Čierna kráľovná Barbora Celjská

Čierna kráľovná Barbora Celjská https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193229/bmid_cierna-kralovna-barbora-celjska-UqR-193229.jpg 5 14 6

Čierna kráľovná. Barbora Celjská. Životný príbeh uhorskej, rímsko-nemeckej a českej kráľovnej (1392 - 1451) Barbora Celjská, uhorská, rímsko-nemecká a česká kráľovná, patrí k najvýznamnejším stredovekým kráľovnám. Napriek tomu zostáva v tieni svojho slávneho manžela, Žigmunda Luxemburského. Barbora. „Čierna kráľovná“ alebo „nemecká Messalina“ je známa skôr ako podivná literárna postava, opradená mýtami a legendami, než ako skutočná historická osobnosť. Napriek tomu, že bola uhorskou kráľovnou bezmála pol storočia a poldruha desaťročia ovládala veľkú časť územia dnešného Slovenska, zostávala až doteraz mimo pozornosti historikov. Predkladaná kniha je prvou monografiou venovanou tejto nesporne pozoruhodnej žene – kráľovnej. Čierna kráľovná je svojským pokračovaním Dvořákovej knihy Rytier a jeho kráľ (Stibor zo Stiboríc a Žigmund Luxemburský), knihy, ktorá sa dočkala štyroch vydaní na Slovensku i v zahraničí. Kniha je bohato ilustrovaná, sčasti štvorfarebne, má tvrdú väzbu a farebný prebal. Obsah: Úvod - Čierna kráľovná I Grófi Celjskí a Uhorsko II Barbora, z Božej milosti kráľovná uhorská (1405-1414) III Prvá dáma Európy (1414-1418) IV Manželská kríza a jej urovnanie (1419-1423) V Po druhý raz kráľovnou (1424-1430) VI Emancipovaná kráľovná (1431-1436) VII Cesta do Prahy a konflikt so Žigmundom (1436-1437) VIII Spravodlivý trest alebo sprisahanie? (1437-1439) IX Kráľovná v exile (1439-1451) X Poškvrnená pamiatka (Ako sa rodí historická legenda) Niekoľko slov na záver... celý text

Arcticus
06.09.2023 5 z 5

Daniela Dvořáková ma neprestáva príjemne prekvapovať. Všetky knihy, ktoré som doposiaľ prečítal sú úžasné. Dozvedel som sa opäť mnoho nových informácii, ktoré ostávajú ukryté niekde medzi riadkami kroník a dobových dokumentov. Zároveň je monografia o Barbore Celjskej príkladnou ukážkou toho, ako dokážu cielene a nie úplne pravdivé informácie pokriviť reputáciu a vytvoriť vymyslenú legendu. Autorka výborne, systematicky pracuje s dostupnými zdrojmi a snaží sa vyvrátiť zaužívané domnienky. Zároveň ale nerobí jednoznačné závery a necháva tak priestor na polemiku. Koľko len takých nepravdivých legiend o postavách našej histórie vzniklo a prežíva dodnes. Okrem vynikajúceho obsahu je zároveň zážitkom i celkový vizuál knihy. Nádherná obrázková príloha vhodne dopĺňa text a perfektne dotvára atmosféru.

parvitas
20.02.2022 5 z 5

Výborná monografia o uhorskej, rímsko-nemeckej a českej kráľovne. Barbora Celjská ako druhá manželka Žigmunda Luxemburgského je v podaní Daniely Dvořákovej fascinujúcou ženou. Ruku na srdce, kto o nej (okrem pár historikov a nadšencov) vie? Uhorskou kráľovnou bola vyše štyridsať rokov, má priamy súvis s našimi dejinami. Niekoľko storočí sa však o nej hovorilo ako o nehanebnej zvrhlej kacírke spätej s čiernou mágiou. Ohováranie sa začalo už v čase smrti jej muža, nasledovala snaha zbaviť sa jej vplyvu, hodnosti a pripraviť ju o majetky a česť. A tento obraz sa v histórii ponechal stáročia, nikto ju nehájil, len sa preberali znôšky legiend a povestí.
Autorka na základe prameňov zostavuje život a kroky tejto výraznej osobnosti a súčasne aj kráľovského manželského páru. Čriepky z listín, kroník, vyhlásení a korešpondencie nie sú úplné (z niektorých rokov sa zachovalo viac dokumentov, z iných menej), ale dá sa z nich spraviť obraz ako a kam cestovali. Kde boli ubytovaní, kde prenocovali, kde bojovali, čo a komu darovali, zamietli a tak podobne. Je to úžasná a dôkladná práca a v našej historiografii aj ojedinelá, ktorá sa venuje práve tejto kráľovnej. Úplne ma to pohltilo, pátranie historika je skoro ako detektívna práca, len s tým rozdielom, že má menej stôp...
Ako žena bola Barbora na najvýznamnejšej pozícii v ríši, žila nie v tieni, ale po boku kráľa, vydávala listiny a starala sa o rozsiahly majetok, disponovala vlastným dvorom, ale ako každá žena to v stredoveku nemala ľahké. Fascinuje ma, s akou ľahkosťou ma autorka preniesla do stredoveku. Spomínajú sa tu všetky dôležité a zvláštne udalosti ako boli zásnuby, sobáš, korunovácia, či pôrod, až po vymáhanie poplatkov a daní, namáhavé cestovanie a presuny dvora, vojenská a hospodárska politika, pravdepodobné vzťahy medzi manželmi atď.
Budem len rada, ak podobné práce budú pokračovať, teším sa na ďalšie diela. A vyzdvihujem aj grafickú stránku, je to krásna kniha!

Petok
18.02.2020 5 z 5

super kniha.

StanLeee
04.01.2019 5 z 5

Precizní dílo, v němž má čtenář možnost zjistit mj. informace, jež v jiných českých či slovenských monografiích nenajde.

Muhibbis
19.07.2016 5 z 5

Historická monografia par excellence. Je to síce určené skôr pre serióznych záujemcov než pre náhodných okoloidúcich, ale tých táto kniha zaručene poteší. Nemám čo dodať - snáď len to, že by som si rada prečítala aj iné autorkine diela...

Aurellia
05.01.2015 5 z 5

Výborná monografia, ktorá v slovenskej historickej spisbe chýbala, vhodná pre odborníkov aj laických nadšencov. Oceňujem výbornú prácu s prameňmi.