Cestou orthodoxie

Cestou orthodoxie https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237049/bmid_cestou-orthodoxie-n3I-237049.png 4 5 5

Kniha je obecným úvodem do učení, bohoslužby a života pravoslavných křesťanů. Věnuje se základním teologickým tématům, jakými jsou - Bůh skrytý a přeci zjevený, problém zla, povaha spásy, význam víry, modlitba, smrt a co je po ní - a svým způsobem tak slouží jako jakýsi moderní pravoslavný katechismus. Kniha ovšem není pouhým manuálem, suchopárným zdrojem informací. Biskup Kallistos se zde snaží přiblížit smysl pravoslavné nauky, která není jen souhrnem abstraktních tezí, nýbrž pokladem, který zasahuje a hýbe životem každého jednotlivého křesťana. Text je pak doplněn celou řadou výtahů z prací teologů a duchovních autorů z nejrůznějších období, kteří rovněž dosvědčují, že pravoslaví není jen systémem víry, úkonů a zvyků, ale především cestou.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Síť

The Orthodox Way , 1979

Warana
16.02.2015 5 z 5

Nádherná kniha. Několikrát jsem si přitom vzpomněla na tento citát, i když jsou autor knihy a autor citátu každý odjinud:

„Víra je často chápána jako čistě formální souhlas s naukou církve nebo jako podíl na víře církve – ovšem, někdy dokonce jako ,slepá poslušnost‘ Božích přikázání. Ale osvobozující víra je vírou, která nás uchvátí osobně. Pravda, která mě osvobodí, je pravdou, se kterou souhlasím, protože jí rozumím, ne proto, že to po mně tradice nebo zvyk chce. Osobní víra stojí na začátku svobody, která obnovuje celý život a „překonává svět“, jak říká Janovo evangelium (J 16,33). …Znamená, že je člověk osvobozen z úzkosti pro důvěru, je znovuzrozen pro živou naději a pro život milující bez výhrad.“ / Jürgen Moltman