Čerti, bosorky a iné strašidlá

Čerti, bosorky a iné strašidlá https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/276344/bmid_certi-bosorky-a-ine-strasidla-KfQ-276344.jpg 5 21 8

Slovenské poverové bytosti. Chcete sa dozvedieť, čo v mysliach ľudí na konci devätnásteho storočia spájalo hada s lasicou, kde na Slovensku mali svoj domov šarkany, obri a lesné žienky, čo znamenala ohnivá reťaz nad komínom domu, kto boli revenanti a prečo sa ich ľudia báli, či aj u nás šarapatili vlkolaci, koho a ako gniavila Mora, čo by sa stalo, keby ste poľutovali zmoka, prečo bola tam okolo Strečna cesta nebezpečná? Táto kniha ponúka odpovede na takéto a ešte iné, im podobné otázky. Ba navyše prináša aj príbehy, pri ktorých spoznáte, čo to značí, keď človeku mráz beží po chrbte. Autori, klasik súčasnej slovenskej etnografie profesor Ján Michálek a osvedčená autorka kníh pre deti aj dospelých s etnografickým zameraním Dr. Katarína Nádaská, sú zárukou, že sa o tom všetkom dozviete z prvej ruky.... celý text

DjLuko
30.01.2024 3 z 5

Neskutočne zaujímavá téma nášho kultúrneho bohatstva, no kniha je skôr stručným výcucom niekoľkých rozprávkových kníh (Dobšinský) a webov. Viac než krátke poviedky o strašidlách by ma zaujímal trochu profesionálnejší, faktografickejší prístup - chýbali mi informácie v akých oblastiach a v akom období sa vybrané povery tradovali. Takisto čím mohli byť vyvolané prípadne z akej kultúry prevzaté. Tieto informácie sú v knihe iba málokedy a zbežne. Je to však zrejme odpustiteľné, keďže cieľovka sú asi skôr deti. Keby nejaké mám, strašidelné rozprávky našich predkov by som im určite čítal. Grafické spracovanie veľmi pekné. 3,5*

Ivan53
30.07.2022 5 z 5

O knihe som sa dozvedel vďaka jutubovému kanálu (Dejepis inak), a kniha ma naozaj nesklamala. Pútavé, miestami hrôzostrašné obrázky pána Košického vás vtiahnu do deja. A pani Nádaská píše odborne i zaujímavo zároveň. Obzvlášť poteší, keď človek nájde v knihe povesť o ktorej si myslel, že je iba miestna.

LordByron
07.05.2021 4 z 5

Knižku som dostal ako darček od kamoša s tým ze nech už konečne niečo raz viem aj o NAŠEJ slovenskej mytológii. A nebudem klamať ze v tom momente keď som ju dostal som bol skeptický a bližšie som sa do nej pozrel až po pár týždňoch.
A stalo to za to! Je to úžasná kniha naozaj. Vidno ze ono to naozaj DOKÁŽE byť zaujmave ak naozaj viete ako to spracovať. A tie ilustrácie sú takisto poklad a sú myslím na ďaleko vyššej úrovni než polka z toho co sa dnes produkuje ako akože moderné umenie :)
Rozhodne ak vás táto téma zaujma takmer nemôžete siahnuť po ničom lepšom.
A je veľmi povzbudzujúce ze sa to úplne výrovná mýtom rôznych germanov a Keltov o ktorých sa dnes vydáva oveka viac a častejšie. Nedajbože mytológii židovskej ktorú u nás ešte stále vyučujú namiesto našej :)

taikatalvi
21.02.2021 5 z 5

Super publikácia tak ako aj ostatné od pani Nádaskej a tie ilustrácie od S. Košického sú nádherné ale aj desivé :) Kniha je drahšia, ale kúpu neľutujem.

Ivan Kučera
08.10.2018 4 z 5

Cena nie je najnižšia, na nete sa dostanete na weby, kde ju kúpite o dosť lacnejšie, ale aj tak je to nejakých 15 a viac eur. No keď to doma vybalíte z obálky, s uznaním pokývete hlavou a uvedomíte si, že to nebola zlá kúpa. Je to paráda so super ilustráciami. Nájdete tam všetko. Vlkolaka, drakov, černokňažníkov, víly (a rusalky – snáď ste si nemysleli, že je to jedno a to isté), čertov, bludičky, zmokov... no proste všetko. Ku každej bytosti je pridelená charakteristika, prípadne sa autorka zamýšľa nad pôvodom danej legendy. A nechýbajú ani po celej krajine zozbierané autentické spomienky starých sedliakov a našich prapramaterí. Katarína Nádaská je moja najobľúbenejšia slovenská etnografička a keď ju niekde v televízii vidím, alebo s ňou mám čítať rozhovor v novinách či časopise, viem, že sa môžem spoľahnúť na to, že to podá zaujímavo, šťavnato a pútavo.

evka1986
03.05.2018 5 z 5

suhlasim, nadherne ilustracie aj obsah . dnes som si ju len narychlo prelistovala v obchode, a nebyt tej ceny, urcite je uz doma.... snad sa podari ulovit :)

optos2330
13.04.2018

Nie je o čom. Už len za tie ilustrácie si zaslúži max počet *

FilMo
23.03.2017 5 z 5

Nerozumiem síce, prečo túto knihu ešte nikto nehodnotil, ale nevadí. Zaujme síce najmä slovenských čitateľov, keďže sa viaže na jednotlivé regióny, ale jednoznačne je pre každého, koho zaujíma folklór, legendy a aj strašidelné historky. Výbornú atmosféru v knihe dotvárajú aj ilustrácie Svetozára Košického, ktoré sú miestami pekne desivé. Skvelá kniha...