Červená KarKULKA a jiné básně

Červená KarKULKA a jiné básně https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76946/cervena-karkulka-a-j.jpg 4 4 4

Básně inspirované neutěšenou společenskou realitou, východními naukami a drogami, navazují na tradici českého surrealismu a americké beat generation a jsou tvořeny poetikou undergroundu. Brutální výrazové prostředky dávají tím více vyniknout určité hravosti a smyslu pro černý humor tohoto nevšedního básníka.

Poezie
Vydáno: , Vokno

NEGR
13.11.2015 5 z 5

Milan Koch je bohužel neznámým, zpola zapomenutým autorem, přesto jde o zcela jedinečného, možná nejopravdovějšího českého beatnického básníka. Na souborné vydání jeho spisů se stále čeká - oficiálně byly zatím vydány pouhé tři útlé sbírečky (z toho jedna je jeho spíše raná próza) plus pár básní nalezneme v jednom z vydání časopisu "Kontexty" (souborek nazvaný Nejedu bez příčiny takhle rychle). V Červené KarKULCE najdeme pár jeho delších básnických skladeb, z nichž za nejvýraznější a nejnabitější považuji hned tu první, "Chrčení za Kaliopénu", u které je nejvíce cítit vliv Ginsberga a dalších beatniků, zároveň má dosti surrealistický tón. A i když nám tedy Kochův styl připomene jiné autory, především obsah a myšlenky jsou ryze originální, pevně spjaty s dobou a místem, kde (a kdy) vznikaly.

Milan Koch
česká, 1948 - 1974