů. Ale Jamieho milostný život se zamotává a je také nebezpečný - když osud oba mladé muže dostane do služby židovského doktora Hasdiho, který je najme jako doprovod dvou drahocenných pokladů na cestě do Paříže. Jedním z nich je starý Torah a druhým lékařova krásná dcera Rebeka, jejíž sňatek je již domluvený. Oba – Jamie a Ian – jsou upozorněni, že jde o budoucí nevěstu, ale určitě by byli mnohem opatrnější, kdyby měli tušení, pro koho opravdu pracují.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Omega

Virgins , 2013

čef
23.06.2019 4 z 5

Tato útlá knížka se ještě dělí na dvě části. První je krátký historický příběh, druhá část je upoutávka na fantasy sérii Cizinka, známou též z TV seriálu. Obsahem nic moc, ale nevím jakým kouzlem autorka čaruje, že je to dobře čtivé s čarovnou atmosférou. Přestože nejsem fanda fantasy, u knihy jsem vydržel a nestěžuji si.

tatjana1737
20.04.2019 3 z 5

Sice nemám dočteno, ale snad se na mne nikdo nebude hněvat, že už píšu komentář...

Jak tu padlo několikrát níže, knížku z poloviny tvoří povídka Panicové a z druhé části úvodní kapitoly Cizinky.

Novelku Panicové jsem četla ve sbírce povídek "Nebezpečné ženy" a znovu na ni narazila včera v "Sedmi kamenech lásky a ztráty". Jelikož ji mám relativně v paměti, do třetice jsem ji fakt znovu nečetla. Na povídce jako takové oceňuji zejména propracovanost zázemí a sběr informací, díky kterým text působí velmi věrohodně, a pak různé nečekané dějové zvraty. Nicméně souhlasím s tím, že název jako takový je spíše zavádějící (a stejně tak i výzva, aby čtenář zjistil, co se událo, než se hrdinové série potkali). Povídka opravdu sedí hlavně do sbírky "Nebezpečných žen", pro níž byla zřejmě původně sepsána, a i když za přečtení stojí (a to nejen pro ty, co patří mezi fanoušky Cizinky, ať knih či seriálu nebo obého), rozhodně nezahrnuje všechny Jaimeho osudy a čtenářům, kteří baží po tom, vědět svém oblíbeném hrdinovi víc, ponechává i nadále zoufale mnoho neprobádaného prostoru pro vlastní dohady a fantazii.

Nu a druhá polovina knihy... Budu se klonit k většinovému názoru, ale když jsem četla o tom, že Panicové vyšli, čekala jsem něco naprosto jiného a něco víc. Žila jsem v domnění, že půjde o popis Jaimeho osudů předtím, než poznal Claire, co dělal ve Francii, jak se vrátil do Skotska, jak se vytvářel jeho bratrský vztah s přítelem Ianem apod., případně i to, jak vyrůstal, jaké měl první zkušenosti s dívkami atd. Když jsem pak četla povídku v Martinově sbírce, říkala jsem si, že součástí knihy nesoucí stejné jméno bude asi povídek vícero, a tato bude jen výsekem v celém Jaimeho příběhu.

Takže jsem si knihu nakonec v knihovně půjčila, otevřela... a zjistila, že skutek utek. Ovšem jistou naději ve mně vzbudila ještě informace, že druhá polovina je o Jaimeho seznámení s Claire. Tudíž jsem opět nebyla mylného dojmu, neb jsem očekávala, že to bude Cizinka z pohledu hlavního mužského hrdiny. Nikoli, že půjde o Cizinku. Kterou už jsem četla. V současné době mi to tedy až tak nevadilo, protože jsem znovu dala šanci seriálu a dívám se na něj od začátku, ale coby čtenáře mne to zklamalo velmi, neb jsem se těšila na sepsání pohledu Jamieho Frazera á la Grey z 50 odstínů. Takhle na mne knížka působí jako snaha vytřískat peníze z fenoménu Outlander zrecyklováním něčeho, co už tady bylo. Třeba autorce křivdím, ale faktem je to, že sepsáním - alespoň části příběhu - z pohledu Jaimeho (byť vše podstatné už bylo de facto vyřčeno) by sice taky třískala kačky, ale udělala by svým fanouškům rozhodně větší radost.

Pokud někdo patří mezi "sběratele", tak si knížku asi pořídí, byť se její obsah dubluje s jinými knihami. Ostatním doporučuji pořídit si vedle série Cizinky spíše "Sedm kamenů", jejichž součástí Panicové jsou taky, ale navíc pak ještě další povídky ze světa, který Gabaldonová vytvořila. Netuším tedy, zda příběhy, které se týkají lorda Johna nevyšly i v rámci jeho knižní série, ale "Sedm kamenů" nad to obsahuje ještě jiné příběhy, které česky zatím nevyšly, a to ani v rámci počinů typu "Nebezpečných žen", takže coby kniha jsou obsahově cennější než Panicové.

Kerberos
28.02.2019 2 z 5

Zklamání,jako by to psal někdo jiný.

Kamiliana
21.02.2019 3 z 5

Napsáno takřka naivně, navíc název je zcela zavádějící. Téma je nosné, ale zpracování je plné nenaplněných možností, dalo se určitě lépe rozvést.

mamcactenarka
05.01.2019 2 z 5

Kdybych si knížku přečetla před Cizinkou, asi by mě to nalákalo ke čtení. Ale protože jsem ji před nedávnem přečetla, druhá půlka knížky pro mě byla jen opakováním známého. Příběh Jamieho nebyl špatný, ale určitě to mohlo být o dost peprnější a zajímavější.

Klarv
22.12.2018 3 z 5

Novelka docela kraťoučká, nic moc zajímavého se nedozvíme, přesto mě styl psaní opět vtáhl a připomněl mi první čtení Cizinky. :) Přečteno při čekání v čekárně u doktora. Zklamalo mě, že to bylo tak kraťoučké a pak už vlastně bylo jen opakování již přečtených kapitol z Cizinky. Takže to jsem přeskočila jelikož to dobře znám. :) Škoda..

milena8281
18.09.2018 3 z 5

V porovnání s jednotlivými díly série Cizinka byla tato kniha spíš jen jednohubka. Určitě by se toho dalo do tohoto příběhu napsat víc. A pohled na seznámení s Claire z pohledu Jamieho by byl nejspíš taky fajn. Tak možná příště.

Miruš
19.08.2018 3 z 5

...vesměs mám podobný názor jako většina komentářů zde. První část mě hodně zklamala...už chápu vyjádření autorčina manžela po knize Bubny podzimu, kdy prohlásil, že autorka o mužích nic neví, tak rady bych asi souhlasila :D
Druhá část - klasika, chápu, že je to vzpomínka na Cizinku nebo navnadění na tuto knihu či seriál.
Ale Hořící kříž si ráda brzy přečtu. ;-)

chodícírohožka
27.07.2018 1 z 5

Jakkoli mám knihy Diany Gabaldon ráda, tahle mě opravdu neoslovila. Příběh o Jamiem je kratičký a podle mě toho o něm a jeho životě "před Claire" mnoho neříká. Druhou část pak tvoří první kapitoly Cizinky - přestože autorka vysvětluje, proč je do nové knihy zakomponovala, připadají mi tam zbytečné, jako by jen potřebovala nahnat stránky. Škoda, že nenechala o prvním setkání s Claire vyprávět Jamieho - i když by se jednalo o příběh, který už čtenáři a čtenářky Cizinky důvěrně znají, nepřipadalo by jim, že o něm čtou znovu a stejně. Navíc - koho by nezajímalo, jak tyhle důležité chvíle prožívala tato oblíbená mužská postava?!

marti7729
02.07.2018 4 z 5

Velice krátká, ale zároveň okouzlující knížka kde se dozvíte co Jamie dělal než poznal claire. Cetla jsem ji s několika měsíčním rozestupem od bubnů kde jsem byla připravená už hořící kříže nečíst, ale.... Panicové mě zas do toho vtáhli, tak v nejbližší době budu číst pokračování. Za mě určitě ano !

TheMelorry
26.05.2018 3 z 5

Novelka z doby před setkáním Claire a Jamieho je vážně hodně krátinká, což není u autorky obvyklé. Přesto se mi ale líbila a pohled do Jamieho mládí mě bavil. Samozřejmě bych se nezlobila, kdyby byl příběh více rozpracovaný, v zásadě ale kniha splnila moje očekávání. A i když jsem Cizinku četla, moc ráda jsem si ji znovu připomněla, díky její první kapitole, která se v knize objevuje. Jako odpočinkový kousek mezi hlavními díly Cizinky je podle mě ideální.

Kamcatak
03.05.2018 4 z 5

Mě se povídka o Jamiem líbila :)
Chápu zklamané komentáře zde o druhé části knihy, mé hodnocení je čistě za tu povídku, četla jsem ji v originále ještě než vyšla u nás a netušila jsem, co je obsahem tohoto vydání. Myslím, že možná šlo o to nalákat na Cizinku čtenáře, kteří ji ještě nečetli..

Je už známé, že autoři slavných serií se snaží vydávat další "doplňkové" knížečky, které je nestojí téměř žádnou práci nebo čas, ale přinesou jim více peněz. (A já je za to neviním však oni nepíšou jen proto, aby uspokojili své čténáře, ale je to i jejich živobytí!) A my, čtenáři a fanoušci těch velkých a důležitých knih se nesmíme nechat oklamat koupí těchto malých a drahých kousků a následně být zklamaní.

Tak si knihu půjčte od kamarádky, nebo počkejte až bude ve vaší místní knihovně, nebo si ji stáhněte v pdf když bude k dispozici. Takto si můžeme příběh užít a nebýt nešťastní, za co jsme to vyhodili peníze.

Mufka
17.04.2018 3 z 5

Musím říct, že jsem trochu zklamaná.. Napsat příběh o Jamiem je fajn, ale čekala jsem asi něco více, ne že v druhé půlce knihy bude první kapitola z Cizinky - kterou jsem sice nečetla ani neviděla jako seriál (alespoň tedy jeho začátky), takže seznámení bylo zajímavé, ale jak říkám.. čekala jsem celou knihu o příhodách Jamieho... :-)

EvikU.
26.02.2018 1 z 5

Tato kniha mi přišla dost zbytečná. První půlka mě nudila a četla jsem ji neskutečně dlouho a druhá půlka byl prostě začátek cizinky, který mě sice bavil, protože cizinku mám ráda, ale člověk si to může přečíst v cizince a nepotřebuje číst tuto knihu. Škoda. Tak jsem se na ní těšila.

Lavin
06.02.2018 2 z 5

Tohle mi přišlo slabé. Navíc se tam opakoval text z předchozích knih.

sebemi
14.01.2018 4 z 5

A mě se to líbilo! Vyprávění o Jamiem a Ianovi bylo zajímavé a humorné. Autorka tam přímo píše, že jednotlivé postavy žijí v její hlavě a že o nich píše kratší kousky, takže se můžeme určitě těšit na další útržky z životů našich oblíbených hrdinů. Já se rozhodně těším :)

Mandrejka
21.12.2017 1 z 5

Nedočteno, nešlo to... A to Cizinku i její další díly miluju.. tohle bylo naprosto zbytečné.

Simix12
13.12.2017 3 z 5

Je hezké se vžít do děje, kdy je Jamie ještě mladičký kluk a už v té době to měl těžké. Určitě by nebylo od věci, kdyby autorka napsala příběh o něm.

martina.culik
23.11.2017 3 z 5

Kniha mě tak trochu zklamala. Pokud autorka plánuje napsat více takovýchto krátkých "povídek", jak se zmiňuje v knize. Bylo by možná lepší, kdyby je vydala nějak hromadně a ne takovouto formou, kde je část knihy pouze kopií již vydaného románu.
Autorka sice vysvětluje, proč je v knize, jak próza Panicové, tak prvních pár kapitol Cizinky, ale opravdu mi přijde, že je zbytečné vydávat knihu, kde je v polovině něco nového a v druhé části pouze zopakuje, co je napsáno v jiném díle.
Jsem zkrátka z tohoto počinu trochu rozladěná.

ivulka15
27.10.2017 2 z 5

Co na toto říct? Nemůžu se zbavit dojmu,že to byl vcelku zbytečný počin.