Není úniku

Není úniku https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/522533/bmid_neni-uniku-1sj-522533.jpg 4 326 326

Černý led série

Studentka pedagogiky Sóldís potřebuje po rozchodu rychle najít nové bydlení a práci, a tak s nadšením přijme místo soukromé učitelky dcer bohatého páru obývajícího luxusní sídlo v odlehlém, zapadlém koutě západoislandského venkova. Zaměstnavatelé na ni sice působí poněkud zneklidňujícím dojmem a život na osamělém místě v ní postupně začíná vzbuzovat neblahé předtuchy, ona se však rozhodne zatnout zuby a své obavy překonat. Bude to správný krok? ***** Policejní vyšetřovatel Týr se po letech vrací ze Švédska na rodný Island, protože v přelomové životní situaci touží po novém začátku. Záhy po nástupu do kriminalistického týmu v Reykjavíku se musí zapojit do pátrání po pachateli zločinu, jaký si v poklidné ostrovní zemi nedovedl představit ani v nejhorších snech – brutální čtyřnásobné vraždy. Jeho spánek však nakonec budou narušovat ještě hrozivější noční můry než obraz vyhaslých očí čtyř nevinných obětí.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Metafora

Lok lok og læs , 2022

efka.saf
02.01.2024 5 z 5

Za mě nejlepší knížka poslední doby. Našlapaná dějem a atmosférou k prasknutí. Tohle je linka, která Yrse neskutečně sedí a já doufám, že v podobném duchu budou i ostatní díly.
Ano, už na začátku přesně víme, co se stane, knížka začíná hrůznou vraždou na statku. A posléze jedeme linii vyšetřovací a linii v minulosti, obě společně spějí k velkému odhalení. Především události v minulosti nejdříve pomaličku cupitaly s lehkými náznaky toho, že něco není v pořádku, až postupně atmosféra houstla a já byla napnutá jako struna na kytaře. Osobně bych zdrhla už dávno. Ani linie popisující pátrání nijak nezaostávala a propojení mě opravdu hodně bavilo. Na konec jsem čekala s obrovským napětím a přiznávám, padoucha a jeho motiv jsem fakt neuhodla.
Ano, nelze nezmínit, že v knize bylo několik drobných míst, která znamenala díry v příběhu. Zápletka byla trochu jak od Agathy Christie v tom smyslu, že je zázrak, jak to padouchovi všechno vyšlo, ale i přes to se mi kniha neskutečně líbila. Její atmosféra byla kulervoucí a já si ji užila jak málo co v poslední době.

Silwinka87
01.01.2024 5 z 5

Moje první setkání s autorkou a já jsem nadšená. Dostala jsem přesně to, co čekám od mrazivé severské detektivky. Moc se mi líbilo střídání kapitol, udržovalo ve mě napětí i chuť číst dál. Vraha jsem neuhodla, takže mě konec překvapil. Jako třešnička na dortu, byla pro mě ochutnávka dalšího dílu ze série. Už se moc těším..

BookloverKlara
01.01.2024 5 z 5

Není úniku jsem poslouchala jako audioknihu a velmi mi sedlo, nemohla jsem se odtrhnout. Za mě super první díl a těším se na další.

JustWomen
31.12.2023 3 z 5

Hodně ponuré čtení, mrazivé počasí i děj, ale vyšetřování se táhlo a postavy byly podivné. Docela zajímavý konec vynesl 3 hvězdy.

ArwenAragorn
27.12.2023 5 z 5

81%

Sóldís zalapala po dechu. Po tvářích jí stékaly slzy, vnímala jejich slanou chuť. Neplakala však žalem, spíš zoufalstvím. Netušila, co si má počít. Za pečlivě zavřenými a zamčenými dveřmi se ozýval křik, který značil, že se tam musí dít něco příšerného...
__________________________________________________________________________
Thriller z Islandu s mrazivou, napjatou, tajemnou atmosférou.
Brutální vraždy na statku bohatých majitelů. Bezcitný, šílený vrah se svým motivem.
Střídají se kapitoly předtím, než k vraždám došlo a po nich, kdy je kriminalisté vyšetřují.
Popis, jak k vraždám došlo, který byl ke konci knihy, mnou otřásl.
Nepochopila jsem ale, že vyšetřovatelé uvažují, co bude s vrahem, až vyjde z vězení. Podle mě by se z něj za to, co spáchal, neměl nikdy dostat. V knize jsou některé drobnější nesmysly, ale kvůli nim nejvyšší hodnocení měnit nebudu.
Doporučuji!

Mynny
16.12.2023 3 z 5

Tentokrát slabší Yrsa. Co se stane se dozvíte hned na začátku, jak se to stane a kdo za to může není nijak zvlášť zajímavé, jen zdlouhavé.

zuzana2599
12.12.2023 4 z 5

Novinka od Yrsy Není úniku mě mrazila i děsila hned od prvních stránek. Už od začátku je zde laťka nastavena hodně vysoko a střídání kapitol atraktivitě čtení jenom přidává. Je hodně zajímavé sledovat v jedné kapitole, co se dělo dříve, tedy před hrůzostrašným vrahových činem. A pak v další sledovat práci vyšetřovatelů a čekat na rozuzlení. Děj se odehrává v nelítostné zimě na odlehlém a opuštěném statku, což se mi taky hodně líbilo. Takové prostředí je velmi zajímavé a Sóldis jsem velmi fandila a držela jí palce. Bohužel.
Někdy se děj kapánek vlekl a hlavně část s vyšetřovateli nebyla až tak propracovaná a určitě byla slabší. Jinak jsem spokojená a druhý díl série si zaručeně přečtu !

Kaja1
12.12.2023 4 z 5

To bylo opravdu mrazivé, já bych v tom baráku nezůstala ani minutu. Obdivovala jsem Sóldis. On ten Island je pěkný na dovolenou, ale žít tam někde na samotě, v zimě skoro žádné světlo, to se tam člověk asi musí narodit. Nedivím se, že někomu z toho přeskočí.

astra3
09.12.2023 3 z 5

Mně se to zdálo docela rozvleklé. Ani postup policie mi nepřišel moc profesionální. Vlastně jsme jen sledovali práci pomocného týmu.

Kizuizi
05.12.2023 4 z 5

Yrsa umí velmi dobře do knih zakomponovat mysteriózní prvky, které ale (většinou) mají naprosto logické vysvětlení. Samozřejmě že to vysvětlení přichází až ke konci, kdy už si čtenář není jistý vůbec ničím a v podstatě má pocit, že už sám slyší podivné kroky, nebo vidí podezřelé stíny. Ani zde tomu není jinak, a já jsem velmi nadšená.
Malinko míň nadšená jsem z vyšetřovací linky, protože policisté tu nevypadají úplně zdatní. Ale! Na druhou stranu jsou to většinou "nováčci", kteří s násilnou smrtí do kontaktu ještě nepřišli, takže jim to vlastně mohu odpustit.

Není úniku je čtivá kniha, ze které Vás bude mrazit, a to nejen kvůli množství sněhu. Je to místy brutální, malinkato nechutné, plné (ne)čekaných zvratů a naprosto skvělé! A upřímně řečeno - být na místě hlavní hrdinky, byla bych pryč hned první den...

Izu
29.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Už dlouho se mi nestalo, abych měla u knihy stísněné pocity. Autorka naprosto skvěle buduje atmosféru strachu.Kráčíte s hlavními postavami k jejich neodvratnému konci...Nejhorší mi přišel konec malé dcery. Co mi přišlo nedotažené bylo vyšetřování a i pachatel mi úplně nesedl. Ale musím i přes to dát plný počet kvůli atmosféře. Těším se na další díl a doporučuju !

vadur.ka
28.11.2023 5 z 5

Yrsa opět nezklamala, další povedená kniha plná napětí, která vás nechá přemýšlet od začátku do konce. Těším se na další knihu ze série.

Sanny_happ
27.11.2023 4 z 5

První díl nové série od Yrsy mě nalákal svojí anotací. Toto bylo moje druhé setkání s autorkou. Zprvu mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, ale pak mi stránky utíkaly pod rukama
V knize sledujeme dvě časové osy, jednu přímo z vyšetřování a druhou z minulosti. O něco více mě bavila linka se Sóldís (tedy linka z minulosti) jako jedna z hlavních postav tohoto dílu, mi moc sedla! Druhá linka s hlavními vyšetřovateli byla taktéž dobrá, i když pro mě méně čtivá.
Příběh má neskutečnou atmosféru! Kniha byla napínavá, pro mě místy až strašidelná. Mráz, chlad a samota islandského venkova dokreslovali ten správný pocit při čtení. Já bych tedy na takovém místě rozhodně žít nechtěla Na to jsem moc velkej strašpytel. Každopádně ideální kniha na dlouhé zimní večery!

Knize dávám nakonec 4

eva3992
26.11.2023 4 z 5

Kniha nás zavede na mrazivý Island, na zapadlý venkov, kam nastupuje mladá Sóldís jako soukromá učitelka zbohatlické rodiny. Ani zaměstnavatelé, ani odlehlé místo se jí nelíbí, ale jelikož se nemá kam vrátit, rozhodne se to vydržet.
Policejní vyšetřovatel Týr se po letech vrací ze Švédska na rodný Island. Spolu s kolegyní Karólínou budou vyšetřovat brutální vraždu, která odhalí i skrytá tajemství.

Toto bylo moje první setkání s autorkou a musím říci, že to bylo skvělé. Od prvních stránek napínavé. Prolíná se tu současnost a nedávná minulost, díky tomu čtenář vidí, zda policie postupuje správně ve svých úvahách. Chvílemi to bylo opravdu hodně napínavé a místy až strašidelné. K tomu přispěla i skvělá atmosféra Islandu – sníh, mráz, vítr, zima a chalupy na samotě.

Právě práce policie tu je dobře vylíčena, jak se vede vyšetřování, jaká je jejich práce, jak fungují na Islandu, jsou tu ukázány veškeré podrobnosti, ale vše tam patří, nepůsobí to nudně.

Hlavní hrdiny – Týra a Karólínu – jsem si hned oblíbila. Mladí sympatičtí lidé. Každý má své tajemství, které autorka v tomto díle dobře naznačila a nechala nás tak nakouknout, kam se jejich osudy budou ubírat v dalších částí této série Černý led.

Rozhodně mě autorka touto knížkou nalákala, abych si v budoucnu přečetla i další díly.

ddkk
25.11.2023 5 z 5

Tak tohle je jedna z nejlepších Yrsiných knih, které u nás dosud vyšly. Je to tedy i výborný začátek její nové série. Skvěle propracované prolínání dvou časových os, kdy je hrozivý zločin odhalen už na začátku a s přesně dávkovaným napětím se postupně rozkrývá, co se v luxusní usedlosti vlastně stalo...

Už dlouho jsem nebyla tak připoutána ke knize jako tentokrát. Krátké kapitoly, končící v nejožehavějším okamžiku, mě nutily číst stále dál. A vlastně jsem si řešením celé zápletky nebyla jista až do samotného konce...

Tohle se Yrse opravdu povedlo. Věřím, že další pokračování série bude stejně výborné. Ostatně, další dva díly už jsou napsané...

hana1039
25.11.2023 4 z 5

Audiokniha:
Mrazivý příběh,kde opravdu nebylo později úniku, píšu později, protože dříve by to určitě šlo,kdyby se vše řešilo dříve, ale... poslech byl příjemný, bylo to moje,, poprvé,,od této autorky... jsem zvědavá na další díl...

13werka
24.11.2023 5 z 5

Příběh má dvě linky, které se pravidelně střídají po kapitolách. Ta první se odehrává v současnosti a popisuje pátrání kriminalistů po vrahovi. Soustřeďuje se právě na Týra. Ten kromě vyšetřování (které trochu komplikuje fakt, že on a jeho parťačka Karóline nejsou na své domácí půdě, ale byli místním vyšetřovatelům vysláni pouze na pomoc) řeší i problém se svou dávnou minulostí, která vyplula na povrch v souvislosti s jednou, vlastně nevinnou, poznámkou patoložky.
Druhá linie se odehrává ve velmi nedávné minulosti a sledujeme v ní studentku Soldís, která se po rozchodu s přítelem rozhodne přijmout místo vychovatelky a pomocnice v domácností právě u rodiny Ásy a Reyniho. To, co původně vypadalo jako skvělá práce, se jí postupně začne měnit v noční můru, protože na farmě se dějí podivné věci. Pán domu má sklony k poněkud zvláštnímu chování, v domku, kde Soldís bydlí, se ozývají podivné zvuky a někdo jí přemisťuje věci, na sklo jídelny někdo napsal znepokojující vzkaz. A tato linie se pomalu přibližuje do bodu, kdy ta první začala
Musím říci, že se mi víc líbila ta linka z minulosti. Ačkoliv jsem věděla, jak tato linka vlastně skončí, tak mne dokázala udržet v napětí a nechyběla jí tajemnost a mrazivá atmosféra. Linie sledující vyšetřování je podle mého názoru trochu slabší, vyšetřovatelé hodně tápali a občas mi přišli nesystematičtí. A musím říci, že jsem si k hlavnímu hrdinovi úplně cestu nenašla (i když to nebylo tak, že by mi lezl příšerně na nervy, jak už se mi u některých knížek stalo). Rozhodně jsem ale zvědavá na další díl této série. Už proto, že zatím nevím, proč se jmenuje Černý led.

Veronika2692
24.11.2023 5 z 5

Skvělá nová knížka od Yrsi :) moc se těším na další ze série. Napínavé, stále se něco děje a rozuzlení taky nečekané, tedy pro mě aspoň. Ta atmosféra by se dala krájet.

Didi15
24.11.2023 5 z 5

Za mě to vypadá na velice zdařilou sérii. Bavilo mě to a bylo to strhující. Zatím nejlepší kniha ,co jsem od Yrsy četla.

Iva095
22.11.2023 5 z 5

Na moje první setkání s autorkou jsem zvolila audioknihu.
Ze začátku jsem si nebyla jistá jestli budu nadšená jako většina, ale po pár kapitolách jsem se zaposlouchala a už mě to nepustilo.
Kniha se krásně poslouchala a byla neuvěřitelně napínavá. Několikrát mi přejel mráz po zádech.
Samozřejmě jsem přemýšlela nad tím kdo je vrahem. Konec mě přesvědčil o tom že jsem byla úplně mimo.
Kniha byla celá dost děsivá, ale nejděsivější byl ten konec.