Chyť mě, jestli to dokážeš

Chyť mě, jestli to dokážeš https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24106/bmid_chyt-me-jestli-to-dokazes-S0d-24106.jpg 5 333 77

Autobiografický román podvodníka, který sice nedokončil ani střední školu, ale to mu nijak nebránilo vyrobit si několik vysokoškolských diplomů, přednášet sociologii na univerzitě, nebo pracovat jako dětský lékař v nemocnici. Frank W. Abagnale se dokonce vydával za pilota, což mu umožnilo zdarma cestovat po celém světě. Ale především byl šekovým podvodníkem. Vyrobil na tisíce falešných šeků a okradl řadu bank a institucí nejen ve Spojených státech, ale i v Evropě. Pět let se mu podařilo unikat policii, až ve Francii byl zatčen a uvězněn. Osudy Franka Abagnaleho se nechal inspirovat i Steven Spielberg a natočil o něm poměrně úspěšný film.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Knižní klub

Catch Me If You Can , 2002

katerina5544
31.05.2020 5 z 5

Vynikající kniha, neuvěřitelný příběh. V dnešní době už tedy nereálný. Měla jsem přečteno za pár hodin, nedalo se od toho odejít! Vřele doporučuji.

Gibis
25.03.2020 5 z 5

To byl ale vykutálený darebák, ten Frank Abagnale :) Ale tak strašně sympatický, že jsem mu přes to všechno fandila a při jeho útěcích držela palce, aby ho nechytili. Člověku se ani nechce věřit, jak úspěšně dokázal zadarmo cestovat po celém světě a podvodem získat miliony. A co víc! Téměř rok hrát roli lékaře v nemocnici! (to jsem jen trnula, aby na to někdo nedoplatil zdravím nebo životem) a jeho kariéra vysokoškolského profesora mě hodně pobavila :) Kdyby to byl smyšlený příběh, asi bychom tu rozebírali jeho neuvěřitelnost, ale takhle? Po dobu čtení u mě převládal úsměv na tváři a potěšil i konec, kdy se z "kozla stal zahradník".

kamila5406
08.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha i film o mladým zlodejíčkovi kterýmu vše procházelo. Jeho sympatie a genialita je dokonalost sama.

Trina1
05.01.2020 5 z 5

Vůbec se mi nechce věřit, že toto je skutečný příběh. Frank měl téměř po celou dobu obrovské štěstí. Co štěstí. Z prdele kliku! A k tomu musel mít ještě kouzlo osobnosti a výbornou výřečnost. Nicméně nemůžu říct, že bych mu, jako někteří, fandila. Opravdu ne. Byl to s prominutím sráč a na to, co všechno spáchal, dostal podle mě velmi mírný trest. Každopádně kniha se četla moc dobře, žádná zdlouhavá místa v ní nebyla, bavilo mě to.

Placi
02.01.2020 4 z 5

(SPOILER) Před lety jsem nejprve viděl film a pamatuji si, že se mi moc líbil. Nyní jsem si ho po přečtení knihy pustil znovu a vůbec mě nebavil. Zjistil jsem, že se od knihy podstatně liší a, jak to tak bývá, kniha je mnohem lepší a propracovanější (logicky). Příběh podvodníčka Franka Abagnalea, ze kterého se posléze stane král nejen šekových podvodníků, je úsměvný i smutný zároveň. Frankovi budete s největší pravděpodobností fandit, vždyť to není žádný krvavý vrah, jen obírá obrovské a zazobané společnosti o peníze. Neuvěřitelná podvodná a milostná dobrodružství, která musela být ve vyprávění nutně přikrášlená, nakonec vedou až do věznice, ale že to byla jízda. Frank, který si celou dobu nad bankami a jejich zaměstnanci klepal na čelo, se nakonec rozhodne živit jako jejich školitel a rádce. Vždyť šekům opravdu rozuměl.

Gumiczud
15.12.2019 5 z 5

Velmi pěkná a čtivá knížka. Jenom škoda že ten konec je takový useknutý, řekl bych že ho mohl více rozepsat. Děj se trochu liší od filmu.

makacek
28.11.2019 4 z 5

Vtipne, talr poucne, jak se da zneuzit "hlavologie" (termin z knih od T. Pratchetta) a take naivity lidi.

icezero
17.11.2019 4 z 5

kniha přečtena v rámci výzvy pro rok 2019. Při čtení se mi dost často vybavoval obličej Leonarda di Capria i Toma Hankse, což je asi pochopitelný když jsem film viděl několikrát a patří mezi moje oblíbené díla. V knize je toho oproti filmu víc a i když podvodník tak mi je Frank docela sympatický. Občas přemýšlím nad tím, jestli by v dnešní době všudypřítomného Velkého bratra bylo něco podobného vůbec možné :D

petrarka72
30.10.2019 5 z 5

Lehkým perem napsáno, s vtipem a elegancí. Jistěže musí brát čtenář leccos s rezervou; sám Abagnale po vydání knihy přiznal, že "Redding vypráví příběh, nikoli životopis"; ale ruku na srdce - tohle nečteme jako realistickou detektivku, nýbrž jako humoristický román s prvky krimi, a zábavný je na něm právě Frankův styl.

Juicyk
11.10.2019 5 z 5

Film patří mezi moje oblíbené a tak jsem se těšila, až si přečtu i knihu - a rozhodně nezklamala. Velmi čtivě napsáno, děj plyne svižným tempem a určitě se i pobavíte :)
Rozhodně doporučuji ... Frank mě prostě nepřestává udivovat :)

zaru0878
27.09.2019 5 z 5

Pěkná kniha, moc dobře se četla. Oproti filmu trochu jiná, přesto mohu doporučit.

Ronnie68
17.09.2019 4 z 5

Četla se rychle ...

BarboraZur
06.08.2019 4 z 5

Super. Zrovna jsem to dočetla. :) Je to velice čtivě napsáno. Knihu bych doporučila. Zasmála jsem se a několikrát mě příběh překvapil. Mého manžela příběh zaujal, když jsem mu ho vyprávěla. :)

hurwajz
21.07.2019 5 z 5

Jo, tohle bylo fakt skvělé. Filmová adaptace patří k jednomu z mých hodně oblíbených filmů, Frank byl prostě střelec.
...."Frank Abagnale by mohl vypsat šek na kus toaletního papíru, vystavit ho na dávno zaniklou konfederační státní pokladnu, podepsat se jako Beruvás Nahůl a nechat si ho proplatit v kterékoliv bance ve městě, přičemž jako průkaz totožnosti by předložil honkongský řidičák."...

Yokolobuna
19.07.2019 4 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "1. Kniha, jejíž název je v rozkazovacím způsobu"

Bytostně nesnáším podvodníky a zloděje. Dokonce tak moc, že jsem si jejich "chytání" zvolil za povolání. Vyprávění hejska s velice pochybnou morálkou – Franka Abagnalea, se tak muselo sakra otáčet, abych prohnanému antihrdinovy alespoň malinko držel palce.

"Chyť mě, jestli to dokážeš" je zatraceně dobře napsaná biografie (i když bezesporu místy přitažená za vlasy), která zběsile pádí od kontinentu ke kontinentu a nechybí jí tah na branku. Jen kousek za půlkou mi přišlo, že se mi ty letecké eskapády začínají zajídat a kniha malinko ztrácí dech... jen pro to aby ho /malý spoiler/ s uvězněním opět nabral.

Otravné začalo být časem i neustálé pomlaskávání nad letuškami a ženami obecně. Občas jsem tak měl pocit, že sledujeme příběh oplzlého teenagera, kterému z koutků odkapávají dychtivé sliny a za kalhotami uniformy pilota neustále stojí úd.

Frank Abagnale byl (je?) neskutečný hajzl, jehož řádění stálo spoustu lidí místo. Jednotlivé příhody jak oškubal snad celý svět o statisíce dolarů však skvěle baví. A to i v případě, kdy se lišák Frank vydával za doktora. Na pobavení fajn, ale co kdyby pod dohledem falešného doktora někdo zemřel?

Zajímavé je, že v biografii je postava agenta FBI Seana O’Riley vlastně úplně upozaděna. Sice ji autor párkrát zmiňuje, že je mu "asi v patách", ale přímo do děje knihy prakticky nezasáhne.

Skoro nejzajímavější jsou pasáže /mini spoiler/ z prostředí francouzské a švédské věznice. Jejich kontrast je až neuvěřitelný a autora podezřívám z přikrášlení pravdy a to oběma směry. Otázka jak moc. V konečném součtu to však příliš nevadí a i když bych klidně Frankovi dopřál ještě delší "dovolenku" v Perpignanu, na jeho příběh jen tak nezapomenu.

Zakoupeno v roce 2019 za směšných 39,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Zatraceně poutavé převyprávění eskapád jednoho neskutečně troufalého podvodníka, který si nahrabal pořádné jmění. Že nejde o zdařilou fikci je místy skoro až neuvěřitelné.

Hodnocení na DK v době přečtení 92 %, Moje hodnocení 85 %

Ferry9
22.06.2019 5 z 5

Kniha to byla super. Četla se sama, nedalo se od ní odtrhnout.

hippiesak
21.06.2019 5 z 5

Dobrý, dobrý, 3x dobrý! Toto je super kniha! Viděl jsem film snad 5x a bavil mě. Bavila mě jeho drzost, jak mu vše prochází, jak si žije jako král. Pak jsem objevil tuto knihu a musel jsem si ji hned koupit :) A samozřejmě, jak to tak většinou bývá, tak kniha je ještě lepší než film. Svůj příběh nám vypráví sám Frank, ihned po pár stranách jsem se do knihy vložil a četla se skvěle. Bavil jsem se u knihy, jako již dlouho ne. To teda ale byl frajer! :) Film se držel hlavní linky, ale je tam dost věcí upravených od reality, tedy kniha bude určitě zajímavá i pro filmového fandu. A poslední pětina knihy, když už mu spadla klec, tak je fakt silná. Bylo mi ho dokonce líto (ano, právě zde fandím největšímu bankovnímu podvodníkovi 20.století) :))) Knihu mohu s klidným srdcem doporučit. Je to zkrátka zábava. I když by to asi vtipné být nemělo :) Ale je! :))))

Raghnaid
14.06.2019 5 z 5

Kniha o géniovi, který se dal na dráhu zločince. Styl vyprávění mi dokonale vyhovoval, byl poutavý a často jsem se zasmála nad Frankovou vynalézavostí a vychytralostí. Občas jsem ani nedokázala uvěřit, že se něco takového opravdu stalo... Mimo jiné taky doporučuji film.

.......................................................

ČTENÁŘSKÁ VÝZVA 2019: KNIHA, KTERÁ MÁ V NÁZVU ROZKAZOVACÍ ZPŮSOB

jprst
01.06.2019 5 z 5

Zajímavé, začnu číst knihu o podvodníkovi a padělateli a už v první polovině se přistihnu, že mu vlastně fandím a vydrží mi prakticky až do konce. Jinak výborné počteníčko, film je jen spíše slabší odvar z tohoto příběhu.

Suzynka29
26.05.2019 4 z 5

Knihu jsem v pátek dočetla a musím říct, že mě opravdu moc bavila. Vyprávění hezky plynulo, zbytečně se autor nezaobíral nepodstatnými detaily. Ale upřímně musím říct, že mě opravdu chytla od chvíle, kdy byl zatčen ve Francii a umístěn do vězení, tam jsem to sním dost prožívala a nebylo mi z té představy moc dobře na těle. Každopádně doporučuji všem, příští týden mrknu na film pro porovnání.

zfilmováno bankovnictví podvodníci

Autoři knihy