Černobílý svět

Černobílý svět
https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67760/bmid_cernobily-svet-nIj-67760.jpg 5 2494 2494

Společenský román a jedna z nejúspěšnějších amerických knih posledních let. Hluboký a dojemný příběh, zasazený do 60. let 20. století na americký Jih, je vyprávěn očima tří výjimečných žen. V době panující rasové segregace se mladá běloška, slečna Skeeter, s pomocí moudré Aibileen a rázovité Minny rozhodne ukázat svět očima černých hospodyň, čímž převrátí vzhůru nohama město i způsob, jakým se na sebe dívají ženy – matky, dcery, pečovatelky, přítelkyně. Za otázkami rasismu i postavením ženy ve společnosti tkví hlubší poselství o hranicích, těch skutečných i těch, které existují v našich myslích.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

The help , 2009

lenka01
16.02.2014 5 z 5

souhlasím, že je to opravdu silný příběh

Anre3
07.02.2014 4 z 5

Pěkný, silný příběh. Čtenáře donutí k zamyšlení. Člověk si ani neuvědomí, co vlastně má a že žije ve "svobodné" době.

pocketka
06.02.2014 5 z 5

Krásný příběh. Začátek trošku hůře čitelný, ale tak od čtvrtiny knihy už nemůžete přestat číst. Určitě se ke knize ještě někdy vrátím.

Tiffany
03.02.2014 5 z 5

Film špatný nebyl, ale knížka je knížka. Krásně napsaný příběh, plný citu, pokrytectví a předsudků, kdy "černé" služebné sice nemohly chodit na společnou toaletu, ale prakticky byly matkami "bílých" dětí.

blanickaa1
03.02.2014 5 z 5

Úžasná kniha, film už poněkud slabší. Děj nenudí, rozesměje, rozpláče a nutí k zamyšlení. Rozhodně se ke knize ještě vrátím.

THERISA
30.01.2014 5 z 5

Co napsat o tak krásné knize, co tu ještě nebylo napsáno? Obraz Ameriky v jejím velmi temném období, které má koneckonců každá země. Některé pasáže dojaly k slzám i cynika jako jsem já a to už je co říct.. Aibileen byla úžasná svým překrásným vztahem k dětem, které se přes všechnu její snahu později stávaly podobnými uzurpátory jako jejich rodiče. A Minny, která proti nespravedlnosti bojovala s vařečkou v ruce, to jsou jen některé nezapomenutelné postavy knihy. A jak jednou řekl Josef Čapek –„ Dějiny nejsou jen dějinami pokroku, velkých činů a velkých lidí, ale také lidské hlouposti.“, tak i o tom tahle kniha v jistém smyslu vypráví.

Alix
20.01.2014 5 z 5

Selket: Spisovatelka se narodila v hlavním městě Mississippi, Jackson, takže těžko může někdo říct, že neví, o čem píše. A pokud je kniha "zabarvená do růžova", tak já jsem barvoslepá!

Daffodila
08.01.2014 5 z 5

Báječně děsivá kniha! Četla jsem ji jedním dechem, mám pocit, že jsem se fyzicky ocitla na americkém Jihu. Jsem člověk, který soudí lidi dle chování, nikoliv barvy pleti a občas jsem si říkala, že o, co se odehrávalo muselo být tak děsivé, že s to ani nedokážeme plně představit.
Každá odlišnost lidi vždy děsila a děsí a je smutné, že se stále - i v dnešní době - najdou lidé, kteří jsou schopni odlišnost trestat.

"V tomhle městě každý spí, a to ve všech směrech."

hlina
01.01.2014 5 z 5

Jedna z mých nej knih roku 2013, kdy jsem se k ní dostala. Silný příběh a emoce. Myslím, že nikoho, kdo ji přečte, nenechá chladným.

Tess.96
16.12.2013 5 z 5

Kniha plná emocí. Smích, slzy a lítost u mě když jsem četla tuhle knihu nechyběli. Když jsem knihu dočítala, přála jsem si, aby toho bylo víc. Skvělá kniha o životě černých hospodyň, které pracují pro hodné i zlé paničky. U některých částí jsem se pobavila, u některých jsem se rozplakala. Skvělá kniha!

DianaC
08.12.2013

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Opravdu by si ji měl přečíst každý a mnozí z nás by se poté nad sebou měli zamyslet.

hanajm
04.12.2013 4 z 5

Neobvyklé téma popsané neobvyklým stylem. Místy možná trošku zdlouhavé. Ale kniha se mi líbila, doporučuji k přečtení a jdu skouknout film ať můžu srovnávat.

tori69
01.11.2013 5 z 5

Výborná kniha.Film byl dobrý,ale knihu nic nenahradí.

Selket
21.10.2013 3 z 5

Rozhodně lepší než film, do kterého se mi po přečtení nehodila ani jedna z postav, a který mi oproti knížce přišel tak nějak vtíravý a osekaný od těch méně (pro USA) lichotivých momentů v ději. Ačkoliv mám za to, že i kniha je trochu zbarvená do růžova, přeci jen jí píše někdo, kdo skutečně nezažil, jak to tenkrát vypadalo.

MarieAnnaSarah
06.10.2013 5 z 5

Po dlouhé době se mi stalo, že jsem vzala do ruky knihu, od které jsem se skutečně nemohla odtrhnout. Knihu, kvůli které jsem nemohla spát, dokud jí nedočtu. (pozn. dočetla jsem jí dnes v 4.26 ráno).

Kniha je strhující, krásná, citlivá a přitom se nebojí ukázat odvrácenou tvář Ameriky té doby. Doby, kdy rasismus, nerovnost a chudoba byla běžná. Ačkoliv bylo to skutečně běžné pouze v té době? Mnoho myšlenek se dotýká i nynějšího světa. Kniha nenásilně poukazuje na nešvary, které panují do teď. Nutí nás si je uvědomit. Vždyť i v naší době jsou mezi námi zlé a panovačné Hilly Hollbrookové, sobecké matky jako Elizabeth, nezištné, smutné Lou Ann, které svůj smutek ukrývají za všudypřítomný úsměv, odvážné Aibileen, které dokáží udělat lidi lepšími a prostořeké, dobré Minny. I v naší době jsou stále jasné rozdíly mezi lidmi. Sice už nejsou podmíněny zákony, ale stále přetrvávají. Zakořeněné předsudky jsou bohužel věčné.

Tato kniha nezmizí z vaší hlavy, jakmile ji odložíte. Nechá ve vás zakořeněné to hořké semínko a vy si začnete všímat věcí, které jste si dříve neuvědomovali.

HanaNov ve svém komentáři přesně vystihla to, co jsem po přečtení této knihy cítila, takže opakovat to, už by bylo asi klišé. Takže děkuji Kathryn Stockettové za toto dílo a dávám pět hvězd.

klarka61
03.10.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla a doporučují všem

hobelka
27.09.2013 5 z 5

Kniha, která má co říct, je čtivá a nenudí :)

Ruxandra
24.09.2013 5 z 5

Úžasná kniha se silným příběhem.

dulenka
10.09.2013 5 z 5

Zajímavý pohled na problém rasismu, předsudků... svět přeci jen pokročil... dnes má Amerika černošského prezidenta* Ale problém je stále a asi hned tak nevymizí... stačí se podívat na názory české většiny na jinobarevné spoluobčany! Moc se mi líbil příklad s bonbony: nezáleží na obalu, ale na obsahu***

aalexiis
20.08.2013 3 z 5

Tohle byla silná kniha, ale přesto jí nemůžu dát příliš mnoho bodů. Líbilo se mi, že se střídaly tři postavy a kniha se tak vyprávěla ze třech pohledů, to nebývá časté a myslím, že to tady dobře fungovalo...