Cikáni

Cikáni https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/51768/bmid_cikani-6SK-51768.jpg 4 156 28

Román Cikáni vznikl roku 1835. Je jediným Máchovým dokončeným románem. Děj se odehrává v romantickém údolí pod hradem Kokořínem a v Itálii. I v tomto románě je Mácha mistrem v líčení krásy přírody. Základem vypravování jsou osudy hraběcího levobočka, který se dostal mezi cikány a byl jimi jako cikán vychován...

Angie91
19.10.2015 4 z 5

Zajímavé je, že Mácha popisuje "cikány", kteří (alespoň podle dnešního světa) nejsou cikáni! Ale to je spíš jen na zamyšlenou, i když bych o tom někdy ráda vedla na univerzitě debatu :) ... Máchu jsem nikdy z jistých důvodů nedocenila, a myslím, že jeho báseň Máj, je až absurdně přeceňovaná, ale tento román byl opravdu příjemnou změnou.

annihilation
26.03.2014 1 z 5

Mácho, Mácho, co to je za paskvil? Jak básník, co napsal něco tak krásného, čím je Máj, mohl vytvořit něco tak nudného? Próza mu očividně vůbec nesvědčí, jeho popisy jsou kostrbaté a často uměle useknuté - při popisování krajiny různými přízvisky na konci dodá "atd." a tím jeho líčení skončí, takže kontrast krajina/člověk zmizí neznámo kam a zbudou jen prázdná slova. A je to velká škoda - v díle jsou opět patrné klasické motivy profilované do ubohých lidských osudů, jen jsou pohřbené hluboko pod mdlou půdou...

Natique
19.03.2014 5 z 5

Překrásné dílo. Nádherné líčení přírody, poeticky vyprávěný příběh. Nešťastná láska a vykonaná pomsta, zatracený syn, nepoznaný otec, nevěrná milenka, smrt milence. Kdo četl Máchův Máj, nemůže si nepovšimnout určitých podobných rysů, a to nejen co se dějové linie týče, i v tomto díle lze najít například prvky vlastenectví.

mcleod
19.02.2014 5 z 5

Výborný romantický příběh, který ve svém ději i v přiblížené atmosféře velmi připomíná nejgeniálnější Máchovo dílo Máj. Autorem zajímavě a intenzivně představený tragický rozervaný příběh plný napětí se odehrává v romanticky popsané krajině s klasickým důrazem na její temné a skličující stránky. Jde zkrátka o klasické romantické dílo, další z důkazů postupně se rozvíjejícího Máchova umu a geniality, které musí fascinovat snad každého romantika.

Graine
16.08.2012

Krásné líčení přírody. Krajina – dotváří děj, není pouze kulisou příběhu, ale odráží pocity

VerčaP
27.06.2011 4 z 5

já poslouchala audio knížku a mohu vřele doporučit :-)

Beranka66
06.05.2011 1 z 5

Měl radši napsat Máj II.

Breburda
09.03.2011 3 z 5

Dojemný příběh plný náhlých zvratů.