Černý oheň z Byzance

Černý oheň z Byzance https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429640/bmid_cerny-ohen-z-byzance-EM6-429640.jpg 3 33 12

Londýn 1599 Stavitel varhan Thomas Dallam cestuje z pověření královny Alžběty I. do Konstantinopole, aby předal sultánu Mehmedovi mimořádný dar – samočinně hrající varhany. Ve skutečnosti však Dallamova cesta slouží úplně jinému účelu. Mladý Angličan pátrá po řeckém ohni – legendární zbrani Byzantinců, která dokázala vznítit i vodu. Když se o tom sultán dozví, začíná v prastarých ulicích a domech Konstantinopole hon na nepředstavitelně mocný ohnivý živel.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: , Brána

Das schwarze Feuer von Byzanz , 2019

orinka3
24.01.2024 2 z 5

Ten autor mi zkrátka nesedí. Je to rozvláčné až nudné. Odkládám v polovině.

Madelisi
18.12.2023 3 z 5

Černý oheň z Byzance je nádherný dobrodružný příběh z konce vlády Alžběty I., zasazený do netypického prostředí Istanbulu. Kniha obsahuje pěknou grafiku, kde kapitola odehrávající se na lodi má vedle svého čísla obrázek lodi, stejně tak kapitola z Istanbulu má obrázek mešity apod.

Autor prodloužil život několika postavám, což může být pro někoho zklamáním. Oceňuji ale, že tuto skutečnost autor přiznal. Bohužel jiné postavy bez vysvětlení zmizí. Např. o dvou obchodnících není od připlutí do města žádná zmínka.
Plynutí času není zřejmé, kolik času uplynulo mezi jednotlivými scénami, vypadá to, že v Anglii se vše děje paralelně.

Na druhou stranu, autor upozornil na existenci samohrajících varhan a vztahy Anglie s Osmanskou říší. Na hlavních postavách Thomasi a Johnu Flintovi si dal velmi záležet, jiné postavy jsou s vyjímkou španělského vyslance nevýrazné.

Celkově vzato, kniha Černý oheň z Byzance od Dirka Husemanna nabízí příjemně strávené chvíle v Istanbulu koncem 16. století.

Káťa484
14.11.2023 4 z 5

Příběh vychází z historie. Chvílemi to vyznělo jakože musím něco napsat aby kniha byla obsáhlá, ale i tak se mi líbila.

Magrata15
03.09.2023 3 z 5

První půlka knihy mě vůbec nebavila a těžko jsem se jí prokousávala. Čekala jsem něco docela jiného.
V druhé půlce už to dostalo spád a napínavost.
Takže celkem tři hvězdy. Ale vracet se k této knize určitě nebudu.

zelvonik
01.06.2023 2 z 5

Kniha mi moc nesedla, příběh není moc uvěřitelný, umístění do 16. století taky ne, chování postav taky ne. Občas jsou světlé chvilky, ale moc jich nebylo a dočetl jsem spíš že zvyku.

Janík511
26.03.2023 5 z 5

Pěkná kniha, četla se mi dobře a byla jsem zvědavá na konec, jak to a tím černým ohněm nakonec bylo.

knihovnička007
14.11.2022 3 z 5

Hezká, lehce historická pohádka. Čtení mne bavilo, ale na konci jsem si řekla, že by stačilo méně stránek...
Nebylo to špatné, ale...
Více v recenzích nebo na FB Tučňákův knižní světž.

čef
29.08.2022 5 z 5

Autor si trochu pohrál s historií, leccos vyfantazíroval, až z toho udělal pěknou pohádku. Mně to kupodivu docela bavilo, alžbětinská doba byla zajímavá, postava panenské královny pěkně vymalovaná a ani obrázek osmanského Mehmeda I. se od chování skutečné postavy asi příliš nelišil. Takže myslím, že je to úspěšné dílko k přečtení o něčem, jako historie konce 17. století v Londýně a Istanbulu.

Forest66
06.07.2022 2 z 5

Označení historický román je tu spíš klamavou reklamou. Historického tam bylo asi tolik, že v Anglii svého času vládla královna Alžběta.
Příběh sám byl docela dobře vymyšlený. Bohužel se ale vleče jak smrad. Autor ho sice dokázal vymyslet, ale prodat ho nedokázal.

soukroma
29.05.2022 2 z 5

Takové dobrodružné povídání pro děti a mládež. Pořádný historický román pro dospělé to není. Nezaujalo, nelíbilo.

pavel9989
02.04.2021 4 z 5

I přes relativně nízké hodnocení, výborná kniha. Mám rád knihy od Husemanna, mají originální příběh a nedá se jen tak předvídat, co se v ději stan. Za mě, po slonovi, druhá nejlepší kniha od tohoto autora.

Le Chat
24.11.2020 5 z 5

Romány Dirka Husemanna mám ráda a tento mne rozhodně nezklamal. Doporučuji.