Český krtek v CIA

Český krtek v CIA https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262958/mid_cesky-krtek-v-cia-Zup-262958.jpg 4 128 30

Cesta Karla Köchera z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu. Karel Köcher je jediným špionem někdejšího východního bloku a pravděpodobně i jediným zahraničním agentem vůbec, kterému se podařilo proniknout do CIA. Jeho kontroverzní příběh nebyl v české literatuře faktu dosud popsán. Köcher byl vysazen do USA v roce 1965 se zdánlivě nesplnitelným úkolem infiltrovat se do amerických zpravodajských služeb. Doprovázen svou krásnou ženou Hanou, získal v Americe pověst antikomunisty, pracoval u Zbigniewa Brzezinského a v roce 1973 mu CIA skutečně nabídla místo v jednom ze svých nejtajnějších oddělení. Mise byla splněna. V roce 1984 manžele Köcherovy zatkla FBI. Jeho přátelé žasli: jak tenhle výstřední chlapík, který se vždycky choval přesně opačně, než by se nenápadný agent měl chovat, mohl být komunistický špion? Köcher dostal doživotní trest, v roce 1986 byl ale vyměněn za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského. „Za Köchera bychom vyměnili tři Ščaranské,“ prohlásil později šéf KGB Vladimir Krjučkov. Jiný generál KGB Čecha ale předtím označil za agenta Američanů. Köcher po návratu domů působil v Prognostickém ústavu a stále žije ve vile u Prahy. Jeho někdejší nadřízení si nejsou dodnes jisti: Pro koho vlastně pracoval? Kniha vznikla na základě mnoha rozhovorů autora s Karlem Köcherem, který souhlasil s neautorizovaným „životopisem“. Nejde ovšem o osobní zpověď jednoho z nejúspěšnějších vyzvědačů 20. století, nýbrž o napínavou a barvitou reportáž, kde je špionova výpověď konfrontována s jeho odtajněnými spisem, nikdy nepublikovanými názory expertů včetně hlavního historika CIA, vyprávěním desítek svědků, bývalých Köcherových „řídících orgánů“ i Američanů, kterým se „prvního krtka v CIA“ podařilo odhalit. Autor vyrazil do USA po špionových stopách, v Rusku navázal kontakt s důstojníkem KGB, který ho měl na starosti. Kniha obsahuje bohatou fotografickou přílohu.... celý text

stubar
12.02.2017

Snůška polopravd v podání Karla Köchera. V jeho mnohdy rozporuplných výrocích je zřejmý duch režimu, který už chválabohu zmizel.

martinidd
28.12.2016 5 z 5

Za mě velice solidní kniha ,téměř dokonalé zmapování osudu Karla,samozřejmě až na tajné vyjímky a občasné spekulace,podle svých zkušeností i celkem určité situace pravdivě popsané. Autor měl odvahu pouštět se na tenký led mapování osudu "agenta socialistické rozvědky" což v dnešní době není top téma :-)

nif
13.08.2016 4 z 5

Karel neměl nudný život, to rozhodně ne. Ale na druhou stranu ani nijak zvlášť strhující. Fascinuje mě množství práce, které za knihou muselo stát a velmi oceňuji náhled do (tehdejšího) fungování tajných služeb a celkově trochu jiný pohled na období Studené války u nás i v USA.
Pokud čekáte strhující a dobrodružné čtení, knížka vás znudí. Ale mně za přečtení rozhodně stála.

wally
03.08.2016 1 z 5

Řekl bych asi nejzbytečnější kniha roku...v podstatě se z ní nic nedozvíte. Jedná se pouze kupu dohadů a snůšek nějakých teorií...kdy jedna strana tvrdí to, druhá něco jiného, další zainteresovaný člověk se k tomu nechce vyjadřovat, dokumenty jsou tajné a nepřístupné a hlavní ´hrdina´ každou chvíli tvrdí něco jiného a i sám autor neví, co si o něm myslet...
Krásná ukázka toho, jak se z ničeho dá ´uvařit´ něco...i když s chabou kvalitou.

Marda
19.04.2016 3 z 5

Příběh člověka, který byl rozhodně pozoruhodný a tajemný. Ne však tak pozoruhodný, aby o něm byl sepsán sáhodlouhý životopis. A možná až tak tajemný, že sama kniha neví o kom vlastně vypráví. Čtivost je ucházející, ale závěrečné pocity jsou naprosto neutrální. Jako bych se nic nového nedozvěděl.

Jonny
18.04.2016 4 z 5

Vladimír Ševela odvedl dobrou práci. Kniha je přes svoji faktičnost poměrně čtivá a autor si od Českého krtka udržuje zdravý odstup, nedémonizuje ho ani ho nemaluje v růžových barvách.

hladko
23.02.2016 2 z 5

Zajímavé jsou historické okolnosti, během kterých se Köcherův život odehrává a jako zajímavý se dá označit i Köcher sám. Životní příběh Köchera je sice do jisté míry také zajímavý, nepřijde mi však zajímavý do té míry, aby byl dostatečně beletristicky nosný pro knihu životopisnou. Podstatu samotného příběhu si můžeme přečíst už v titulu knihy a nic moc víc se dále skutečně neodehraje. Vladimír Ševela jako autor měl sice určitým způsobem štěstí, že popisuje příběh tak komplikované osobnosti, jakou Köcher bezesporu je, protože agentova labilita, egocentrismus, ulhanost, prospěchářství a cholerické záchvaty jsou do jisté míry kořením jinak relativně plochého příběhu, nicméně samotnou knihu výčet negativních vlastností agenta Rina spasit nedokáže a této skutečnosti nepomůže ani pikantní a často zmiňovaná vášeň agentského páru pro nudapláže a swingers párty.
Možná však nahlížím na knihu zbytečně kriticky, což samo o sobě může být způsobeno tím, že trpím jistým čtenářským omezením. Nejsem totiž schopen si zcela vychutnat knihu, jejíž hlavním hrdinou je kretén – to jsem pochopil už při čtení Spolčení hlupců. A to že několik autorových zdrojů nakonec připodobní agenta Rina k Václavu Klausovi – jehož charakterových poruch jsem taktéž velkým fanouškem – mě tedy v důsledku tolik nepřekvapilo.
Ale potvrzení některých životních principů kniha přeci jenom přináší. Příběh agenta Köchera je totiž dalším smutným důkazem toho, že čím chorobnější je vaše sebestřednost, tím výše to máte šanci dotáhnout a čím výše se ocitáte, tím více má vaše sebestřednost žrádla.

callahanh
15.02.2016 4 z 5

Čtenářsky náročnější kniha, protože se v ní objevuje hodně postav, které navíc několikrát změní krycí jméno, takže je těžké se ve všem orientovat. Určitě se musí ocenit poctivá a důkladná Ševelova práce při rešerších a přípravách, protože neopomněl žádný podstatný detail a opravdu se snaží co nejvíce přiblížit všechny osoby, operace a akce. Je znát, že je původně novinář, protože se drží faktů a nefabuluje, zároveň nikomu nevnucuje svůj názor. Kniha určitě není čtivá a nemá příliš spád, neboť Ševela spíš než o svižnost stojí o důkladnost a detaily, takže se zabývá i těmi nejméně podstatnými detaily. Určitou "nevýhodu" má i v osobě hlavního hrdiny, který není sympatický, je to arogantní kariérista a ani po přečtení knihy nevím, co si o něm mám myslet. Je fajn, že se ho autor nesnaží obhajovat a mnohdy odhalí i to, že si vlastně v některých věcech protiřečí a popírá to, co je někde napsáno. Přínosné je i to, že se tu čtenář dozví něco ze složitého a záměrně nepochopitelného fungování tajných složek, které dělají chyby ve všech mocnostech. Za největší nedostatek považuji paradoxně velké množství informací, které knihu zbytečně prodlužují a to, že se nedozvíme, co se stalo s "krtkovou" ženou. Zajímavá, i když náročná a informačně přehlcená kniha. 70%

tomdav
31.01.2016 5 z 5

Doporučuji všem, co se zajímají o dějiny špionáže, špiony a špionáž vůbec. Pro ostatní by kniha mohla být méně záživná, protože obsahuje mnoho detailů a vedlejších osob. Od začátku mě příběh českého krtka o odvaze a zradě pohltil. Jsem rád, že autor nikomu nevnucuje ten "správný" názor na činy manželů Köcherových, jejich spolupracovníků či protivníků té doby. Autor si dal několikaletý kus práce se zjišťováním informací o Köcherovi už od doby jeho dětství až do devadesátých let. Ke všem popisům událostí z úst hlavního hrdiny autor získal komentáře někoho přímo zainteresovaného, takže v knize najdete výpovědi i bývalých agentů FBI, CIA, KGB, STB, českých emigrantů aj., kteří přišli s Köcherem do styku. Dozvíte se, jakým je Köcher člověkem a některé zajímavosti z jeho života. Autor se často nedopátral jednoznačných skutečností, protože ve výpovědích aktérů jsou rozpory nebo informace z různých důvodů nelze ověřit.

mgeisselreiter
17.01.2016 4 z 5

V prvé řadě nutno ocenit několikaletou poctivou práci autora na knize, kdy se mu podařilo získat nepřeberné množství informací od Köcherových známých, spolupracovníků, ale také z odtajněných spisů StB, od bývalých pracovníků rozvědky, kontrarozvědky apod. Samotný příběh Köchera je pak podrobným vylíčením jeho života od dětství až do jeho "odchodu do předčasného důchodu", ale i poté. Není bez zajímavosti, že tento kontroverzní člověk stále žije nedaleho Prahy. Bohužel Ševela v závěru přešel osud Köcherovy manželky Hany (poslední zmínka o ní je tuším z roku 1994), která sama hrála významnou roli špionky.
Přestože čtenář nenalezne vždy jednoznačné odpovědi (a ani nemůže, vždyť mnohdy sám Köcher neví, jaký on vlastně je, navíc spousty materiálů jsou stále utajené a nedostupné), dokáže si velmi dobře udělat obrázek o kontroverzní osobě Köchera a o fungování špionážních organizací (kdy je mnohdy i zaskočen jejich neprofesionalitou, tak jak je mnohdy zobrazována v akčních špionážních filmech).
Rozsah knihy je 400 stran, což přináší opravdu detailní informace, ale může se zdát, že stručnost by někdy prospěla většímu spádu a lepší čitelnosti. Obsáhlá osmdesátistránková fotografická příloha přibližuje agenta Köchera čtenáři ještě blíže. Čtivost knihy je tak kolem 75%, obsah a zpracování určitě aspoň za 80%, a i když by možná knize prospěla vázaná vazba, brožované vydání je dostatečně solidní. 17.1.2016.

tajné služby špionáž CIA Státní bezpečnost (StB) KGB dvojití agenti

Autorovy knížky