Černá slunce

Černá slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/347086/bmid_cerna-slunce-lRM-347086.jpg 3 2 2

Novela, odvíjející se v hornickém kraji na Příbramsku, líčí osudy pražského chlapce, který je pro tragickou smrt rodičů vytržen z domova a musí se vyrovnavat s novým prostředím u svého strýce, s krajem hald a šachet. Autor uplatňuje v próze metodu krátkých záběrů - kapitolek se smyslem pro výstižný detail, spádný dialog a dramatičnost.... celý text

ber-tram
15.09.2022 2 z 5

K Příbrami jsem donedávna míval vztah srdečný, k rodákovi Steklačovi až doteď nulový. Obé loni zemřelo. Příbram s příhodami si drží nostalgii, Steklač bez pointy odstup. Lepší sytě zažít namísto planého čtení. 29/22

danazeskolky
10.05.2022

Četla jsem z důvodu, že se vztahuje k mému regionu (Příbramsko). Až na to občasné oslovování soudruhu a plnění norem se mi knížka líbila. Měla takový hezký starodávný nádech. Navíc se tam zmiňovala stavba Orlické přehrady, se kterou souviselo pozdější zatopení některých vesnic. Milé bylo oslovování "pražský chlapeček". Připomínalo mi to staré filmy pro pamětníky. A hezký nápad s připodobením vrásek horníků s černým sluncem.

Vojtěch Steklač
česká, 1945 - 2021