Čingiz Chán: Bič boží

Čingiz Chán: Bič boží https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299397/bmid_cingiz-chan-bic-bozi-a79-299397.JPG 4 2 2

braunerova
06.07.2020 4 z 5

Čingischán byl největší masový vrah dějin. Zatímco Hitler a Stalin vyhlazovali národy kvůli rase a ideologii, Temudžinovi stačila špatná nálada. Josef Aul strávil ve střední Asii šest let. Ve své knize popisuje řadu míst, kde před příchodem Mongolů stávala kvetoucí města, a kde ještě ve 20.století zůstávaly jen trosky. Tam kde autor vychází z Tajné kroniky Mongolů, hemží se text jmény jako Těmučžiň, Těmuluň, Chačiuň, Čžamucha nebo Charaldajtuchurauň. Tažení do Číny a Chvárezmu už se ale četlo dobře. Konec knihy je věnován rodokmenu, nástupcům Čingischána a jejich výbojům.

Evropané a Američané dnes ničí sochy svých předků a klaní se svatému kriminálníkovi Floydovi; Mongolové nazývají Čingischána svým otcem a datum jeho narození je od roku 2012 státním svátkem. Asi nám chybí nějaký bič boží.

"Vy se ptáte, kdo jsem já, mluvící takto s vámi? Vězte tedy; já jsem bič boží! Kdybyste byli nehřešili, nebyl by mě Bůh poslal, abych vás potrestal. ... Několik dní hořela Buchára. Shořela úplně. Bohaté město, jedna z nejbohatších oas na řece Zarafšánu, se proměnilo v hromady ssutin a popela."

Mongolsko Tataři Čingischán, asi 1162–1227

Josef Aul
česká, 1894 - 1956
1947  75%Karavanou do Indie
1937  100%Derviš na poušti
1923  0%V zemi Tamerlanově a Zarathuštrově I.
1936  80%Čingiz Chán: Bič boží
1924  0%V zemi Tamerlanově a Zarathuštrově II.