Chudí lidé

Chudí lidé https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344592/bmid_chudi-lide-0eq-344592.jpg 4 59 5

Tato prvotina Dostojevského byla s nadšením uvítána jako mistrné dílo kritického realismu. Formou románu v dopisech podává obraz života ponížených a ukřivděných obyvatel Petrohradu v polovině minulého století. Hrdinou knížky je Makar Děvuškin, úředníček, který starosti o chleba a strach z jeho ztráty spojuje s dojemnou péčí o osud bezbranné dívky. V jeho postavě je zachycena všecka tupost a omezenost tehdejšího kancelářského světa. Děvuškin nenalézá odpověď na otázku, jaké jsou příčiny sociální nespravedlnosti, není schopen postavit se na obranu svých práv. Když se Varvara provdá za statkáře Bykova, resignuje. Namísto soucitu s chudými lidmi nastupuje u autora beznaděje. A proto je v podstatě celý román jen výzvou k mocipánům, aby měli slitování se slabými a bezbrannými. Přesto však jím Dostojevskij donutil čtenáře k "volnomyšlenkářství" a kritice samoděržaví.... celý text

DominaCZ
24.03.2023

Psala to v 17 tak jak to mohlo asi vypadat...tak jak to vypadá

janadibelkova
15.03.2022 3 z 5

Jednoduchý příběh skromných lidí, typický pro Boženu Němcovou... klidné čtení, česká klasika, proč ne?

Vasobdivovatel
03.11.2020 3 z 5

Dílo bylo hezké , ale trošku slabý děj.Město mi podle popisu nepřipadalo vůbec strašné.

Šárkaxx
02.06.2019

Proti ostatním povídkám je tahle bez nějakého zvláštního příběhu, místy mi to přišlo vlastně jako taková studie o životě lidí z venkova, podobně jako Chyže pod horami

WEIL
12.08.2011 3 z 5

Jak zvýšit vzdělání lidí aspoń o třicet procent? To leželo Boženě Němcové v hlavě dlouho. Sama se vzdělávala individuálně, vždy už v 16. letech byla provdána.
A přece myslela i na druhé, na lidi chudé materiálně i duchovně, snažila se je potěšit, tak aspoň o nich napsala pěknou povídku.