Cirkadiánní kód

Cirkadiánní kód https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457576/cirkadianni-kody0I8TA-SQg-.jpg 4 387 387

Je to tak snadné: stačí udržovat skrytý rytmus těla, které střídavě zapíná a vypíná své funkce, aby kromě práce zvládlo i regeneraci – a naše zdraví se zase vrátí ke své dokonalosti. Kdyby ale byly tyto poznatky tak samozřejmé, objevy na poli cirkadiánních rytmů by byly v roce 2017 jen těžko vyznamenány udělením Novelovy ceny. Civilizační výdobytky nám totiž tyto evolučně nastavené procesy skryly. S Pandovou poutavou knihou držíte v rukou příležitost, jak seřídit hodiny svého těla a trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku. Během několika týdnů zjistíte, jak skvělé je žít ve zdravém těle plném energie.... celý text

Literatura světová Literatura naučná Zdraví
Vydáno: , Jan Melvil

The Circadian Code: Lose Weight, Supercharge Your Energy, and Transform Your Health from Morning to Midnight , 2018

Fenixik
13.12.2021 5 z 5

Knížka super. Jednoduchou formou podává principy cirkadiánního režimu našeho těla. Jelikož již nějaký čas testuji omezené stravování i tak mi tato kniha dála spoustu nový informací. Mezi hlavní řadím časově omezený příjem jídla před spaním. Od té doby se mi spí opravdu mnohem lépe mohu doporučit.

Terezz1
02.12.2021 5 z 5

Velmi inspirativní kniha, která názorně vysvětluje, jak fungují cirkadiánní hodiny orgánů a proč je důležité je respektovat kvalitním spánkem a správným načasováním jídla. Vytkla bych časté opakování informací a chyby v překladu.

ElikaS
20.11.2021 3 z 5

Tahle knížka mě zaujala svou anotací. Na začátku jsem z ní byla nadšená a zaznělo tam spousta zajímavých informací. S postupem času mi přišlo, že se autor hodně opakoval. Chápu, že chtěl zdůraznit základní myšlenky, ale bylo jich tam prostě málo. Obsah knihy by se dal shrnout do nějaké obsáhlejšího článku, ale bohužel ne do celé knihy.
Navíc ve spoustě tvrzení bych s autorem minimálně polemizovala, ale i tak jsem si tam našla zajímavé myšlenky, které určitě zkusím realizovat a zavést do svého života.

DreamerX9
16.11.2021 3 z 5

Asi jsem čekala něco jiného ale vlastně za to kniha byla pripominkou nekolika důležitých cinnosti které mohou narusit nebo posílit nas rytmus. Kniha nebyla nějak zvlášť odborna ovšem to ji neubralo na zajimavosti

citronekodvedle
03.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Úžasná kniha, vysvětlila mi plno věcí, které dělám špatně. Hlavní je že vím proč. Pokud to někdo nevysvětlil vašim rosičům a ti to nevysvětlili vám, vůbec nechápete proč by jste měli jít spát včas a také jist v čas, trávit čas na světle a večer se nevystavovat světlu. Proč mají chodit dřív spát děti. Je to takový návod na lidský život. Vím že někteří kamarádi večeři v 7 a konec. Mě to nikdo nenaučil a neviděla jsem nic špatného na tom se ladovat od rána do večeře. Jít spát kdy chci a čumět večer do monitoru dokud se mi chce. A pak mi někdo řekne, děláš večeři v 10? A já nechápala co je na tom divného. Teď jsem toho hodně změnila. Jsem onkologický pacient a změny vidím radikální. Nikdy jsem neteloustla a jedla zdravě, jak vidím jen to nestačí. Vážně knihu doporučuji každému. O mě najdete na Instagramu jako citronekodvedle.

maha75
02.11.2021 4 z 5

Některé pasáže byly trochu zdlouhavé, ale jinak super kniha! Moje další počínání to rozhodně ovlivní. Vřele doporučuji všem se zdravotními problémy, ale i těm, kteří (zatím) žádné nemají.

Petrush
16.10.2021 3 z 5

Srozumitelně a čtivě napsaná kniha, akorát se informace stále dokola opakují, takže by se dala zkrátit na polovinu. Autor vidí základy zdraví ve třech věcech - kvalitním spánku, časově omezené konzumaci jídla (TRE time-restricted eating) a cvičení. Prvním dvěma tématům se v knize věnuje nejvíc. Doporučuje časově omezené stravování, tj. jíst jen v průběhu 8-12 hodinového intervalu za den a večeřet aspoň 3-4 hodiny před spaním. Pro kvalitní spánek doporučuje vyhýbat se ve večerních hodinách modrému světlu a strávit přes den aspoň 1-2 hod venku na přirozeném světle.
Autor vidí v TRE řešení celé řady zdravotních potíží včetně civilizačních nemocí a průběžně zmiňuje výsledky nejrůznějších studií, které dokazují prospěšnost TRE. Zajímavá knížka, i když je otázka, nakolik jsou obsažené informace nové a převratné. Spíš jsme na ně "jenom" v naší moderní konzumtechnodobě zapomněli.

Eldar80
07.10.2021 3 z 5

Kniha se dá shrnout do třech slov. Choďte brzo spát. A nežerte furt! :D To mi přijde na tolik stran málo. Asi za největší přínos považuju vysvětlení, jak se mohou rytmy jídla a spánku vzájemně negativně ovlivňovat.
Díky dnešní době a moderní technice lidé ztrácejí kontakt s přirozenými přírodními rytmy. Kdo pracuje na směny, žije vlastně zcela jinak než je obyčejné střídání dne a noci. To rozhodí cirkadiánní rytmy a to negativně ovlivní zdraví.
Stejně jako ostatní žijící tvorové jsme nesmírně citliví na střídání světla a tmy. Dost mě překvapilo jak jsme vlastně křehcí. Tedy naše tělo. A jakou sílu má mysl, která přirozené rytmy lehce přemůže.
Jenže jsem čekal něco trochu jiného. Myslel jsem, že kniha bude popisovat, kdy jsou aktivní různé orgány v těle, protože každý má období aktivity a útlumu. To v knize sice je, ale jen trochu a jaksi bokem.
Prakticky celý výklad je založený na myšlence časově omezeného jedení. V knize označené zkratkou TRE z time-restricted eating. A jakmile se tohle objeví, tak už se řeší jen to. Pořád dokola z různých pohledů.
Už na začátku mě zarazilo striktní odmítnutí existence sov a skřivanů. Je to označené za mýtus. Jenže v knize Proč spíme o tom M. Walker normálně mluví. I některé názory na jídlo mě docela zarazily.
V případě CO jíst bych spíš doporučil Jídlo na prvním místě. Jen je nutné vzít v úvahu, že tam zmíněný režim je jen dočasný. Ukazuje se, že není ani tak důležité CO a KOLIK toho sníme, ale KDY.
Jenže i tahle myšlenka je už rozebraná v knize Kompletní průvodce půstem. Panda to pouze potvrzuje. Docela mě zarazilo, že Melvil na tuhle knihu neodkázal, když třeba na Zdravá střeva v knize odkazují. (Kdy od Pinka jsem nečetl.)
Očividně se to všechno různě doplňuje a Panda k tomu dodává, že je nutné dodržovat nějaký vhodný denní režim. Není to špatné, ale příliš jednotvárné. TRE vyřeší všechno. Jen zaměstnání v tom jaksi překáží…
Kniha není moc odborná a kdo se o zdraví hodně zajímá, riskuje, že se nedozví moc nového. Jsou to hlavně argumenty proč dodržovat TRE. 75% 3,5*

simona5r
07.10.2021 4 z 5

(audiokniha) Základní informace se velmi často opakovaly, takže by kniha mohla být i kratší. Pár myšlenek se budu snažit u sebe zařadit, ale vším se řídit člověk nemůže a taky se tím nemůže úplně stresovat, ale brát to s nadhledem.

Plague
30.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Vypouštím prvních několik stránek (při kterých jsem chtěl knihu odhodit), ve kterých autor líbá nohy USA a velebí pro její .... její .... no já ani nevím. Asi pro všechno, protože jenom díky ní je svět ještě v pořádku. No a taky za to, že doktora Pandu z chatrče vzala pod svá křídla a nevykopla ho zpět do té žumpy jménem Indie. Dostal chatrč z cihel místo z bláta, obličej si každé ráno může umýt v umyvadle místo Gangy a do práce místo do callcentra chodí do výzkumného ústavu.

Taaak, upustil jsem to znechucení které ve mě začátek zanechal.

Sám se o "zdravý" životní styl zajímám. Ono většině z nás po pětatřicítce nic jiného nezbývá, když se chceme udržet jakštakš v pohodě. Metabolismus si funguje jak chce a kdy chce. Pohyb je nějak namáhavější (joo tenkrát, to se hýbalo .... a i ta tráva dřív byla zelenější) a nenese takové ovoce jako dřív. Dřív nebo později prostě dojdeme k tomu, že už si prostě nemůžeme zprasit jak chceme a co chceme. Chro? CHROO!
Myslím že nejsem sám, kdo už se usmívá nad články na internetu, že se zjistilo, že "jíst se má každou lichou hodinu sudý den nového lunárního cyklu" a podobně. Doteď jsem "řešil" co jíst a možná jak. Z podobných článků a rad jsem si bral to co mi dávalo smysl a hlavně co mělo hlavu a patu. Nikdy jsem nehledal smysl v tom KDY. Neuměl jsem si představit jakou by tohle mohlo mít váhu. No a v Cirkadiánním kódu jsem si obrázek udělal. Líbila se mi forma jakou byla kniha napsána. Všecko jasné a stručné. Tohle jsme zkoumali, tohle jsme zkoušeli, takový to mělo dopad. Doporučujeme tohle protože tamto. A je na vás, jestli vám to dává smysl nebo ne a jestli si z toho něco vezmete nebo ne.
Knihu doporučuji. Minimálně pro to, aby se člověk mohl dozvědět trochu víc o tom, jak jeho tělo funguje. Obvoďák vám to neřekne (přece nebude riskovat že už si nebudete chodit pro prášky) a ve škole vás to nenaučí (proč by jo, vyjmenovaná slova po Q jsou důležitější). A víte jak, když hledáte jen výmluvy, najdete je i tady. Co je ale důležitější, hledáte-li způsoby, pár rad najít můžete. Víc bude kniha zajímavá pro lidi, kteří řeší nějaké zdravotní obtíže a jsou ve stavu, kdy současné zdravotnictví nestačí ani na zmírnění projevů nebo následků (nebo už vás rovnou odepsali se slovy „nedá se nic dělat, musíte si zvyknout“). Kdo zná, ten mi rozumí. Ale víte co? NEMUSÍTE!

pablito
11.09.2021 4 z 5

Zajímavá knížka. Psaná populárně, ale žádné bludy. Řekl bych, že těžiště je orientované na snižování nadváhy, ale to neznamená, že to je jen kniha o hubnutí. A už vůbec ne demagogická.

Mothermoth
13.08.2021 5 z 5

Kniha, ktera rozhodne ovlivni muj zivot a me kazdodenni pocinani. Vsechno do sebe zapada a verim tomu, ze dokazeme opravdu do nezanedbatelne miry ovlivnit stav naseho organizmu.

Per-quiee
28.07.2021 5 z 5

Knížku jsem přečetla na základě Hyde Parku Civilizace se S. Pandou. Jsem ráda, že se o této problematice začíná mluvit. Určitě doporučuji přečíst každému a minimálně vyzkoušet, jaký na vás dodržování bude mít účinek.

Faila
22.07.2021 4 z 5

Zajímavé informace, které autor podává tak, aby jim rozuměl i laik - přesto je nezapomene podepřít fakty ze studií a výzkumů. Díky příkladům z praxe je téma ještě srozumitelnější a čtenář si dokáže reálně představit, co a jak udělat. Ještě praktičtější jsou pak doplňkové materiály, které čtenáři pomáhají si naučené poznatky osvědčit.

mala.bloncka
18.07.2021 4 z 5

Velmi mě kniha inspirovala. Zkusila jsem začít s TRE a pomohlo mi to odbourat moje večerní mlsání a postupem času jsem zjistila, že mi ty večerní chipsy, čoko či pivo ani nechybí a lépe se mi vstává :). Nemluvě o tom, že brýle proti blokaci světla večer na 100% fungují a využívám je každý den. Myslím, že si každý v knize najde své. Melvil má suprovní knihy!

FrutyZ
29.05.2021 5 z 5

Kniha, která výborně popisuje fungování našeho těla z pohledu času, jak jednotlivé hormony v těle reagují a dalších zajímavých věcí, které je potřeba znát. Kniha přináší mnoho praktických tipů, které můžou být okamžitě použitý, ještě ten samy den po přečtení.
Nakladatelství Jan Melvil znovu přineslo na trh velmi zajímavou a výbornou knihu, která do jejich repertoáru zapadá.

š.m.i.k
08.05.2021 5 z 5

Hodně mě to zaujalo a s okamžitou platností si budu více hlídat minimálně své hodiny stravování, světelné podmínky a spánek. Je velký rozdíl, když slyšíme tyto informace s tím, že máme dělat to a ono, ale tady je tak hezky vysvětleno proč a jaký přínos z toho budeme mít...

MedvidekS
18.04.2021 5 z 5

Velice zajímavá knížka, určitě si z ní mnohé vezmu. Jinak souhlasím s komentáři níže, některé věci se tam stále opakují, avšak dojem z knihy mi to nezkazilo.

Martooni
17.04.2021 4 z 5

Zajímavá kniha. Odborně vysvětlena. Řekla bych zaměřena spíše pro americké čtenáře s nadváhou a jejich neduhy. Ale řekla bych přínosnou knihu už i pro Čechy, protože více než polovina lidí v ČR trpí nadváhou (zdroj 3/2020), nyní v epidemii má nadváhu ještě více lidí.

Od druhé poloviny mne kniha již moc nebavila, doporučení se opakovalo stále dokola. Nicméně z mého 12/12 režimu, jsem TRE upravila na 9/15 a cítím se moc dobře.

Bavila mne kapitola, kdy pan Dr. Panda popisoval, co vše se v našem těle při spánku a půstu odehrává.

Knihu doporučuji!

domihruzkova
26.03.2021 5 z 5

Věřím, že tohle je jedna z mála knih, která mnohým lidem dokáže opravdu změnit život k lepšímu. Jen mě překvapuje, že je tak málo v přečtených.
Doporučuji všude a všem!

Satchin Panda