Léto s knihou
Chcete hodnotit knihy a vést si seznamy "přečtených knih" a další? Začněte zde X

Cesta na severozápad

Rozsáhlý a strhující historicko-dobrodružný román Cesta na severozápad vypráví pohledem malíře Langdona Towna příběh majora Roberta Rogerse, statečného člověka, dobrodruha a velmi schopného velitele, ale také chvástala plného neřestí, který se ocitl na samém dně společnosti ve vězení pro dlužníky. Vynikající je především první polovina románu zachycující strastiplnou cestu severoamerických harcovníků pod vedením majora Rogerse a boje Angličanů a Američanů proti Francouzům a jejich indiánským spojencům. V druhé části se major Rogers snaží uskutečnit svůj utopický sen a najít přímou cestu po vodě napříč Amerikou od Atlantického oceánu k Tichému oceánu. Příběh je psán podle skutečných historických postav. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/73_/73884/cesta-na-severozapad-73884.jpg 4.340

Northwest Passage

Literatura světová, Romány, Historie
Rok vydání: , 1. vydání originálu: 1937 ...více

Nejprve se musíte přihlásit.
WeeWar19.04.2016Hodnocení knihy 4 z 5

poprvé jsem četl kdysi dávno. Nedávno se mi ale nějak vybavila, tak jsem si ji půjčil z knihovny a přečetl. Dokonalé, resp. skoro dokonale, protoze musím priznat, že jsem teď knihu přečetl ne na jeden cely, ale na dva zátahy.

Na první a fest intenzivní zátah jsem přečetl část o akci "St. Francis", to bylo totiž to ono, to co jsem si pamatoval z dětství, ta neuveritelna haluz trmaceni se divocinou, devet dni po pas/kolena ve vode atpd..

Druhá část už mě tak nebrala, ale i tak poskytuje celkem ctivy vhled do praktik britsko-americke politiky dobyvani amerického severozápadu z pohledu dvou figurek v soukoli, tedy nezavisleho americana a britskeho dustojnika.

Silvina07.02.2016Hodnocení knihy 5 z 5

Přečetla jsem si ji znova s odstupem asi patnácti let a ani tentokrát to nemělo chybu!

mgeisselreiter14.11.2015Hodnocení knihy 5 z 5

Dobrodružství, napětí, poutavé čtení, poznávání dějin Ameriky, to je jen část toho, co tato skvělá kniha přináší. Líčení bitvy o St. Francis je tak poutavé a živě napsané, že tato cca 100 stránková pasáž je snad tím nejlepším, co jsem kdy četl. Zbytek knihy ale rozhodně nezaostává, takže i přes velký rozsah románu mi přišla cca poslední třetina už jen taková rychle se posouvající a vůbec by mi nevadilo i víc podrobností.
Zaujme líčení života indiánů, které mnohé romantiky vyrůstající na mayovkách vyvede z rovnováhy. Také je zajímavé, jak autor líčí intriky a politikaření, je vidět, že té špíny bylo i v minulosti spousty, že to není nic nového v dnešním prohnilém světě.
Cením si toho, že autor čerpal z historických pramenů a v podstatě tak velmi realisticky skvělou románovou formou seznamuje čtenáře se skutečnými dějinami, které jsou také zajímavé. 100%, 14.11.2015.

woodward18.08.2015Hodnocení knihy 3 z 5

Pořád se k téhle knize vracím. Výprava proti St.Francisu je strhující, ale především je vrcholně zajímavý celý ten dokonale propracovaný obraz koloniální severní Ameriky před válkou za nezávislost, včetně objevování dosud neznámých krajů. Něco takového už člověka nepotká, pokud se nevydáme k jiným planetám a hvězdám.

martinkaLLL21.04.2015Hodnocení knihy 1 z 5

Kdyby ta kniha nebyla tak zdlouhavá a někdy až moc květnatě popisována, tak by to i šlo. Asi to není ten pravý žánr pro mě.

cervec25.09.2014Hodnocení knihy 5 z 5

Absolutni srdcovka pro... pro "kluky" jako ja :)
Ps: Musel jsem tedy potlacit nutkani napsat "spravne kluky". Jednak by to bylo subjektivni a jednak/druhak k nim mam daleko :(

valentýna23.08.2012Hodnocení knihy 4 z 5

Nepochybně se jedná o dobrodružné čtení, ale i o skutečnou osobnost jako byl major Rogers, který se zasloužil o mírová jednání s indiánskými kmeny, ale poodhalil i fantastické námořní spojení mezi Atlantským a Tichým oceánem. Tehdejší doba a poměry ho však "semleli", ale v očí historiků je i nadále hrdinou. Doporučuji všem, kteří se zajímají o dění na naší planetě, než studovat suchopárné dějiny, tak tahle kniha vám navodí tehdejší dobu i atmosféru a pomůže vám leccos pochopit.

vitavita11.03.2012Hodnocení knihy 4 z 5

Příběh o majoru Rogersovi a jeho výprava - čte se dobře a je dobrodružná.