Cizinka

Cizinka https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/258953/bmid_cizinka-1SM-258953.jpg 4 2334 614

Cizinka / Outlander série

Zde je příběh, kterým to všechno začalo. Seznámíme se v něm se dvěma pozoruhodnými postavami, Claire Randallovou a Jamie Fraserem. Román je plný vášně a historických zajímavostí a snoubí se v něm dech beroucí dobrodružství s milostným příběhem, vedoucím napříč epochami. Píše se rok 1945 a Claire Randallová, bývalá armádní zdravotní sestra, se právě vrátila z války, aby se znovu setkala se svým manželem a vydala se na druhé líbánky. Při prohlídce jedné ze starověkých kamenných ruin, které jsou rozesety po celých britských ostrovech, se však dotkne jednoho z menhirů. Náhle je z ní Sassenach – cizinka – ve Skotsku zmítaném válkou a nájezdy klanů v pohraničí, to vše léta Páně… 1743. Claire je katapultována zpět v čase silami, kterým nerozumí. Ocitá se uprostřed intrik zemanů a špehů. Někteří z nich možná usilují o její život a jiní o její srdce. Právě zde se totiž setká s Jamesem Fraserem, galantním skotským bojovníkem, který ji zahrne láskou tak bezbřehou, že se Claire bude muset rozhodnout mezi věrností a touhou ; mezi dvěma naprosto odlišnými muži ; mezi dvěma životy, které nelze vzájemně skloubit. Dotisk v roce 2017.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Omega

Outlander , 1991

AkiB
12.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Knížka se mi moc líbila, teď mám v plánu podívat se i na seriál. Momentálně si nejsem úplně jistá, zda se pustím do dalších knižních dílů, ale možná to zkusím.
Hodně jsem tu četla o přemíře sexuálních scén - nemám úplně ten pocit. Upřímně jsem pořád čekala, kdy ta přemíra sexuálních scén bude, a najednou jsem byla na konci knihy. Pár jich tam samozřejmě bylo (přemíru určitě ne), ale nepůsobilo to na mě nějak na sílu ani rušivě, řekla bych, že na tu dobu byl popis asi adekvátní.
Bavily mě části popisující nedostatek dnešních prostředků - antibiotika, dezinfekce a podobně. Myslím si, že pro Claire to muselo být hodně náročné, najednou se objevit o 200 let zpátky - ale nutno myslet na to, že Claire se vrátila z roku 1945 a měla zkušenosti s válkou. Kdyby se měla vrátit kupříkladu z roku 2022 o 200 let zpátky, kdy už máme mnohem lepší zdravotnické prostředky, byla by šokována asi mnohem víc.
Na 700 stránkách knihy se toho událo opravdu spousta. Ve chvíli, kdy se vyřešila jedna věc, přišel hned na scénu jiný problém.
Při čtení jsem si říkala, že by možná nebylo na škodu oprášit vědomosti týkající se historie, kdyby náhodou se mi stalo něco podobného, abych věděla, co a jak se stane/stalo :-)

SPOILER A přijde mi hodně škoda, že nebyla víc rozvinuta jizva po očkování proti neštovicím Geilie. Sice jí poslala vzkaz, ale i tak. Přišlo mi to hodně šokující, že má někdo podobnou zkušenost jako Claire. A pro Claire určitě taktéž.

Alisa1980
03.06.2022 5 z 5

Cizinku jsem začala sledovat v televizi, po třetím díle jsem zjistila, že je knižní vydání. Takže nejdřív kniha a pak série, podle které byla natočena. Postavy Claire a Jamieho jsem si zamilovala, neustále se k nim vracím, proto dalším dílům ledacos odpustím - obsáhlost, trochu zdlouhavé popisování historických událostí a vůbec mi nevadilo, že byly čím dál obsáhlejší. Další komentáře v dalších knihách.

nikolma254
29.05.2022 5 z 5

M.I.L.U.J.U.
Víc snad ani nemusím dodávat :)

Terka1975
28.05.2022 4 z 5

Nečtu takové knihy, co mě to napadlo.. Opravdu dlouhý čas jsem strávila s Claire a Jamiem a dlouhé historické popisy krajiny a událostí se mi táhly jak skotská Vysočina. Ale jak se vám tyto dva dostanou pod kůži, je člověk ztracený a to doslova. Propadne tomu kouzlu a jede na vlně středověku. A proč je tak čtivá? Mně tedy vadily neustálé rvačky a boje o život, vulgární mluva a chování a sexuální praktiky. Ale dnes je to vlastně stejné. Proto tomu rozumíme. Měla jsem možnost shlédnout i par seriálových dílů a je to návykové. Ale potřebovala bych tak několik měsíců prázdnin, abych četla další díly.

escapelle
17.05.2022 3 z 5

Cizinka se mi velmi těžko hodnotí. Protože jako první jsem viděla seriál, který miluju a viděla jsem ho 6x.Miluju všechny filmové postavy. Angusem počínaje, přes Ruperta, Dougala, samozřejmě Murtagha k Jamiemu a Claire. Ale těm filmovým. Z knih na mě nejde žádná chemie, vášeň, nic. Nemilovat filmové zpracování, knihu bych asi nedočetla. Scény, které mě ve filmu dostaly do kolen jsou v knize zmíněné dvěma větami. Je to prostě takové hrozně syrové v hektolitrech omáčky Celou knižní sérii bych nedala zcela určitě. Z knížek vlastně neznám,ani toho Jamieho, ostatní postavy už vůbec ne. Ale čtu to, dočtu, ale jen proto, že jsem prostě fanynka a chci vědět, v čem se liší seriál od knih.

cornetka
12.05.2022 3 z 5

Pro mě místy zbytečně moc popisné a detailní.

ydnac
12.05.2022 5 z 5

ZA ČASŮ DÁVNÝCH SKOTŮ.... :-)

V době tvrzí a hradů, v době nemocí a bojů, v době kdy věří na čarodějnice...
Vznikla láska napříč časem...
Claire byla za války zdravotní sestra a to se jí může hodit, protože se jí stalo nečekané - ocitla se v době PŘED 200 LETY.
Lidé tu nemají antibiotika, očkování, elektřinu ani sprchu.
Mají ovšem čistou přírodu, velké rodinné klany, intriky a teď tu mají i Claire :-)
Kniha se mi moc líbila, bavilo mě sledovat, čím se pokusí Claire nahradit moderní medicínu. Líbila se mi její povaha - chytrá, bojovná, vášnivá, odvážná. Byla zvyklá za války žít v podobných podmínkách a tak si nestěžovala, rychle si zvykla. Bavilo mě její postupné seznamování, pošťuchování, milování a cestování s Jamiem :-)
KRÁSNÝ ROMÁN :-)
DOPORUČUJI :-)

irling
08.05.2022 5 z 5

Přečteno jedním dechem. Úchvatné dílo. Nesmírně poučná kniha, kde nechybí romantika, dobrodružství, drama. Samozřejmě myslím tím všechny díly.

Mikako
07.05.2022 1 z 5

Knihu odkládám, vůbec mě nebaví.
Při čtení mi myšlenky utíkají jinam a já po několika stranách zjišťuji, že nevím co jsem četla.
A ty popisy sexu - to vážně někoho baví? Nechápu tak vysoké hodnocení.
No, zkusím ještě seriál...

ilona3471
06.05.2022 5 z 5

(SPOILER) Cizinka; je 1díl z osmidílné série. Knihu jsem začala číst a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Příběh vypráví o Claire zdravotní sestře která pracovala u vojáků. Poté co Claire a její manžel Frank jeli na druhé líbánky na venkov jsou ubytování v hotelu. A na kopci jsou magické kameny přes které se dá cestovat v čase. Claire a frank jedou o půlnoci a sledují kameny a vidí druidky jak tančí uprostřed kamenů. Claire se dotkne kamene a ocitne se v 18 století kde mezi sebou valčili skoti a černokabatníci. Claire zahlédla svého manžela ale není to tak. Uviděla kapitána od černokabátníků ktery jí chtěl znasilnit. jonathana randalla. Předka franka byli jako dvojčata ale každý byl jiný. Jonathan Randall má rád nasilí a bičování skota I skotů. Claire zajmou skoti s jeho partou přátel pobočnik krále Douglas který se bavil se zraněným až k nim přišla Claire a pomohla mu od bolesti. Poté jeli i s koňmi s Claire která seděla na koni a za ní seděl jamie fraser do jejich hradu ke králi. Claire se seznámila s králem Columem. Colum jí řekl že jim umřel léčitel a přijmuli Claire jako léčitelku aj. Jamie fraser a Claire zažívají spolu plno dobrodružství lásku aj. Předloha v knižní podobě je podle úspěšného a jedinečného příběhu v knize i seriálu Outlander. Knihu i seriál můžu doporučit všem co čtou historické romány či fantasy aj. Skoti nosí kilty pijou whisky a hrají na Dudy :) knihu i seriál hodnotím 10/10 Doporučuji

cayena007
19.04.2022

Musím říct, že jsem se nejprve dostala k seriálu Cizinka v prosinci loňského roku. Pak jsem se vrhla na knihy. Musím říct, že jsem se ještě nesetkala s tím, aby kniha tak přesně seděla se seriálem. Co ale musím bohužel vytknout všem knihám je překlad do češtiny. Ten je bohužel otřesný, stejně jako serial v češtině. Ten kdo to překládal z AJ do češtiny a ještě ten kdo to kontroloval, tak toho bych na místě vyrazila. Hrůza.
Ale jinak úžasná celá série. Již jsem stihla přečísti i poslední 9. díl Go Tell the Bees That I Am Gone, u nás zatím jen v AJ. Dle autorky Diany Gabaldon by 10 díl měl být poslední, tak sem ji hned napsala, a popřála hodně sil do psaní.. snad vydání nebude trvat 7 let jako poslední díl..
A co musím ještě zmínit, a to se také moc často nestává, že americký autor i po historické stránce zvládnul děj.. bitva u Cullodenu 1746 a návaznosti na to..
Za mě super.

Hobo
14.04.2022 5 z 5

Ke knize mě dostal seriál, který mě doslova - dostal... A vypadá to, že knižní podoba mě dostává také. Alespoň tento první díl. Nu, nezbývá než se pustit do pokračování...
Malá poznámka: jak se bvykle obejdu bez erotických scén, které často román ponižují, zde jsou napsané způsobem, který neobtěžuje a nezdržuje, což je pozoruhodné už vzhledem k mému věku.

Simona99
12.03.2022 5 z 5

Zajímavý příběh z tajemného skotského prostředí. Knížka je fajn pro milovníky historie, romantických příběhů a napínavých scén... :-)

Nika151
10.03.2022 5 z 5

Já nemám slov, tohle jsme nečekala a je to úžasný romantický historický román z mého oblíbeného Skotska, kde jsem strávila pár měsíců. Seriál jsem neznala a ani neplánuji se na nej dívat. Protože nemůže být lepší :)

janka2000
07.03.2022 5 z 5

Úžasný příběh, který je velmi dobře napsaný a zároveň ohromně nabytý dějem. Knihu bych zařadila do žánru historických románů. Cizinka je série knih o ženě, jež se z poválečné doby dostane do 18. století, kde jí čeká ohromné množství patálií. Na motivy knihy byl natočen i seriál (teď vyjde 6. řada), který můžu taky jen doporučit. A pokud si neoblíbite Jamieho pro jeho moderní hodnoty, tak ho musíte mít rádi už jen kvůli tomu vztahu, jež s Claire mají.

lucifess
20.02.2022 5 z 5

Pecka! Všichni mluví i o seriálu, takže to také zkusím. Kniha mě naprosto pohltila. Už teď se nemohu dočkat, jak to bude pokračovat dál.

VeruMalfoy
16.02.2022 5 z 5

Knížku jsem poslouchala v audio verzi a naprosto mě pohltila. Zvládla jsem jí za týden. Příběh samotný je okouzlující. Sice jsem nejprve viděla seriál, než jsem se pustila do knížky, ale i tak musím říct, že knížka je mnohem lepší. Pokud tedy milujete seriál, tuhle sérii vám rozhodně doporučuji. Hned jdu číst dál. :)

kvetuse3368
08.02.2022 5 z 5

Na základu seriálu v TV jsem sáhla po knize Cizinka. Mohu říci, je lepší to číst, i když podoba hrdinů,jsem si představovala, podle seriálu (moc se mi tam líbili-sedělo jim to). Přečetla jsem to jedním dechem. Více se děj rozvíjí. Těším se na další díly.

Delinka
08.02.2022 5 z 5

Po dlouhé době jsem se odhodlala ke čtení tohoto románu... jelikož jsem první narazila na seriál. Knihu jsem přečetla, dalo by se říci jedním dechem... Kniha, ve které si každý najde to své...Musím přiznat hodně srovnávala se seriálem, ale i tak mě kniha zcela pohltila a zamilovala jsem si ji. Už se těším na další díl. Takže pokud se Vám někdy dostane pod ruku, vřele doporučuji. Ovšem varují Vás! Příběh Vás strhne a jen těžko knihu budete odkládat.

Parwana
30.01.2022 5 z 5

Tak tohle byla pecka, román, kterému vůbec nic nechybělo. Napětí, akce, drama, nádherné milostné scény, drsná skotská vysočina, střet lidí z úplně odlišných světů, menhiry na Craig na Dun, které Vás odnesou pryč než řeknete švec.... Román je skvěle čtivý, i když má kniha přes 700 stránek a chvilku trvalo, než se děj rozjel. Nemohu než doporučit a už teď se těším na další díl. A ano, chtěla jsem být v určitých situacích na místě Claire ;)